Nowości

Nvidia ponownie buduje nowe procesory Arm: Nvidia Grace, dla centrum danych

Przez lata ledwo słyszeliśmy zerknięcie z Nvidii na front procesora po nijakim pojawieniu się procesora Project Denver i powiązanych z nim mobilnych procesorów Tegra K1 w 2014 roku – ale teraz firma wraca do procesorów w wielkim stylu dzięki nowy Nvidia Grace, układ przetwarzający oparty na ramieniu, zaprojektowany specjalnie dla centrów danych AI.

To dobry czas, aby Nvidia wygięła ramię: obecnie próbuje kupić Armię za 40 miliardów dolarów, co ma na celu „stworzenie czołowej firmy komputerowej na świecie w erze sztucznej inteligencji”, a ten chip może być pierwszy punkt dowodowy. Arm przeżywa również chwilę w konsumenckiej przestrzeni komputerowej, w której chipy M1 firmy Apple zmieniły ostatnio naszą koncepcję wydajności laptopa. Oczywiście to także większa konkurencja dla Intela, których akcje spadły po ogłoszeniu Nvidii.

Nowa Grace została nazwana na cześć pioniera komputerów Grace Hopper i pojawi się w 2023 roku, aby zapewnić „10-krotnie wyższą wydajność dzisiejszych najszybszych serwerów w przypadku najbardziej złożonych obciążeń obliczeniowych AI i wysokowydajnych” – twierdzi firma Nvidia. To sprawi, że będzie on atrakcyjny dla firm badawczych budujących superkomputery, na budowę których również w 2023 roku zapisały się już Szwajcarskie Narodowe Centrum Superkomputerowe (CSCS) i Narodowe Laboratorium Los Alamos.

Grace Next jest już na mapie drogowej na 2025 rok. Oto slajd z prezentacji Nvidii GTC 2021, w której zapowiedziano nowości:

Poleciłbym przeczytać, co nasi przyjaciele z AnandTech mają do powiedzenia na temat tego, gdzie Grace może pasować do rynku centrów danych i ambicji Nvidii, i warto zauważyć, że Nvidia nie wydaje jeszcze zbyt wielu specyfikacji – ale Nvidia mówi posiada NVLink czwartej generacji z rekordowym połączeniem 900 GB / s pomiędzy CPU i GPU. „Co najważniejsze, jest to większe niż przepustowość pamięci procesora, co oznacza, że ​​procesory graficzne NVIDIA będą miały spójne łącze pamięci podręcznej z procesorem, które może uzyskać dostęp do pamięci systemowej przy pełnej przepustowości, a także umożliwi całemu systemowi posiadanie jednej pamięci współdzielonej przestrzeni adresowej ”- pisze AnandTech.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook