GryNowości

Nike pozywa “ nieautoryzowane buty szatana ” Lil Nas X

Nike pozwało kolektyw internetowy MSCHF za sprzedaż „nieautoryzowanych butów Satan” we współpracy z raperem Lil Nas X. Firma obuwnicza twierdzi, że MSCHF naruszyło jej znaki towarowe, sprzedając limitowane edycje niestandardowych Nike, które rzekomo zostały zmodyfikowane za pomocą kropli ludzkiej krwi. Odkąd w zeszłym tygodniu ogłoszono Szatańskie Buty (jak są oficjalnie nazywane), Nike twierdzi, że zaszkodziło jego reputacji, „w tym wśród konsumentów, którzy wierzą, że Nike popiera satanizm”. Prosi o zniszczenie butów i zapłatę przez MSCHF odszkodowania finansowego.

MSCHF słynie z produktów kaskaderskich, takich jak „Jesus Shoes” z 2019 roku, para białych butów Nike Air Max 97 o wartości 1425 USD z niestandardowymi przeszyciami i 60 ml wody z rzeki Jordan. Nike nie sprzeciwiła się butom Jesus. Ale najwyraźniej jest mniej zadowolony z ich odwrotności teologicznej: 666-parowa kropla butów Air Max 97 w kolorze czerwonym i czarnym za 1018 dolarów, zawierająca 60 ml atramentu i jedną kroplę ludzkiej krwi, ozdobioną pentagramem.

Kombinezon Nike zawiera kilka ogólnych argumentów przeciwko modyfikowaniu butów, w tym stwierdzenie, że „wprowadzanie zmian w podeszwie środkowej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów”. (Te buty są oskarżane o umieszczanie ludzkich dusz i ich podeszwy są zagrożone). Ale głównie dowodzi, że szatański but zawierający dosłowną krew jest szkodliwy dla marki Nike.

Aby to uzasadnić, Nike cytuje komentarze z mediów społecznościowych, które nie zdają sobie sprawy, że MSCHF nieoficjalnie odsprzedawał buty. „Nie kupię ponownie Nike. Jesteś zbanowany!” mówi jeden. „To jest obrzydliwe !!! W jaki sposób firma Nike nie jest zaangażowana, gdy na bucie znajduje się symbol Nike !!! ” mówi inny. „MSCHF oszukuje konsumentów, aby uwierzyli, że Nike produkuje lub aprobuje buty Satan”, twierdzi Nike. „Przekonanie konsumentów, że buty Satan to oryginalne produkty Nike, powoduje, że konsumenci nie chcą kupować żadnych produktów Nike w przyszłości”.

Jako profesor prawa Uniwersytetu New Hampshire, Alexandra Roberts odnotowano na TwitterzeMSCHF może bronić się na wielu podstawach. Może przytoczyć doktrynę pierwszej sprzedaży, która chroni odsprzedaż towarów chronionych prawem własności intelektualnej – na przykład osób sprzedających markowe ubrania w Poshmark. Może również twierdzić, że buty są chronione jako parodia lub argumentować, że kupujący raczej nie pomylą tych zmodyfikowanych butów szatana z gotowymi butami Nike, niezależnie od przypadkowych komentatorów internetowych.

Bardzo, bardzo niewiele osób kiedykolwiek będzie posiadało tenisówki z krwią i pentagramem za 1000 dolarów. Jeśli jednak sprawa trafi do sądu, w grę wchodzi coś więcej niż tylko limitowana linia butów satanistycznych. „Sprawa ma potencjalnie szerokie implikacje, ponieważ obserwujemy wzrost tego rodzaju personalizacji markowych towarów, a także upcyklingu” – powiedział Roberts The Verge poprzez e-mail.

Legalny eksponat Nike odróżniający standardowe buty Nike od „nieautoryzowanych butów szatana”

Nike

Roberts mówi, że w porządku jest bezpośrednio odsprzedawać produkty, a reklamowanie towarów, wspominając o cudzym znaku towarowym, jest legalne. Możesz także na przykład rozczłonkować lalki Barbie i sprzedawać ich zdjęcia jako sztukę. „Ale co z firmami wytwarzającymi biżuterię z autentycznych guzików Chanel lub wycinającymi frędzle w oryginalne torby Vuitton?” W rzeczywistości na początku tego roku Chanel pozwał firmę za „sprzeniewierzenie” swojej marki kolczyków z guzikami z recyklingu.

Zasadniczo MSCHF kupił buty, które mógł legalnie odsprzedać za pomocą marki Nike, ale znacznie zmodyfikował je w prawdopodobnie nowy produkt, którego jakości Nike nie może kontrolować, a następnie sprzedał je jako towar komercyjny, a nie tradycyjne dzieło sztuki. W zależności od tego, jak sąd rozważy wszystkie te czynniki, może to stworzyć precedens dla przyszłych spraw. „Myślę, że inne marki z branży mody będą uważnie przyglądać się tej sprawie” – mówi Roberts.

Buty szatana pojawiły się wraz z prowokacyjnym teledyskiem Lil Nas X, który wzbudził gniew konserwatywnych komentatorów. Dlatego Nike dystansuje się od siebie. Ale jako Prawo mody zauważa, że ​​MSCHF przewidział, a nawet zaprosił w przeszłości procesy sądowe, mówiąc, że pozew „pomógłby zwiększyć wartość produktu”. Wnosząc sprawę do sądu, Nike prawie na pewno wzmacnia profil najnowszego spadku MSCHF, a także potencjalnie powoduje nowe problemy.

„Nie jestem zszokowany, że Nike zdecydowało się pozwać do sądu, ale myślę, że mogą również chcieć zachować ostrożność, aby nie zostać odebranym jako miażdżąca przemowa lub opowiadanie się po stronie chrześcijanina z popularnym czarnym artystą” – mówi Roberts. „Spodziewam się, że Nike może mieć nadzieję na szybkie, dyskretne porozumienie, w ramach którego MSCHF zgadza się nie wysyłać butów”.

MSCHF nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. Lil Nas X, który wczoraj opublikował wideo z żartem z przeprosinami za buty, nie jest wymieniony jako oskarżony w pozwie.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook