Gry

Odpowiedź AMD na DLSS Nvidii to obiecujący wczesny start

Nowa technologia FidelityFX Super Resolution (FSR) firmy AMD rozpoczęła się dzisiaj, początkowo dostępna w kilku tytułach. Podobnie jak Nvidia Deep Learning Super Sampling (DLSS), odpowiedź AMD z FSR ma na celu przeskalowanie gier z niższej rozdzielczości, aby zapewnić płynniejszą liczbę klatek na sekundę bez zauważalnych kompromisów w jakości obrazu.

AMD wprowadza dziś na rynek FSR w siedmiu grach — Anno 1800, Zły geniusz 2, Godfall, Kingshunt, 22 serie wyścigowe, Terminator: Odporność, i Łamacz szczelin. Nie jest to imponujący skład, biorąc pod uwagę obsługę DLSS Nvidii w wielu najlepszych grach, ale firma obiecuje wsparcie dla DOTA 2, Resident Evil Village, Far Cry 6i więcej wkrótce.

Ważniejsze jest to, jak dobrze FSR działa teraz. AMD umożliwia FSR na różnych procesorach graficznych, w tym w najnowszej serii 6000, aż do kart RX 480, 470 i 460. FSR obsługuje nawet konkurencyjne procesory graficzne Nvidia, w tym najnowsze serie od 30 do 10. Mamy tu imponująco szerokie poparcie.

Różne tryby jakości FSR firmy AMD.
Obraz: AMD

AMD oferuje różne tryby FSR, przy czym ultra jakość i jakość są zbliżone do obrazu natywnego, a zrównoważona i wydajna oferuje wyższą liczbę klatek na sekundę z zauważalną utratą jakości obrazu. TechSpot stwierdzili, że „FSR radzi sobie całkiem dobrze podczas korzystania z trybów Ultra Quality lub Quality w 4K”, ale tryby zrównoważonego i wydajności są „wyraźnym krokiem w dół pod względem jakości” i rozmycia.

Podczas gdy tryby jakości i ultra jakości w 4K wyglądają imponująco, recenzenci stwierdzili, że w 1440p, a zwłaszcza w 1080p, jest to znacznie bardziej zauważalne, gdy włączony jest FSR. KitGuru widziałem zauważalnie bardziej miękkie obrazy w rozdzielczości 1080p z włączonym trybem jakości FSR, a po włączeniu zbalansowania wszystko staje się jeszcze bardziej miękkie. KitGuru stwierdzili jednak, że tryby ultra jakości 4K FSR są lepsze niż natywny obraz 1440p, z zauważalną poprawą wydajności.

PCGamer informuje również, że nie zauważył żadnych błędów ani artefaktów w testowanych grach. Recenzenci nie byli jednak w stanie w pełni przetestować FSR w stosunku do DLSS, ze względu na ograniczoną liczbę gier dostępnych do porównań side-by-side. Nadal, PCGamer stwierdza, że ​​FSR nie jest tak dobry jak DLSS, ale to obiecujący początek.

Obietnice wydajności AMD dla FSR.
Obraz: AMD

Chociaż DLSS i FSR mają wspólny cel, nie należy ich mylić jako równoważnych technologii. Od czasu ogłoszenia FSR na początku tego miesiąca, odpowiedź AMD na DLSS została określona jako „zabójca DLSS” lub „konkurent DLSS”, gdy rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. Technika DLSS firmy Nvidia wykorzystuje zastrzeżone skalowanie czasowe oparte na sztucznej inteligencji, które działa tylko na linii GPU RTX firmy. AMD stosuje technikę skalowania przestrzennego, która może działać na różnych procesorach graficznych, a nawet obecnych i starszych Nvidii.

W przeciwieństwie do Nvidii, AMD nie używa jeszcze sztucznej inteligencji do FSR. To znacznie ułatwia twórcom gier dodawanie do swoich gier, ale oznacza to, że wynikowa jakość obrazu może nie zawsze być tak dobra, jak rozdzielczość natywna lub DLSS. Technika Nvidii wykorzystuje dane z wielu klatek, a dedykowane rdzenie na procesorach graficznych pomagają zrekonstruować je do obrazu, który widzą gracze.

W ostatnich miesiącach widzieliśmy imponujące wyniki DLSS 2.0, a te wczesne wyniki AMD pokazują, że FSR będzie użytecznym narzędziem, które, miejmy nadzieję, pojawi się w wielu grach i platformach. AMD wciąż nie mówi dokładnie, co FSR może oznaczać dla gier uruchamianych na PS5 i Xbox Series X, ale jest nadzieja, że ​​FSR zaoferuje twórcom gier kolejną technikę, która zwiększy liczbę klatek na sekundę i utrzyma jakość obrazu.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook