Różności i nowinki technologia

Nie, szczepionki przeciw Covid-19 nie sprawią, że będziesz magnetyczny. Dlatego

Więc jak to robisz? Proste: używasz innego magnesu. Umieszczenie silnego magnesu w pobliżu tych niedopasowanych domen zmusi je do ustawienia się w jednej linii. W gruncie rzeczy można znaleźć skały, które są ferromagnetyczne i mają wyrównane domeny. Nazywamy te kamienie lodowe. Mogły zostać namagnesowane przez silne pola magnetyczne powstałe podczas uderzenia pioruna.

Czy magnesy oddziałują na wszystkie metale?

Jeśli złapiesz w domu mnóstwo metalowych przedmiotów, większość z nich to prawdopodobnie stal (stop wykonany z żelaza) lub aluminium, miedź lub mosiądz. Aha, a twój żeliwny garnek jest oczywiście z żelaza. Spośród nich magnesy przyciągają tylko żelazo i część stali.

Wideo: Rhett Allain

Należy pamiętać, że magnesy oddziałują tylko z materiałami ferromagnetycznymi. Gdybyś rzeczywiście był magnetycznym człowiekiem, tylko stalowa lub żelazna łyżka przylgnęłaby do twojej głowy. Srebrne by nie działały.

Czy szczepionki przeciw Covid zawierają metale?

Jednym z argumentów, jakie wysuwają ludzie w tych filmach z łyżkami, jest to, że szczepionki Covid-19 zawierają w sobie metal. Na liście składników Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dla trzech szczepionek Covid, którym udzielono zezwolenia na zastosowanie awaryjne w Stanach Zjednoczonych, agencja wyraźnie wskazuje: „Wszystkie szczepionki COVID-19 są wolne od metali takich jak żelazo, nikiel, kobalt, lit , stopy metali ziem rzadkich lub wszelkie wytwarzane produkty, takie jak mikroelektronika, elektrody, nanorurki węglowe lub półprzewodniki z nanoprzewodami”.

Ale lista pokazuje, że wszystkie trzy zawierają pewną formę sodu, w tym chlorek sodu lub octan sodu, a jeden z nich zawiera chlorek potasu. Zarówno potas, jak i sód mogą być metalami – czy to oznacza, że ​​w końcu jest tam jakiś rodzaj metalu?

Nie, pisze Naomi Ginsberg, profesor nadzwyczajny chemii i fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „Potas i sód są metaliczne tylko w postaci stałej, ale nie są one stałymi dodatkami we wstrzykiwanym roztworze”, powiedziała WIRED w e-mailu. „Poszczególne jony są rozproszone w roztworze, cieczy składającej się głównie z wody i rzadkiej, poszczególne jony potasu i sodu, oprócz aktywnych składników szczepionki. Jony w tym roztworze są w zasadzie jak rozpuszczone sole, takie jak w Gatorade lub Pedialyte, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, ale które wyczerpują się podczas ćwiczeń.

I oczywiście ani potas, ani sód nie są ferromagnetyczne. Nie mogły wywołać interakcji magnetycznej z normalnymi przedmiotami.

Więc jak to zrobili?

Czy te filmy kogoś z łyżką na głowie nie dowodzą, że jest magnetyczny? Nie, nie. Możesz sprawić, by przedmiot – metalowy lub nie – przykleił się do ludzkiej skóry tylko dlatego, że nasz pot sprawia, że ​​jesteśmy trochę lepcy. (Niektórzy z nas są bardziej lepkie niż inni.) Przedmiot o dużej, płaskiej powierzchni, która ma większy obszar kontaktu ze skórą, będzie bardziej skłonny do utknięcia. Ale nie są zaangażowane żadne magnesy.

Czy jesteś pewien, że to nie zadziała?

OK, weźmy żelazo. To ferromagnetyczny materiał, który wiele osób codziennie wkłada do swojego ciała poprzez wzbogacone płatki śniadaniowe. Tak, w większości z nich jest żelazo i aby to udowodnić, oto klasyczny eksperyment naukowy w domu, którego możesz spróbować. Zdobądź swoje ulubione płatki zbożowe i zmiel je. Włóż do filiżanki z odrobiną wody. Następnie włóż magnes. Magnes przyciągnie drobiny żelaza w płatkach i możesz je wyciągnąć. Jeśli masz super silny magnes, zadziała znacznie lepiej.

Oto żelazo, które udało mi się zebrać z pewnego rodzaju płatków kakaowych, które znalazłem w moim domu. (Na magnes nałożyłem folię aluminiową, abym mógł później łatwo wyjąć żelazko.)

: Rhett Allain

Więc jest twój metal. To dobrze dla ciebie. Ponadto, bez względu na to, ile zjesz płatków śniadaniowych, nie wzbudza to wrażenia.


Więcej wspaniałych historii WIRED

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook