NowościRTV

Najwyższy czas, aby Apple Watch dodał bezprzewodowe ładowanie Qi

Apple Watch Series 6 jest oficjalnie dostępny, a najnowszy wpis do linii smartwatchów Apple dodaje nowe funkcje, takie jak czujnik tlenu we krwi i jaśniejszy wyświetlacz. Ale firma po raz kolejny postawiła na od dawna spóźniony dodatek do Apple Watch: wsparcie dla uniwersalnego standardu bezprzewodowego ładowania Qi.

Jest to niezwykle frustrujące ograniczenie produktu, które zapewnia, że ​​do ładowania urządzenia można używać wyłącznie ładowarek Apple. Co ważniejsze, oznacza to, że nie można używać standardowej podkładki do ładowania bezprzewodowego, mimo że Qi jest używana prawie powszechnie w branży technologicznej. Parzysty jabłko używa ładowania Qi do swoich iPhone’ów i AirPods.

Tylko nie Apple Watch.

Od czasu wydania oryginalnego zegarka Apple Watch w 2015 r. Apple używa jednego typu ładowarki: zastrzeżonego magnetycznego krążka ładującego. I chociaż firma zezwala firmom zewnętrznym na opracowywanie własnych wersji ładowarek Apple i integrowanie ich z własnymi produktami (oczywiście płacąc opłatę licencyjną za program Made for iPhone firmy Apple), dzisiejsze kable Apple Watch są praktycznie niezmienione od kiedy wypuszczono ich pięć lat temu.

Jedyna prawdziwa zmiana: dodanie wariantu USB-C do oferty w 2018 roku, chociaż nadal nie jest to kabel, który Apple zawiera w pudełku, mimo że każdy laptop Apple obsługuje standard portu dla prawie wszystkich opcji I / O.

Nacisk na trzymanie się zastrzeżonej ładowarki tylko się pogarsza, gdy weźmie się pod uwagę własne komunikaty Apple dotyczące środowiska. Firma Apple z dumą ogłosiła podczas swojego wydarzenia, że ​​nie będzie już umieszczać wtyczek USB w swoich pudełkach Apple Watch (nawet w modelach Luxury Edition i Hermès) z obawy o wpływ na środowisko. Podobno robi to samo na tegorocznych modelach iPhone’a.

Ale jeśli Apple martwi się o środowisko, powinno również rozważyć miliony zastrzeżonych kabli do tych produktów. Apple używał wyłącznie ładowarek MagSafe i kabli Lightning w całej swojej linii produktów, których nie można używać z niczym innym. Ale nawet to zaczęło się zmieniać: MacBooki i większość iPadów używa teraz USB-C; iPhone’y i AirPods (mimo że nadal działają na Lightning) oferują standardowe bezprzewodowe ładowanie Qi. Teoretycznie możliwe jest teraz korzystanie z pełnego portfolio urządzeń Apple bez dotykania standardu ładowania Apple – z wyjątkiem Apple Watch.

Istnieją trudności w przejściu na nowy standard. Apple od dawna nie lubi zmian i cieszy się kontrolą, jaką ma nad urządzeniami peryferyjnymi. Istnieją wyzwania inżynieryjne związane z utworzeniem magnetycznego dysku ładującego, który oferuje łatwość użycia obecnego, a jednocześnie obsługuje poduszki Qi.

I oczywiście jest rozmach: miliony ludzi mają już ładowarki Apple Watch, które Apple wprowadził wiele lat przed rozpoczęciem przyjmowania standardu Qi, a zmiana na nowy standard ładowania oznaczałaby znalezienie sposobu na zapewnienie kompatybilności wstecznej lub pozostawienie ich na zewnątrz.

Ale żaden z nich nie jest problemem nie do pokonania. Apple już wcześniej zmieniał ładowarki w sposób, który całkowicie zerwał kompatybilność z latami produktów, kiedy zmienił 30-pinowe złącze na Lightning. A klientom jakoś udało się dostosować. Przełączanie ładowarek Apple Watch może być jeszcze łatwiejsze, biorąc pod uwagę, że wokół Apple Watch istnieje znacznie mniejszy ekosystem akcesoriów niż złącze iPoda / 30-stykowe.

I chociaż tak, nie ma wątpliwości, że problemy techniczne – zwłaszcza że liczba czujników z tyłu Apple Watch stale rośnie – nie są nie do pokonania.

Apple już używa indukcyjnego systemu ładowania, który jest niezwykle podobny do Qi, przynajmniej technicznie. (Tak jak naprawię toJak widać, Apple sprytnie wykorzystuje miedziany dysk wokół innych czujników odbiornika indukcyjnego i zapobiega interferencjom z magnesem.) John Perzow, wiceprezes ds. rozwoju rynku w Wireless Power Consortium, stwierdził w 2015 roku, że Apple już używa zmodyfikowana wersja zwykłego standardu Qi do jego ładowania. Zgłoszono nawet, że Apple Watch Series 3 współpracuje z niektórymi padami Qi w pewnym momencie, chociaż wydaje się, że już tak nie jest. Pomiędzy pracą już wykonaną przez Apple a umiejętnościami inżynieryjnymi firmy nie wydaje się to niemożliwe.

Jednak upór Apple przy swoich własnych standardach staje się coraz bardziej niezrównoważony, zwłaszcza że USB-C zaczęło faktycznie ujednolicać ładowanie sprzętu w prawie wszystkich segmentach produktów. Sam Apple musiał zmagać się z tymi wojującymi standardami, ponieważ niemożność zintegrowania Apple Watch była podobno jednym z największych problemów z anulowaną ładowarką AirPower. Nawet teraz większość bezprzewodowych ładowarek została zmuszona do wyboru między brakiem wsparcia dla Apple Watch a niezręcznym sposobem na łyżkę do butów w oddzielnej podkładce ładującej Apple.

Ale w pewnym momencie Apple musi zerwać bandaż i przejść na odpowiedni uniwersalny standard. Im dłużej będzie czekać, aby to zrobić, tym trudniejsze będzie to przejście.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook