Różności i nowinki technologia

Najdziwniejszy scenariusz wyborczy przebiega przez Gruzję

Urzędnicy wyborczy, dziennikarze, a nawet Facebook był zajęty przygotowywaniem Amerykanów na prawdopodobieństwo, że będą musieli czekać dni lub tygodnie po 3 listopada, aby dowiedzieć się, kto wygrał prezydenturę. Co ciekawe, rozstrzygnięcie losu innej gałęzi rządu może zająć jeszcze więcej czasu. Istnieje mała, ale realna możliwość, że kraj nie będzie wiedział, która partia kontroluje Senat do stycznia. Powód? Gruzja.

Gruzja jest jedynym stanem w kraju, w którym jesienią wybory w Senacie mają oba mandaty, dzięki specjalnym wyborom następcy republikanina Johnny’ego Isaksona, który w zeszłym roku złożył rezygnację ze stanowiska ze względów zdrowotnych. Jest to również jeden z zaledwie dwóch stanów (drugi to Luizjana), które wymagają od kandydatów zdobycia 50 procent głosów, aby uniknąć powszechnej rundy wyborczej – reliktu ery Jima Crowa, kiedy południowi Demokraci knuli intrygi, aby uniemożliwić Czarnym wyborcom zjednoczenie się za kandydatem i wygrywając dużą liczbą głosów. W żadnym z wyścigów żaden kandydat nie uzyska obecnie ponad 50 procent głosów. Gdyby ten wzorzec utrzymał się podczas wyborów, oba wyścigi udałyby się do drugiej tury, która miałaby się odbyć 5 stycznia, dwa dni po zaprzysiężeniu nowego Kongresu (przynajmniej reszta).

Czytaj więcej

W jednym wyścigu Demokrata Jon Ossoff rzuca wyzwanie obecnemu republikaninowi Davidowi Perdue. Ossoff może być najbardziej znany z przegranego najdroższego wyścigu House w historii USA w 2017 roku, ale ma zewnętrzną szansę na zdobycie niezadowolenia. Większość sondaży pokazuje Perdue z niską jednocyfrową przewagą, a żadna z ostatnich sondaży nie wykazała, że ​​którykolwiek z kandydatów złamałby 50 procent. (Szkoda szansy urzędującego operatora na bezpośrednią wygraną: kandydat libertarianina wybiera niskie jednocyfrowe wyniki).

Jeśli możliwa jest kolejka między Ossoffem a Perdue, jest to statystyczna pewność w specjalnym wyścigu wyborczym, w którym obecnie pięciu kandydatów z głównych partii dzieli wyborców. Dwóch najlepszych kandydatów w dniu wyborów przejdzie do drugiej tury; najprawdopodobniej będą to republikanin Kelly Loeffler, tymczasowo mianowany na stanowisko gubernatora, oraz demokrata Raphael Warnock, starszy pastor kościoła baptystów Ebenezer w Atlancie. (Jest jednak szansa, że ​​Demokraci zostaną całkowicie zablokowani. Warnock z łatwością prowadzi dwóch pozostałych Demokratów w wyścigu, ale jeden z nich mógł zdobyć wystarczającą liczbę głosów, aby zagrać w spoiler: Matt Lieberman, syn byłego senatora Josepha Liebermana).

Obie rasy mają poważne konsekwencje dla następnego Senatu. Republikanie kontrolują obecnie 53 mandaty do 47. Demokraci. Zakładając, że Joe Biden wygra prezydenturę, Demokraci będą musieli dodać trzy mandaty, aby uzyskać remis 50-50, a wiceprezydent Kamala Harris odda decydujący głos. Ponieważ Doug Jones prawdopodobnie czeka porażka w Alabamie, oznacza to zdobycie czterech miejsc zajmowanych obecnie przez Republikanów. Jeśli jednak Donald Trump zostanie ponownie wybrany, Demokraci będą potrzebować pięciu nowych miejsc w Senacie.

Obecnie w sondażach odbywają się cztery wyścigi, w których Demokraci konsekwentnie prowadzą dominujących republikanów. Prognoza 538 daje obecnie Demokratom 62 procent szans na przejęcie kontroli nad Senatem, a zamiatanie czterech mandatów, na których obecnie mają przewagę, to tylko jeden z kilku scenariuszy, z których każdy jest mało prawdopodobny, w którym tak się stanie. Oznacza to, że kontrola nad izbą może zależeć od innych konkurencyjnych państw, takich jak Gruzja. Jeśli okaże się, że po listopadzie obie mandaty w Gruzji są nadal nierozstrzygnięte, Senat może być łatwo zremisowany na poziomie 49-49, albo jedna partia może prowadzić 50-48, kierując się do 5 stycznia. Szanse na wykonanie egzekucji przez administrację Bidena lub Trumpa. jakakolwiek znacząca część jego agendy może zależeć od tego, co stanie się w istocie, w ogólnostanowym głosowaniu za kontrolą rządu federalnego. Nawet jeśli jedna partia ma już większość, scenariusz podwójnych wyborów byłby nadal konsekwentny. Na przykład perspektywa wprowadzenia znaczących przepisów dotyczących klimatu może zależeć od tego, czy pokonanie garbu większości wymaga głosowania Joe Manchina z Zachodniej Wirginii, najbardziej konserwatywnego demokraty w Senacie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook