Różności i nowinki technologia

Nowa funkcja dźwięku przestrzennego Apple zmienia AirPods Pro w kino domowe dla Twoich uszu

Od czasu wydania ich w zeszłym roku Apple po cichu kontynuuje ulepszanie AirPods Pro dzięki aktualizacjom oprogramowania układowego, które poprawiły ich redukcję szumów i jakość dźwięku. Firma rzadko podaje szczegóły lub komentuje zmiany, które pojawiają się w każdym wydaniu oprogramowania układowego AirPods; nie ma informacji o aktualizacjach, które opisywałyby nowości. Nie ma też sposobu, aby ręcznie wymusić instalację najnowszego oprogramowania AirPods / AirPods Pro. To po prostu … dzieje się w tle w pewnym momencie ich używania. Ale w zeszłym miesiącu AirPods Pro wybrał parę nowych funkcji, które Apple zrobił ogłosić: dźwięk przestrzenny i automatyczne przełączanie.

Automatyczne przełączanie jest prostsze i prawdopodobnie będzie miało większy wpływ na codzienne korzystanie z AirPods Pro. (Jest również dostępny na standardowych słuchawkach AirPods i wybranych słuchawkach Beats i słuchawkach dousznych). Bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności AirPods automatycznie przełączają się między iPhonem, iPadem i komputerem Mac, gdy zaczniesz używać jednego z nich. To przekazanie jest prawie natychmiastowe; możesz słuchać muzyki na telefonie, wstrzymać ją, podnieść iPada i rozpocząć odtwarzanie wideo, a AirPods będą gotowe na ten dźwięk. Ponieważ macOS Big Sur jest wymagany (i nadal nie został oficjalnie wysłany), część tego równania dotycząca komputerów Mac jeszcze nie działa. Ale podczas przeskakiwania między moim iPhonem a iPadem Pro automatyczne przełączanie działało tak, jak w reklamie.

Jest też dźwięk przestrzenny, który jest dostępny wyłącznie w AirPods Pro. Dzięki tej funkcji Apple próbuje upchnąć wciągający dźwięk przestrzenny w dwóch słuchawkach. Wciąż jestem zaskoczony i pod wrażeniem tego, jak dobrze udało się firmie. Zamiast słyszeć wszystko w stereo, jak zwykle, naprawdę wydaje się, że jesteś w środku akcji, gdy odtwarzasz zawartość w aplikacji obsługującej dźwięk przestrzenny. Jak dotąd robi to całkiem sporo – w tym Apple TV, Disney Plus i HBO Max. Netflix i Amazon Prime Video nie są jeszcze na pokładzie.

Z jakiegoś powodu Control Center zawsze mówi, że zawartość nie obsługuje dźwięku przestrzennego – nawet jeśli tak.

Apple twierdzi, że używa algorytmów do konwersji dźwięku przestrzennego (5.1, 7.1 lub Dolby Atmos) na dźwięk przestrzenny. Stamtąd stosuje kierunkowe filtry audio i dostosowuje częstotliwości docierające do każdego ucha, aby uzyskać efekt zanurzenia. To, jak duża jest różnica w dźwięku przestrzennym, zależy oczywiście od treści. Film Marvela w Disney Plus zapewni ci bardziej porywające wrażenia dźwiękowe niż, powiedzmy, Ted Lasso na Apple TV. (Ale Toma Hanksa Chart to dobry materiał demonstracyjny dotyczący tej usługi).

Słuchawki douszne nigdy w pełni nie dorównają wrażeniom związanym z oglądaniem filmu za pośrednictwem najwyższej klasy systemu Atmos w kinie domowym. Ale tak jak mówi nazwa, dźwięk przestrzenny sprawia, że ​​wszystko wydaje się szersze i bardziej otwarte. Jasne, kierunkowe efekty surround są zgrabne, ale ekspansywne pole dźwiękowe również się opłaca, jeśli chodzi o czystość dialogów. Mowa przebija się przez miks bez żadnych problemów, czego nie zawsze można powiedzieć o dźwięku stereo. Nawet jeśli efekt końcowy nie jest rewelacyjny, dźwięk przestrzenny sprawia, że ​​oglądanie filmów za pomocą AirPods Pro jest o wiele lepsze i bardziej trójwymiarowe.

Bardziej imponującym aspektem dźwięku przestrzennego jest sposób, w jaki utrzymuje on dźwięk na miejscu i skłania do myślenia, że ​​dźwięk naprawdę jest jest pochodzące z iPhone’a lub iPada – prawie tak, jakbyś patrzył na ekran telewizora. Kiedy obracasz głowę w lewo lub w prawo, główny kanał audio pozostaje ustawiony przed tobą. Apple robi to, porównując dane ruchu z czujników w urządzeniu z żyroskopem i akcelerometrem w AirPods Pro. W ten sposób wykrywa, czy poruszasz głową, czy podnosisz lub opuszczasz iPada. Nadal będziesz słyszeć otaczający dźwięk surround w każdym uchu, obracając się z boku na bok.

Jestem pod wrażeniem dźwięku przestrzennego w AirPods Pro, ale jestem jeszcze bardziej podekscytowany tym, jak to wszystko może zabrzmieć, gdy Apple w końcu ujawnia swoje od dawna znane słuchawki nauszne. Umieszczenie tej technologii w pełnowymiarowych słuchawkach zapewni firmie jeszcze więcej możliwości pracy i może wzmocnić iPada jako najlepszą przenośną maszynę filmową.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook