GryOprogramowanieRTV

Nvidia utrudnia kupowanie laptopa do gier

Laptopy do gier wyposażone w potężne układy graficzne Nvidia z serii RTX 30 są już dostępne. Po raz pierwszy rzucam okiem na MSI 2021 GS66 Stealth z RTX 3080, a moja koleżanka Monica Chin opublikowała dwie recenzje na dzień premiery: Asus ROG Flow X13 (z odłączanym RTX 3080 eGPU) i MSI GP66 Leopard z RTX 3070.

Odkryliśmy coś dziwnego: RTX 3070 w niektórych przypadkach może być teraz szybszy niż RTX 3080. Widzieliśmy to z pierwszej ręki w kilku testach porównawczych, w których RTX 3070 w GP77 Leopard nieznacznie przewyższał RTX 3080 w GS66 Stealth. To nie był wybuch, tylko kilka dziwnych klatek na sekundę więcej w testach porównawczych wbudowanych w gry takie jak Horizon: Zero Dawn, Red Dead Redemption 2, i Shadow of the Tomb Raider. Ale to nie powinno się dziać, prawda?

Brzmi to jak ogromna kontrowersja, ale wyjaśnienie nie jest niczym nowym. Stało się po prostu czymś bardziej mrocznym, niż kiedykolwiek było potrzebne. Nvidia nie dodaje już etykiet „Max-Q” do słabszych, bardziej energooszczędnych wariantów swoich procesorów graficznych do laptopów, więc nie można już łatwo stwierdzić, czy otrzymujesz pełnowartościowy procesor graficzny.

RTX 3080 w GS66 Stealth jest w rzeczywistości wariantem Max-Q z zegarem doładowania 1245 MHz i maksymalną mocą 95 watów, która jest mniej więcej tak słaba, jak może uzyskać RTX 3080, zgodnie z arkuszami specyfikacji Nvidii. Ale klienci prawdopodobnie nie wiedzieliby o tym, patrząc na pudełko tego laptopa, witrynę MSI lub liczne witryny detaliczne sprzedające ten model. Z drugiej strony GP66 Leopard korzysta z RTX 3070, który ma wyższą częstotliwość taktowania i większą moc niż normalnie, co wyjaśnia, dlaczego był w stanie kilka razy wyprzedzić podczas naszych testów.

Laptopy Nvidia RTX

Podział zakresu wydajności każdego układu graficznego z serii RTX 30 od Nvidii.
: Nvidia

Tak jak NotebookCheck wyjaśnia, istnieje szeroki wachlarz mocy, na jakie można ustawić każdy układ w laptopie z serii RTX 30 – ale zależy to od rodzaju laptopa, który producent chce sprzedać.

Cieńsze, lżejsze laptopy do gier mają tendencję do korzystania z odwróconych wersji układów graficznych Nvidii Max-Q dla lepszej wydajności (na przykład oznaczanych jako GeForce RTX 2070 Max-Q w przeszłości), podczas gdy inne używają tych, które nie mają Max-Q -Q branding, dzięki czemu można zaufać, że zapewni lepszą wydajność, która jest bardziej zbliżona do wersji GPU na komputery stacjonarne. Teraz Nvidia pozwala producentom ukryć, którego z nich używają w laptopie. Pozwala firmom traktować mobilne karty graficzne Nvidii w arkuszu specyfikacji tak, jakby wszystkie miały spójną wydajność na wszystkich urządzeniach, ale jest to dalekie od prawdy.

Ten brak przejrzystości jest kluczową różnicą między tym, w jaki sposób te układy graficzne z serii RTX 30 są sprzedawane, a poprzednimi generacjami, które wykorzystywały układy Max-Q i może prowadzić do wielu zdezorientowanych ludzi. Nvidia nie wymaga również od producentów używających układów graficznych Max-Q posiadania naklejek Max-Q na laptopie, co robiła wcześniej.

Oczywiście MSI nie jest jedyną firmą, która już z tego korzysta. Asus TUF Dash 15 i Gigabyte Aorus 15G, które testuję, twierdzą, że mają RTX 3070, ale każdy pomija kluczowe informacje, że otrzymujesz wariant chipa Max-Q. Podobnie jak w laptopie MSI, nie znajdziesz szczegółowego zestawienia częstotliwości taktowania GPU ani wymagań dotyczących mocy w żadnym pudełku ani na aukcjach detalicznych.

To kluczowe informacje do przekazania ludziom, ponieważ wszyscy oni potwierdzają, czy otrzymujesz wolniejszy wariant Max-Q, czy szybszą standardową część.

MSI GS66 Stealth

: Cameron Faulkner / The Verge

Dlaczego Nvidia miałaby dokonać tej zmiany, wiedząc, że większość przeciętnych konsumentów na to wpadnie? Kiedy zapytałem, powiedział rzecznik The Verge że to „zdecydowanie zachęca[s] Producenci OEM wymieniają zegary i inne technologie obsługiwane przez laptop, w tym Advanced Optimus, Dynamic Boost 2 i inne ”. Sądząc po dotychczasowych witrynach producentów, ta „zachęta” nie wydaje się działać.

Nvidia twierdzi również, że aplikacja Nvidia Control Panel jest dostępna tylko po zapłaciłeś i skonfigurowałeś jeden z tych laptopów, teraz zawiera więcej informacji o specyfikacji niż wcześniej. Niezbyt pomocne.

Kiedy naciskałem na Nvidię, czy warto uczynić te szczegóły bardziej przejrzystymi dla klientów, gdy szukają laptopa do zakupu, rzecznik powiedział, że firma „sprawdza dodatkowe sposoby, aby dać konsumentom więcej informacji przed zakupem”. Wydaje się, że prostym sposobem na zrobienie tego byłoby utrzymanie bieżącej listy każdego modelu ze szczegółowymi specyfikacjami, tak jak robi to Nvidia z monitorami kompatybilnymi z G-Sync.

Zawsze istnieje pewna niepewność co do tego, jak każdy laptop będzie działał w prawdziwym świecie. Marka Max-Q przynajmniej pomogła klientom od razu zorientować się, że kupują maszynę z układem graficznym o niższej częstotliwości taktowania, co skutkuje nieznacznie zmniejszoną wydajnością niż w przypadku pełnego gruby chip. Teraz albo będziesz musiał przeczytać recenzje porównawcze, albo mieć nadzieję, że Nvidia odwróci swoją politykę, która pozwala producentom trzymać ludzi w ciemności.

Zaktualizujemy ten post, jeśli i kiedy Nvidia podzieli się swoimi planami poprawy przejrzystości dla klientów.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook