Nowości

Nowe telewizory „QNED” firmy LG będą miały do ​​30 000 maleńkich diod LED za ekranem

LG może być firmą, która jest najbardziej synonimem telewizorów OLED, ale dziś wieczorem ogłasza, czego można się spodziewać po zestawach opartych na LCD w 2021 roku. Podobnie jak inni producenci, w tym TCL, już to zrobili (a Samsung ma się wkrótce dołączyć), LG jest przyjęcie technologii Mini LED w telewizorach LCD 8K i 4K klasy premium w przyszłym roku.

LG twierdzi, że Mini LED pozwala na „ogromny krok naprzód w jakości obrazu telewizorów LCD”. Najlepsze dzisiejsze telewizory LCD mają tak zwane „pełne lokalne przyciemnianie”, w którym diody LED – w niektórych przypadkach ich setki – służą jako podświetlenie za ekranem. Można nimi sterować w strefach, a każdą strefę można odpowiednio przyciemnić w przypadku ciemnych scen, co pomaga poprawić poziomy czerni i kontrast.

Mini LED zmienia nieco strategię, używając znacznie mniejszych diod LED (ale o wiele więcej) dla większego kontrastu niż telewizory, które mogą osiągać kilkaset stref ściemniania.

W przypadku LG firma twierdzi, że jej nowe podświetlenie „składa się z prawie 30 000 maleńkich diod LED, które zapewniają niesamowitą szczytową jasność i współczynnik kontrastu 1 000 000: 1 w połączeniu z nawet 2500 strefami ściemniania i zaawansowanymi lokalnymi strefami ściemniania”. Efektem końcowym jest lepszy kontrast, bardziej dynamiczny HDR i poprawiona dokładność kolorów w porównaniu z poprzednimi zestawami LCD firmy. Podobnie jak wszystkie flagowce LG 2020, obsługiwane są częstotliwości odświeżania do 120 Hz.

Firma LG oznaczyła te telewizory LCD najwyższej klasy jako „QNED”, przy czym Q odnosi się do koloru kropek kwantowych, a N przypuszczalnie oznacza markę LG „NanoCell”. Wydaje się to trochę niezręczne – zwłaszcza, że ​​kupujący telewizory będą musieli zmagać się z mieszanką telewizorów OLED, QLED i QNED, gdy będą w lokalnym sklepie Best Buy.

Najbliższe porównanie dla telewizorów QNED firmy LG to coś w rodzaju serii 8 firmy TCL, która zawiera 25 000 diod LED w około 1000 stref kontrolnych. (LG twierdzi, że QNED będzie dostępny w rozmiarach do 86 cali, z których, jak sądzę, pochodzą te wcześniejsze numery). Seria 6 TCL również wykorzystuje Mini LED, chociaż łączna liczba jest znacznie niższa niż drogiej serii 8.

Zmniejszenie diod LED pozwala producentom telewizorów na użycie ich o wiele więcej w celu uzyskania większego kontrastu i lepszej czerni.
: TCL

Ale jako wiodąca marka telewizorów OLED, LG stara się podkreślać, że OLED wciąż jest tam, gdzie można uzyskać absolutnie najlepszy obraz – nawet przy tych wszystkich postępach po stronie LCD. W 2020 roku Vizio wszedł na rynek telewizorów OLED i próbował obniżyć cenę LG, ale LG nie zamierza łatwo zrezygnować ze swojej pozycji na szczycie. (Sony produkuje również wysokiej klasy diody OLED; wszystkie trzy firmy używają paneli LG Display).

Wreszcie, nie pomyl Mini LED z MicroLED. Pomyśl o Mini LED jako o kolejnej ewolucji telewizorów LCD, podczas gdy MicroLED jest bardziej radykalnym ulepszeniem, które całkowicie usuwa podświetlenie z równania (podobnie jak OLED) i łączy w sobie miliony samoemisyjnych diod LED, które świecą tylko wtedy, gdy są potrzebne. Telewizory MicroLED są nadal skandalicznie drogie i chociaż nie poznamy cen telewizorów LG QNED przez kilka kolejnych miesięcy, powinno to być znacznie mniej przyciągające wzrok.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook