Różności i nowinki technologia

Nie, zaufanie publiczne do instytucji naukowych nie uległo erozji

Ankieta Poniedziałek potwierdził najgorsze obawy wielu ekspertów dotyczące wiary opinii publicznej w naukowe przywództwo. Według sondażu opublikowanego na stronie internetowej STAT, ponadpartyjna większość Amerykanów – w sumie 78 procent – obawia się, że proces zatwierdzania szczepionki Covid-19 „jest napędzany bardziej polityką niż nauką”. Eksperci ds. Opieki zdrowotnej szybko oznaczyli to „wstrząsającyLiczba jako objaw naszego „gorączka nieufności, ”Wyciek z„rana, której nie można łatwo zamknąć, ”I a śmiertelne niebezpieczeństwo do wdrożenia jakiegokolwiek planu szczepień.

SUBSKRYBUJ

Zasubskrybuj WIRED i bądź mądry dzięki większej liczbie ulubionych autorów pomysłów.

Ale ta panika jest trochę chybiona i nie wynika z danych. Jeśli cokolwiek z tego wynika, doszliśmy do pewnego rodzaju meta-kryzysu naukowego autorytetu: takiego, w którym nasi czołowi eksperci stracili wiarę w wiarę opinii publicznej w kierownictwo ekspertów. Narzekają na zrujnowaną wiarygodność Urzędu ds. Żywności i Leków oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom – „zdobywasz zaufanie publiczne na małych kroplach, a tracisz je w wiadrach”, jeden z byłych komisarz FDA powiedziany w zeszłym tygodniu – nawet gdy przeoczają faktyczne dowody. Pomijając poniedziałkowe nagłówki, nie ma zbyt wiele powodów, by sądzić, że pozycja tych i innych instytucji naukowych jest zagrożona; a nawet gdyby tak było, nie jest bynajmniej jasne, że takie skutki byłyby długotrwałe lub zgubne. Jeśli już, dane wskazują inną drogę, na odwrotny problem: zaufanie publiczne do nauki było tak niezachwiane w ostatnich dziesięcioleciach, tak odporne na skandale i dyskredytację, że można się martwić, czy członkowie opinii publicznej w ogóle ważą jakiekolwiek dowody.

Nawet samo badanie STAT, odczytywane poza jego szczytowymi wynikami, pokazuje, że kryzys jest nieistotny. To oczywiście niepokojące, że prawie cztery piąte Amerykanów mówi, że martwi ich polityczny wpływ na proces zatwierdzania szczepionek. Ale potem 68 procent tej samej grupy 2000 dorosłych również stwierdziło, że jest „przekonanych”, że FDA zatwierdzi szczepionkę przeciwko Covid-19 tylko wtedy, gdy będzie bezpieczna; podczas gdy 72 procent stwierdziło, że ufa agencji w dostarczaniu dokładnych informacji o szczepionce, a co najważniejsze – 67 procent stwierdziło, że zarejestruje się, aby otrzymać szczepionkę „gdy tylko będzie dostępna”. (Porównaj to ostatnie odkrycie z bardzo niepokojącym odkryciem z maja, że ​​tylko 49% Amerykanów planuje przyjąć szczepionkę Covid-19. Wydaje się, że zaufanie publiczne wzrosło w ostatnich miesiącach w wiadrach).

Jak ludzie mogli być jednocześnie tak podejrzliwi wobec autorytetów naukowych i tak im ufać? To znany schemat, zwłaszcza jeśli chodzi o szczepienia. Sondaż Gallupa przeprowadzony pod koniec ubiegłego roku wykazał, że 58 procent amerykańskich rodziców uważa, że ​​szczepionki powodują autyzm, lub nie są na tyle pewni, aby powiedzieć, że nie. (Pomyśl o tym – 58 procent!) Szesnaście procent posuwa się nawet do stwierdzenia, że ​​„szczepionki są bardziej niebezpieczne niż choroby, którym mają zapobiegać”; a 77 procent przyznaje, że szczepienia są niezwykle lub bardzo ważne, w porównaniu z 91 procentami w 2001 roku. Mimo to, dane ze świata rzeczywistego sugerują, że rzeczywiste zachowania szczepień były niezwykle spójne. Od dziesięcioleci około 91 lub 92 procent małych dzieci w Stanach Zjednoczonych zostało zaszczepionych na odrę, świnkę i różyczkę, a także na ospę wietrzną, polio i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ten wskaźnik ledwo zmienia się z roku na rok, nawet jeśli my ” powiedziano nam, że ruch antyszczepionkowców rośnie, puchnie, rozprzestrzenia się i daje przerzuty.

Publiczne zaufanie do nauki przetrwało nawet całą obecną administrację Białego Domu. Nasz prezydent, według większości relacji, spędził ostatnie 3,5 roku w otwartej wrogości wobec nauki. Długi i druzgocący artykuł z okładki w New York Times, opublikowany w grudniu ubiegłego roku, był pod dobrze popartym nagłówkiem „Trump Eroding Role of Science in Government”. Było to jasne od samego początku. Podczas masowego Marszu Nauki w 2017 roku protestujący w całym kraju i na świecie wygłosili żałosne (ale niefortunne) wezwanie do broni: „Czego chcemy? Nauka oparta na faktach! Kiedy tego chcemy? Po wzajemnej recenzji! ”Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook