Gry

Najnowszy łazik marsjański NASA ma ten sam procesor, co iMac z 1998 roku

Zupełnie nowy łazik Perseverance NASA to najbardziej zaawansowana maszyna, jaka kiedykolwiek wylądowała na Marsie. Ale jeśli chodzi o łaziki, „stan techniki” jest terminem subiektywnym. Wytrwałość działa na niczym innym jak PowerPC 750, jednordzeniowym procesorze 233 MHz z zaledwie 6 milionami tranzystorów, który jest najbardziej znany z zasilania oryginalnego iMaca „Bondi blue” z 1998 roku. Jest to ten sam typ procesora, którego NASA używa już w swoim Łazik ciekawości.

Niektórym może się to wydawać stratą. W końcu, nawet z trudnością kupowania części komputerowych w dzisiejszych czasach, na pewno NASA mógł znaleźć budżet na coś takiego jak procesor Intel Core i9-10900K za 500 dolarów (z 10 rdzeniami i maksymalną szybkością taktowania 5,3 GHz), gdzieś w 2,7 miliarda dolarów kosztu wytrwałości. Ale jako New Scientist wyjaśnia, tak zaawansowany chip w rzeczywistości szkodzi wyjątkowym warunkom działania Marsa.

: Apple

Dzieje się tak głównie dlatego, że atmosfera Marsa zapewnia znacznie mniejszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i naładowanymi cząstkami niż atmosfera ziemska. Zły wybuch promieniowania może poważnie zniszczyć wrażliwą elektronikę nowoczesnego procesora – a im bardziej złożony chip, tym więcej może się nie udać. Poza tym w odległości 138 milionów mil NASA nie może po prostu wymienić procesora, jeśli coś pójdzie na boki. Ze względu na te warunki Perseverance faktycznie zawiera dwa moduły obliczeniowe: jeden to kopia zapasowa na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. (Trzecia kopia modułu jest również na pokładzie do analizy obrazu).

Aby system był jeszcze trwalszy, układ PowerPC 750 w Wytrwałości nieco różni się od tego w starych komputerach iMac. Z technicznego punktu widzenia jest to chip RAD750, specjalny wariant, który jest odporny na promieniowanie i kosztuje ponad 200 000 USD. Czip jest popularny również w statkach kosmicznych: oprócz Wytrwałości i Ciekawości, zasila także między innymi Kosmiczny Teleskop Fermiego, Lunar Reconnaissance Orbiter, sondę kosmiczną Deep Impact do polowania na komety i teleskop Keplera.

Chociaż procesor może być słaby w porównaniu do współczesnego smartfona lub komputera do gier, arkusz specyfikacji NASA dla Wytrwałości zauważa, że ​​jest znacznie mocniejszy niż wcześniejsze łaziki, takie jak Spirit czy Opportunity: jego częstotliwość taktowania 200 MHz jest 10 razy szybsza niż te starsze łaziki i 2 GB pamięci flash, oferuje ośmiokrotnie większą pojemność. (Podsumowując, Perseverance ma również 256 MB pamięci RAM, na wypadek gdybyś chciał zbudować własny łazik.)

Ale chociaż sam chip był już wcześniej na Marsie, Perseverance zawiera nową technologię komputerową, która debiutuje na planecie po raz pierwszy: Linux, który napędza helikopter Ingenuity, który będzie próbował samodzielnie latać na Marsie w ramach misji łazika.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook