Różności i nowinki technologia

Nowy brytyjski banknot 50 funtów upamiętnia Alana Turinga mnóstwem geekowych pisanek

Bank of England ujawnił projekt nowego brytyjskiego banknotu o wartości 50 funtów, przedstawiającego informatyka i łamacza kodów Alana Turinga. Turing został wybrany do pojawienia się w notatce w lipcu 2019 r. W uznaniu jego przełomowej pracy w matematyce i informatyce, a także jego roli w złamaniu kodu Enigmy używanego przez Niemcy podczas II wojny światowej.

Nota polimerowa wejdzie do obiegu 23 czerwca tego roku i zawiera szereg projektów związanych z życiem i dziedzictwem Turinga. Należą do nich rysunki techniczne bombowca, urządzenia deszyfrującego używanego podczas II wojny światowej; ciąg taśmy z datą urodzin Turinga wyrenderowany binarnie (23 czerwca 1912); zielono-złota folia zabezpieczająca przypominająca mikroczip; oraz tabelę i wzory matematyczne zaczerpnięte z jednego z najsłynniejszych artykułów Turinga.

Oprócz uhonorowania jego osiągnięć naukowych, Turing został również wybrany do pojawienia się na banknocie w uznaniu jego prześladowań ze strony rządu Wielkiej Brytanii za homoseksualizm. Turing był otwarcie homoseksualistą wśród przyjaciół, ale w 1952 roku został aresztowany i oskarżony o „rażącą nieprzyzwoitość” za akty homoseksualne, które były nielegalne w Anglii i Walii do 1967 roku. Pomimo zmian w prawie, nadal ścigano w Wielkiej Brytanii akty tej samej płci. dziesięciolecia później.

Turing nie zaprzeczył zarzutom i został uznany za winnego i skazany na chemiczną kastrację. Napisał w liście, zanim został oskarżony: „Bez wątpienia wyłonię się z tego wszystkim innym człowiekiem, ale zupełnie, kogo nie odkryłem”. Zmarł dwa lata później w wieku 41 lat po zjedzeniu jabłka z dodatkiem cyjanku. Historycy wciąż nie są zgodni co do tego, czy było to samobójstwo, czy przypadkowe zatrucie.

Notatka zawiera fotografię Turinga przed rysunkami technicznymi maszyny bombowej oraz fotografię maszyny pilotowej Automatic Computing Engine (ACE).
: Bank of England

Urodziny Turinga (23 czerwca 1912) są przedstawiane w postaci binarnej na taśmie, w formacie, który według Turinga można wykorzystać do wprowadzania danych do maszyn.
: Bank of England

Tabela i wzory matematyczne pochodzą z przełomowego artykułu Turinga z 1936 r. „On Computable Numbers, z zastosowaniem do Entscheidungsproblem”, w którym wprowadzono pojęcie Maszyna Turinga.
: Bank of England

Podpis Turinga pochodzi z księgi gości w Bletchley Park, a cytat z wywiadu udzielonego Czasy 11 czerwca 1949 r .: „To tylko przedsmak tego, co ma nadejść, i tylko cień tego, co ma nastąpić”.
: Bank of England

Tradycyjna folia zabezpieczająca banknot została zmieniona, aby przypominała projekt mikroczipa, a spiralne wzory słonecznika oddają hołd pracy Turinga w dziedzinie morfogenetyki.
: Bank of England

Na odwrocie banknotu znajdują się standardowe elementy banknotów brytyjskich, w tym portret królowej Elżbiety II.
: Bank of England

Turinga i dziesiątki tysięcy innych mężczyzn skazanych za te same przestępstwa zostało pośmiertnie ułaskawionych od 2017 roku po 10-letniej kampanii prowadzonej przez byłego posła Johna Leecha. Leech powiedział, że traktowanie Turinga było „narodowym wstydem i przykładem społeczeństwa w najgorszym stanie”, a wybranie go na banknot 50 funtów przynajmniej zwróci uwagę opinii publicznej na jego życie i twórczość.

„Niemożliwe jest opisanie w słowach różnicy, jaką Alan Turing uczynił dla społeczeństwa, ale chyba najbardziej przejmującym przykładem jest to, że szacuje się, że jego praca skróciła wojnę o cztery lata i uratowała 21 milionów istnień ludzkich” – powiedział Leech w 2018 roku. „Umieszczenie Turinga na banknocie 50 funtów oznaczałoby przynajmniej uznanie jego bezprecedensowego wkładu w społeczeństwo i naukę. Ale co ważniejsze, posłuży jako surowe i szczerze bolesne przypomnienie tego, co straciliśmy w Turingu i co stracimy ponownie, jeśli kiedykolwiek pozwolimy, aby tego rodzaju nienawistna ideologia zwyciężyła ”.

W wywiad z wiadomości BBC, Siostrzeniec Turinga, Sir Dermot Turing, powiedział, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby naprawdę uhonorować dziedzictwo Turinga. „Myślę, że Alan Turing chciałby, abyśmy pomyśleli o takich rzeczach, jak niedostateczna reprezentacja kobiet w przedmiotach ścisłych; niedostateczna reprezentacja czarnych dzieci i dzieci z mniejszości etnicznych na przedmiotach STEM w szkole i dlaczego nie daje się im możliwości, które powinni mieć i dlaczego jest to złe dla nas wszystkich ”.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook