Różności i nowinki technologia

Nawet twórca Calibri jest zadowolony, że Microsoft się rozwija

Od prawie 15 lat Calibri króluje jako domyślny, a zatem dominujący wybór czcionek w systemach Microsoft. Pojawiał się niezliczoną ilość razy w niesformatowanych dokumentach Word, prezentacjach PowerPoint i arkuszach kalkulacyjnych Excel, typograficzne odroczenie sparaliżowanej decyzji. Ale teraz w mieście pojawił się nowy bezszeryfowy. Właściwie pięć z nich: Microsoft ogłosił, że planuje zastąpić Calibri jako domyślną czcionkę jednym z pięciu nowych krojów, które wypuściły w tym tygodniu.

To koniec pewnej epoki, ale projektant Calibri, Lucas de Groot, nie ma żadnych skrupułów, by pozwolić swojemu krojowi odpocząć na chwilę. „To ulga” – mówi.

De Groot stworzył Calibri na początku XXI wieku jako część kolekcji czcionek ułatwiających czytanie z ekranu. „Zaprojektowałem to w pośpiechu” – mówi. „Miałem już kilka szkiców, więc dostosowałem je i dodałem te zaokrąglone rogi, aby uzyskać wrażenie projektu”. Przez długi czas wyświetlaczom komputerowym brakowało gęstości pikseli, aby wiernie renderować wszystkie czcionki; zaokrąglone rogi wyglądały nie jako łuk, ale jako schody. Zmieniło się to w 2000 roku dzięki nowej technologii ClearType firmy Microsoft, która zoptymalizowała rozdzielczość na ekranach LCD i sprawiła, że ​​czcionki takie jak de Groot były łatwiejsze do odczytania. Firma spodobała się Calibri na tyle, że stała się domyślną wersją systemu Windows Vista w 2007 roku.

Od tego czasu Calibri wypełnia swoje obowiązki z absolutną skromnością. Nigdy nie stał się ulubieńcem typograficznym, takim jak Helvetica, ale nie stworzył też wielu wrogów. „Nie widzimy, aby klienci się temu sprzeciwiali, co ma miejsce w przypadku czcionek” – mówi Simon Daniels, główny kierownik programu w Microsoft Office Design. Nic nie jest źle z Calibri. Po prostu po prawie dwóch dekadach Daniels doszedł do wniosku, że nadszedł czas, aby spróbować czegoś nowego.

„Często myślę o tym cytacie z Rogera Blacka, który mówi, że czcionki są w zasadzie jak ubranie dla twoich pomysłów” – mówi Daniels. „Więc mówimy, że Calibri wyszło z mody”.

Zamiast od razu przyjąć nowy wygląd, Microsoft poświęca sobie trochę czasu na rozważenie dostępnych opcji. Daniels zamówił pięć nowych czcionek od czołowych projektantów czcionek, z których każdy wnosi świeże spojrzenie na czcionkę domyślną: tenoryt jest ostry i okrągły, z okrągłymi znakami interpunkcyjnymi. Bierstadt jest bardziej powściągliwy, oddając hołd szwajcarskiej typografii z połowy wieku. Skeena jest „humanistą” bezszeryfowym; Grandview, „industrialny”. Seaford czerpie inspirację z kształtu foteli: wygodne, ale ergonomiczne.

Firma Microsoft zaprasza ludzi do dzielenia się opiniami na temat tego, która nowa czcionka powinna zastąpić Calibri.

: Microsoft

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook