Nowości

Odpowiedzi na pytania dotyczące SpaceX Starlink: „Szersza beta” wkrótce, brak planu dotyczącego limitów danych

Ilustracja Ziemi z logo Starlink, satelitarnej usługi szerokopasmowej planowanej przez SpaceX.

Inżynierowie SpaceX Starlink odpowiedzieli na pytania w sobotnim Reddit AMA (Ask Me Anything), obejmującym takie tematy, jak limity danych (których mają nadzieję nigdy nie zaimplementować), kiedy publiczna wersja beta zostanie rozszerzona na większą liczbę użytkowników oraz w jaki sposób usługa szerokopasmowego łącza satelitarnego będzie rozszerzać się i zmieniać w przyszłości.

„Starlink to niezwykle elastyczny system, który z czasem będzie coraz lepszy, gdy będziemy uczynić oprogramowanie inteligentniejszym. Opóźnienie, przepustowość i niezawodność można znacznie poprawić” – napisali inżynierowie pod nazwą użytkownika Reddit „DishyMcFlatface”, która jest również pseudonimem SpaceX antena satelitarna Starlink.

Oto kilka najważniejszych informacji z AMA.

Brak limitów danych „w tej chwili”

Na pytanie, czy użytkownicy kiedykolwiek napotkają limity danych, zespół Starlink udzielił niejasnej odpowiedzi: „W tej chwili usługa Starlink beta nie ma limitów danych”.

Chociaż ta odpowiedź dotyczyła teraźniejszości, ale nie przyszłości, kolejny komentarz DishyMcFlatface podał bardziej szczegółową odpowiedź, która sugeruje, że SpaceX próbuje uniknąć ograniczeń danych:

Więc naprawdę nie chcemy wprowadzać restrykcyjnych limitów danych, z którymi ludzie spotykali się w przeszłości w przypadku Internetu satelitarnego. W tej chwili wciąż próbujemy rozgryźć wiele rzeczy – być może będziemy musieli zrobić coś w przyszłości, aby zapobiec nadużyciom i po prostu zapewnić wszystkim innym wysokiej jakości usługi.

Rozszerzona beta w styczniu – bez łapówek

Antena satelitarna Starlink i wyposażenie w Coeur d'Alene National Forest w stanie Idaho.

Antena satelitarna Starlink i wyposażenie w Coeur d’Alene National Forest w stanie Idaho.

Wiele osób, którym nie udało się uzyskać wersji beta Starlink, z niecierpliwością oczekuje aktualizacji dostępności, a AMA udzieliło odpowiedzi. SpaceX „stale zwiększa dostęp do sieci w miarę upływu czasu, aby przyciągnąć jak najwięcej osób” – napisał zespół Starlink. „W szczególności planujemy przejść z ograniczonej wersji beta do szerszej wersji beta pod koniec stycznia, co powinno umożliwić większej liczbie użytkowników udział”.

CEO SpaceX, Elon Musk, przyznał podobna aktualizacja na Twitterze kilka tygodni temu, gdy użytkownik zapytał, kiedy beta pojawi się na Florydzie. „Stany o niższych szerokościach geograficznych potrzebują większej liczby satelitów na pozycji, więc prawdopodobnie w styczniu” – napisał wówczas Musk.

Tak jak poprzednio, osoby, które chcą otrzymać Starlink, mogą wpisać swój adres e-mail i adres serwisowy na stronie internetowej Starlink i mieć nadzieję na odpowiedź. Łapówki najwyraźniej nie pomogą. Kiedy jeden z użytkowników serwisu Reddit zapytał: „W jaki sposób wybierani są użytkownicy wersji beta i jaka jest dobra kwota łapówki?” Zespół Starlink odpowiedział: „Żadne łapówki nie są potrzebne, naszym celem jest służyć wszystkim”.

Potrzeba więcej inżynierów

Zespół Starlink kilkakrotnie powiedział użytkownikom Reddit, że SpaceX szuka więcej inżynierów. W odpowiedzi na pytanie, kiedy rozszerzy się beta, DishyMcFlatface napisał: „Jeśli naprawdę chcesz pomóc to osiągnąć, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest wysłanie świetnych inżynierów oprogramowania do Starlink, aby pomogli Ci to osiągnąć”.

Dostępnych jest kilkanaście ofert pracy w zakresie projektowania produkcji Starlink, projektowania produktów i oprogramowania, a linki do ogłoszeń o pracę można znaleźć w tym komentarzu DishyMcFlatface. „Jesteśmy bardzo podekscytowani początkową reakcją i przyszłym potencjałem Starlink, ale wciąż mamy mnóstwo do nauczenia się” – napisał zespół Starlink. „Jeśli znasz jakieś wspaniałe osoby, które mogą nam w tym pomóc, poproś ich o przesłanie CV na adres starlink@spacex.com”.

Czy Starlink będzie działał poza domem?

Kilka tygodni temu pisaliśmy o użytkowniku beta Starlink, który zabrał antenę satelitarną i przenośny zasilacz do lasu państwowego w Idaho, gdzie uzyskał szybki serwis internetowy. Ale to nie znaczy, że możesz zabrać danie w dowolne miejsce, ponieważ SpaceX obecnie obiecuje tylko, że będzie działać pod adresem usługi każdego użytkownika beta.

Jeden z użytkowników serwisu Reddit, który mieszka i pracuje na łodzi zacumowanej w południowej Florydzie, chciał wiedzieć, czy Starlink będzie świadczył usługi na otwartym morzu. „System mobilny, który zapewnia mi niezawodną łączność, naprawdę da mi swobodę wędrowania po przybrzeżnych Stanach Zjednoczonych, na Bahamach iw końcu poza nimi” – napisał użytkownik.

Starlink odpowiedział:

W tej chwili możemy świadczyć usługi tylko pod adresem podanym podczas rejestracji na starlink.com. Możesz mieć szczęście, jeśli spróbujesz użyć Starlink w pobliskich lokalizacjach, ale jakość usług może być gorsza.

Opcje mobilności – w tym przenoszenie Twojego Starlink pod różne adresy usług (lub miejsca, które nawet nie mają adresów!) – pojawią się, gdy będziemy w stanie zwiększyć nasz zasięg, uruchamiając więcej satelitów i wdrażając nowe oprogramowanie.

SpaceX zwrócił się ostatnio do Federalnej Komisji Łączności o pozwolenie na testowanie terminali użytkowników Starlink „na platformach morskich” i na prywatnych odrzutowcach.

Burze i ekstremalne temperatury

Użytkownik Reddita zapytał, czy antena satelitarna będzie działać przy silnym wietrze, na przykład po zamontowaniu „na ogonie płaskiej przyczepy lecącej w dół autostrady międzystanowej w zapadającą się burzę”. Zespół SpaceX powiedział, że nie jest to zalecane użycie i że „danie nie jest przeznaczone na burze tropikalne, tornada itp.”

Jeden z użytkowników serwisu Reddit, który mieszka w Kanadzie, zapytał, czy danie będzie działać w temperaturach tak niskich, jak 45 ° poniżej zera Celsjusza (czyli 49 ° poniżej w Fahrenheita). Inżynierowie Starlink odpowiedzieli, że naczynie jest certyfikowane do pracy od 30 ° poniżej zera do 40 ° powyżej zera w skali Celsjusza (czyli od 22 ° poniżej zera do 104 ° F). SpaceX przeprowadził „testy do tak niskich temperatur bez żadnych problemów”.

Anteny satelitarne Starlink „mają zdolność samonagrzewania, aby radzić sobie w różnych warunkach pogodowych” – powiedział również zespół. W nadchodzących tygodniach i miesiącach planują wdrożyć aktualizacje oprogramowania, które „poprawią naszą zdolność do topienia śniegu”.



Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook