Różności i nowinki technologia

Niezwykła wizualizacja pokazuje rozwój Internetu od 1997 roku

W listopadzie 2003 r. Badacz bezpieczeństwa Barrett Lyon kończył studia na California State University w Sacramento, pracując na pełny etat jako tester penetracyjny – firma hakerska zatrudniana do wyszukiwania słabych punktów we własnych systemach cyfrowych. Na początku każdej pracy Lyon wykonywał podstawowe rozpoznanie infrastruktury klienta; „Nakręć jointa”, jak to ujął. Zdał sobie sprawę, że zasadniczo udoskonalał i powtarzał formułę, aby zmapować wygląd nowej sieci docelowej. „Ta formuła okazała się być łatwym do napisania programem, więc po prostu zacząłem, aby to oprogramowanie wykonało całą pracę za mnie” – mówi Lyon.

Pewnego dnia podczas lunchu z kolegami Lyon zasugerował, że mógłby użyć swojego narzędzia do mapowania sieci do szkicowania całego internetu. „Myśleli, że to całkiem zabawne, więc postawili mnie o 50 dolców, że nie mogłem tego zrobić” – mówi.

To, co nastąpiło, było rozległą, niebiańską mieszaniną cienkich, nakładających się linii, rozbłysków gwiazd i gałęzi na statycznym obrazie, który przedstawiał globalny internet z początku XXI wieku. Lyon nazwał ten utwór Opte i chociaż jego koledzy z zakładów bukmacherskich byli sceptyczni co do wizualnych gniazd szczurów, które wyprodukował na początku, produkt końcowy natychmiast zaczął przyciągać fanów na Slashdot i nie tylko.

Oryginalna mapa internetowa Opte w Lyonie z 2003 roku.

Ilustracja: Barrett Lyon / The Opte Project

Teraz Opte powraca w zupełnie nowej i zaktualizowanej formie. Oryginalna wersja wykorzystywała „traceroutes”, polecenia diagnostyczne, które wyszukują różne ścieżki w sieci, aby wizualizować Internet w całej jego ogromnej złożoności. Ale trasy śledzące mogą być blokowane, fałszowane lub mieć inne nieścisłości. Tak więc na wystawie oryginalnej Opte w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w 2010 roku Lyon zbadał alternatywę. Zamiast opierać mapę na trasach traceroutes, Lyon wykorzystał tablice routingu Border Gateway Protocol, mapy metra w Internecie, aby uzyskać dokładniejszy obraz. Teraz przeniósł to podejście do następnego pokolenia.

Oryginalna Opte była nieruchomym obrazem, ale wersja z 2021 roku to wideo 10K z obszernymi zdjęciami towarzyszącymi, wykorzystujące dane BGP z projektu Route Views Uniwersytetu Oregonu do mapowania globalnego Internetu od 1997 do dziś. Lyon pracował nad wizualizacją przez wiele miesięcy i polegał na wielu aplikacjach, narzędziach i skryptach, aby ją wyprodukować. Jednym z nich jest pakiet oprogramowania o nazwie Large Graph Layout, pierwotnie zaprojektowany do renderowania obrazów białek, który próbuje setek różnych układów wizualnych, aż znajdzie najbardziej wydajne, reprezentatywne rozwiązanie. Potraktuj to jako rodzaj sieci najlepiej dopasowanej, przedstawiającej wszystkie rozległe, połączone ze sobą trasy danych w Internecie. Im bliżej centrum jest sieć, tym jest większa i bardziej połączona ze sobą.

Obecnie z Opte The Internet: 1997-2021.

Wideo: Barrett Lyon / The Opte Project

Chociaż koncepcja mapowania i wizualizacji całego internetu pozostaje taka sama, animowanie jego ewolucji i ekspansji przez prawie 25 lat pozwala nowej wersji Opte być bardziej interaktywną. Wszystkie materiały są bezpłatne do użytku niekomercyjnego, a Lyon ma nadzieję, że artykuł będzie szczególnie cenny dla nauczycieli i angażujący dla uczniów. Widzowie mogą zobaczyć szczegółowe informacje o różnych regionach sieci, a Lyon stworzył diagramy i filmy, które wskazują konkretne punkty zainteresowania. Jedna pokazuje na przykład przestrzeń sieciową w Chinach, z dwoma silnie kontrolowanymi połączeniami wchodzącymi i wychodzącymi. Lyon podkreśla również obecność w Internecie wojska Stanów Zjednoczonych, w tym NIPRNET, sieć niesklasyfikowanych protokołów internetowych Departamentu Obrony oraz SIPRNET, tajną sieć protokołów internetowych.

Zbliżenie na współczesny internet w Chinach.

Ilustracja: Barrett Lyon / The Opte Project

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook