Gry

Nieopowiedziana historia za głosem Lwa w „The Last of Us Part II”

Zanim się spotkasz Lew in Ostatni z nas część II, widzisz, jak jego strzała przebija policzek mężczyzny, który ma zamiar uderzyć młotkiem siostrę Lwa, Yarę. We wstępie Lwa nie ma nic subtelnego. Jest szybki i wyrachowany, przemyka między drzewami w ciemności jak duch, a może nawet małe dzikie zwierzę, aby pozostać w ukryciu i uratować swoją siostrę przed kultem religijnym, z którego tak desperacko próbowali uciec.

Abby — antybohaterka i skupiająca się na podziałach w drugiej połowie gry — została zawieszona za szyję i zaledwie kilka sekund po utracie życia, słyszy Lwa po raz pierwszy. Jego głos jest ostry, szybki, wysoki i pełen troski, gdy wykrzykuje imię swojej siostry, przeskakując przez kamienną barykadę z łatwością 13-letniego chłopca, z napiętym łukiem i nasadką na strzałę. Abby myśli, że jest uratowana.

Lew spogląda na swoją siostrę, a potem na Abby – z ogoloną głową, zmarszczonymi brwiami, rozdziawionymi ustami – niepewny, czy powinien ściąć Abby, ponieważ jej ludzie od dawna toczą wojnę z jego ludźmi, walcząc o kontrolę nad Seattle w postapokaliptycznym świat spustoszony przez infekcję.

Więc kiedy Yara mówi Lewowi, żeby ją odciął, Lew używa swojego głosu, by odepchnąć. – Ona jest jedną z nich – mówi. Ale Yara nalega. Musi ją uratować. Widzisz, całe życie jest cenne. Lew robi, co mu kazano, choć trochę niechętnie, a kiedy Abby zostaje uwolniona, cała trójka rozpoczyna swoją własną, wstrząsającą podróż w noc.

I: Każda historia ma dwie strony

Lew jest postacią drugorzędną w Ostatni z nas część II, prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna i najczęściej omawiana gra ostatniej generacji od czasu jej wydania rok temu. Gracze wkraczają w buty Abby przez ostatnią połowę gry, gdy wyrusza ona na ścieżkę odkupienia. Ale historia Leva, 13-letniego transpłciowego nastolatka, który zostaje zmuszony do emigracji, gdy jego własna społeczność go odrzuca, jest jeszcze bardziej fascynująca.

Lew ucieka przed Serafitami, autorytarnym kultem religijnym, którego członkowie trzymają się ściśle określonych ról. Zlekceważył przypisaną mu rolę żony starszego serafitów i ogolił głowę, co jest decyzją zarezerwowaną dla mężczyzn. Odzyskując w ten sposób swoją tożsamość, naraża siebie i swoją rodzinę na ryzyko.

„Jedną z rzeczy, które chcieliśmy zbadać, była ta wymyślona religia i to, jak religia, zwłaszcza zorganizowana, może również pomieścić te wspaniałe i okropne rzeczy, jeśli chodzi o duchowość, ale także ksenofobię i wykluczenie pewnych tożsamości” – mówi Neil Druckmann , dyrektor kreatywny i współprezes Naughty Dog, twórcy gry. „Za każdym razem, gdy robisz coś takiego, chcesz się upewnić, że to nie jest tokenizm, że jest to coś, co pasuje do historii”.

Historia Lwa jest pełna złożoności. W świecie pełnym przemocy i nieznośnego żalu, w którym łatwiej jest martwić się o wroga niż troszczyć się o innych, Lew po prostu chce zostać sam, aby w pokoju żyć swoją prawdą. Jest pełen nadziei i pewności — bez cienia wątpliwości wie, kim jest i kim chce się stać — i nie prosi o nic w zamian, jak tylko o pozwolenie istnieć. Historia Leva trafia do wielu osób w społeczności LGBTQ, ponieważ jest to znana narracja o przynależności i przetrwaniu.

Ale w trakcie gry Lev ewoluuje od cichego, powściągliwego chłopca, który usiłuje znaleźć swoje miejsce na świecie, do być może najbardziej fascynującej postaci w grze i jedynego głosu rozsądku. Prawdę mówiąc, druga połowa Ostatni z nas część II wisi na każdym słowie, każdym działaniu Lwa i każdej okazji, by odkryć jego głos.

II: Blizny poprzednich wcieleń

W historii Lwa aktor Ian Alexander widział wiele podobieństw do własnego życia: wychowanie religijne, odrzucenie, jakiego doznał ze strony rodziców, jak ogolił głowę w akcie buntu.

: Tracy Nguyen

Autentyczność w reprezentacji była kluczowym czynnikiem w powołaniu do życia Lwa. To także trudna rola dla aktora. Jako postać drugorzędna, rozwój Leva jest napędzany przez sztuczną inteligencję, w odpowiedzi na to, co robi gracz, jako Abby. Zarejestrowano setki linii, aby uwzględnić każdą zmienną lub potencjalny wynik w grze.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook