Nowości

Następny cel zakazu rozpoznawania twarzy? Nowy Jork

Obrońcy praw obywatelskich z powodzeniem domagali się zakazu wykorzystywania rozpoznawania twarzy przez policję w miastach takich jak Oakland, San Francisco i Somerville w stanie Massachusetts. Teraz koalicja pod przewodnictwem Amnesty International skupia się na największym mieście w kraju – Nowym Jorku – w ramach dążenia do globalnego moratorium na rządowe korzystanie z tej technologii.

Kampania Amnesty #BantheScan jest wspierana między innymi przez Legal Aid, New York Civil Liberties Union i AI For the People. Po Nowym Jorku grupa planuje zaatakować New Delhi i Ułan Bator w Mongolii.

„Nowy Jork to największe miasto w kraju” – mówi Michael Kleinman, dyrektor Amnesty International’s Silicon Valley Initiative. „Jeśli uda nam się skłonić Nowy Jork do zakazania tej technologii, to pokazuje, że można zakazać jej prawie wszędzie”.

Aktywiści od dawna alarmują o zagrożeniach związanych z używaniem rozpoznawania twarzy przez policję. Technologia jest mniej dokładna w przypadku osób o ciemnej karnacji, przyczyniając się do bezprawnych aresztowań czarnych mężczyzn w New Jersey i Michigan. W zeszłym roku BuzzFeed News poinformował, że NYPD przeprowadziło ponad 11 000 wyszukiwań rozpoznawania twarzy przy użyciu oprogramowania zakupionego od Clearview AI.

Zakaz rozpoznawania twarzy w mieście nie będzie łatwy. Organizacje zajmujące się prawami cyfrowymi od dawna naciskają na Radę Miasta Nowego Jorku, aby zakazała wykorzystywania rozpoznawania twarzy przez agencje miejskie. Chociaż rada zajęła się ustawami regulującymi korzystanie z technologii przez właścicieli lub firmy, nie wprowadziła zakazu. Dlatego Amnesty zwróciła trochę uwagi na Albany, naciskając na stan, aby uchwalił Senat Bill S79, wprowadzony przez stanowego senatora Brada Hoylmana, który zakazałby stosowania przez organy ścigania technologii nadzoru biometrycznego, w tym rozpoznawania twarzy. Ustawa stworzyłaby również grupę zadaniową, która zaleciłaby przepisy dotyczące jej stosowania.

„Moglibyśmy wtedy ocenić, czy organy ścigania powinny mieć prawo do korzystania z tej technologii, a jeśli tak, stworzyć ramy regulacyjne w celu określenia, co jest zabronione, minimalne standardy dokładności i zabezpieczenia w celu zapewnienia należytego procesu i prywatności” – mówi Hoylman.

W oświadczeniu rzecznik NYPD, detektyw Sophia Mason, powiedziała: „NYPD wykorzystuje rozpoznawanie twarzy jako ograniczone narzędzie śledcze, porównując nieruchomy obraz z nagrania z monitoringu z pulą legalnie posiadanych zdjęć z aresztowania. Ta technologia pomaga wymierzyć sprawiedliwość ofiarom przestępstw. Każdy mecz rozpoznawania twarzy jest wyłącznie prowadzeniem dochodzeniowym i nie jest prawdopodobną przyczyną aresztowania – żadne działanie egzekucyjne nie jest podejmowane wyłącznie na podstawie dopasowania rozpoznawania twarzy. ”

Kleinman z Amnesty International zastanawia się, czy rozpoznawanie twarzy jest istotnym narzędziem śledczym. „Policja ma już ogromne zasoby” – mówi. „Pomysł, że bez rozpoznawania twarzy są bezsilni, ignoruje ich moce, które już posiadają.

„Tego rodzaju argument:„ Jeśli nie pozwolisz nam robić X, nie wykonamy naszej pracy ”, można użyć do usprawiedliwienia każdego poziomu nadzoru” – mówi Kleinman. „Nie ma końca w tej argumentacji”.

W grudniu NYPD opublikowało listę technologii nadzoru, których departament używa w swoich dochodzeniach, w tym rozpoznawania twarzy, w odpowiedzi na nowe prawo miejskie. Ujawniono dziesiątki technologii, w tym kamery telewizji przemysłowej, kamery do odczytu tablic rejestracyjnych, nadzór dronów, usługi geolokalizacyjne Wi-Fi i wiele innych.

Głównym przedmiotem obaw Amnesty International w związku z rozpoznawaniem twarzy jest potencjalny „efekt mrożący” protestów i aktywizmu. Ludzie mogą nie chcieć się swobodnie gromadzić, jeśli obawiają się, że zostaną namierzeni przez policyjne kamery lub zostaną zidentyfikowani za pomocą rozpoznawania twarzy.

obraz artykułu

Przewodnik WIRED po sztucznej inteligencji

Inteligentne algorytmy nie podejmą wszystkich zadań, ale uczą się szybciej niż kiedykolwiek, robiąc wszystko, od diagnostyki medycznej po wyświetlanie reklam.

Ta troska jest najważniejsza dla Dwrecka Ingrama, organizatora i współzałożyciela grupy wsparcia Warriors In The Garden, innego członka kampanii #BantheScan. Zeszłego lata, podczas protestów George’a Floyda, NYPD użyła rozpoznawania twarzy, aby zidentyfikować Ingrama, konfrontując się z nim przed jego mieszkaniem. Ingram uważa, że ​​zdjęcia porównawcze pochodzą z jego Instagrama. Policja twierdzi, że Ingram zaatakował policjanta, przestępstwo, rzekomo krzycząc do ucha funkcjonariusza za pomocą megafonu. W końcu Ingram zgłosił się na policję, a prokurator okręgowy na Manhattanie zredukował zarzut do wykroczenia.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook