Różności i nowinki technologia

Nieprawdopodobny urok TikTok Tarot

Jake Trevino jest czytnik tarota TikTok. W lutym miał ustawioną pracę jako nauczyciel i trener zespołu przemówień w college’u, ale upadł, gdy wybuchła pandemia. Teraz zarabia pieniądze, rozdając karty i kręcąc historie w sześćdziesięciosekundowych klipach online. Trevino mówi, że przed nakręceniem każdego filmu trzyma swoją talię tarota i medytuje, pytając swoich duchowych przewodników o przesłanie, które kolektyw powinien usłyszeć. Co moja osoba przede mną ukrywa?Albo może, Co wszechświat musi mi teraz powiedzieć? „Potem po prostu tasuję i wszystko, co do mnie przychodzi, przychodzi”.

Trudno jest dokładnie określić, ilu czytelników tarota jest na platformie (niektórzy mają „tarota” w uchwycie, inni nie), ale hashtag „tarotreading” ma 510,2 miliona wyświetleń, a hashtag „tarot” 1,8 miliarda wyświetleń. Czytelniczka tarota imieniem Jenny Chang jest jednym z najlepszych graczy, z 970 tysiącami obserwujących; Mystic Tarot to kolejny, mający 200 tysięcy zwolenników. Trevino, który ma obecnie 54 tysiące obserwujących, jest kolejnym, który odniósł wielki – i być może zaskakujący – sukces jako wróżbita na platformie, gdzie interakcje są napędzane nie tyle kismetem, ile bezmyślnymi biegami maszyny.

SUBSKRYBUJ

Zasubskrybuj WIRED i bądź mądry dzięki większej liczbie ulubionych autorów pomysłów.

Ilekroć Trevino lub jego koledzy publikują odczyt, to TikTok dostarcza go do kanałów użytkowników: duch tej praktyki duchowej jest zawarty w algorytmie. To może wydawać się fatalna wada. Jaką wartość lub znaczenie może mieć odczytanie go przez nieznajomego w dowolnym momencie, a następnie przekazanie go do osobistego kanału zgodnie z tajemną logiką aplikacji społecznościowej? Czy nie jest kluczowe dla doświadczenia tarota, że ​​osoba czuje się połączona z kartami, kiedy są czytane – że czytanie jest dla nich?

Ale tajemnicza mechanika platformy społecznościowej okazała się dobrodziejstwem. Możemy nie wiedzieć dokładnie, dlaczego film pojawia się w naszym kanale, ale wiemy, że nie jest on ściśle arbitralny. Każda strona Dla Ciebie użytkownika jest odrębna, tak samo charakterystyczna jak odcisk palca. Firma podała niejasny opis w komunikacie prasowym, jak działa jej silnik rekomendacji: „Chociaż różne osoby mogą natknąć się na niektóre z tych samych wyróżniających się filmów, kanał każdej osoby jest wyjątkowy i dostosowany do tej konkretnej osoby” – wyjaśnia komunikat. Algorytm klasyfikuje filmy według tego, gdzie się znajdujesz i jak prawdopodobne jest, że wejdziesz z nim w interakcję, na podstawie wszystkich innych filmów, które skomentowałeś, polubiłeś, dodałeś do ulubionych, a nawet obejrzałeś do końca.

Ta algorytmiczna personalizacja służy na swój sposób legitymizacji pracy i wiadomości spirytystów. „Nic, co widzisz, nie jest przypadkowe” – mówi Trevino, wyrażając przekonanie, na którym opiera się jego praktyka. „I chociaż wiadomość może nie odbijać się w całości, jest w niej coś, co miałeś zobaczyć”. TikTok również narzuca znaczenie strumieniowi filmów, które w innym przypadku mogłyby wydawać się przypadkowe. Wiele z tych, którzy oferują duchowe przewodnictwo, rozpoczyna się od roszczenia w rodzaju: Jeśli widzisz ten film, jest to zgodne z projektem. Na poziomie technicznym twierdzenie jest absolutnie uzasadnione: niezależnie od tego, które odczyty tarota zostały umieszczone w Twoim kanale, pojawiły się tam z jakiegoś powodu. To skalkulowana niespodzianka, wygenerowana przez TikTok wyłącznie dla Ciebie.

„Jeśli oglądasz odczyty tarota, uzyskasz więcej odczytów tarota” – mówi Trevino. „Ale jeśli oglądasz więcej odczytów tarota, czujesz wibrację akceptacji tych wiadomości”. Innymi słowy, jeśli użytkownik widzi wiele odczytów tarota na swoim kanale For You, prawdopodobnie zainteresował się tarotem, zaczął prowadzić badania na ten temat i ma dobre wyczucie osobistych korzyści, jakie może przynieść konsumowanie treści duchowych. „Miałem też ludzi, którzy mi mówili [they’ve] nigdy wcześniej nie widziałem odczytów tarota ”- mówi Trevino. Ale pewnego dnia trafiają na jeden z jego filmów. „To w pewnym sensie powoduje, że ludzie zaczynają się w to coraz bardziej angażować”. Algorytm przyspiesza ten proces: jeśli chcesz zobaczyć odczyty tarota online, TikTok da ci odczyty tarota, które miałeś zobaczyć.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook