Nauka

Ogromna góra lodowa zmierza na wyspę Georgia Południowa – znowu

Dla pingwinów, nawet jeśli góra lodowa nie blokuje całkowicie dostępu do morza, może zmusić je do przejścia po lodzie, aby przynieść pożywienie dla swoich młodych – mówi Michael Polito, profesor oceanografii i nauk o wybrzeżu na Louisiana State University. . Podczas gdy pingwiny mogą chodzić na krótkie odległości, długa wędrówka wyczerpuje ich energię i osłabia. Wielki objazd wokół góry lodowej „może mieć negatywny wpływ na ich zdolność do rozmnażania się lub karmienia potomstwa” – mówi.

Ale to, co wydaje się scenariuszem zagłady dla pingwinów, może być szczęśliwym zakończeniem dla innych stworzeń; topniejące góry lodowe stają się rodzajem pływającego baru sałatkowego dla stworzeń znajdujących się poniżej, mówi Long z BYU. „Góry lodowe zbierają pył z atmosfery. Są brudni ”- mówi Long. „Gdy góra lodowa zaczyna się topić, pył jest rozprowadzany do oceanu. Życie kwitnie wokół tych pływających gór lodowych, dostajesz plankton, który przyciąga sardele, kryl, aż do łańcucha pokarmowego. Każde zwierzę lubi przebywać w pobliżu góry lodowej, ponieważ jest źródłem składników odżywczych ”. Nawet jeśli pingwiny mają długi spacer, aby nakarmić, inne stworzenia, takie jak foki i ptaki morskie, prawdopodobnie znajdą w wodach poniżej obfitość małych ryb i kryla podobnego do krewetek.

Dziś, poza dziką przyrodą, wyspa jest domem dla brytyjskiej stacji badawczej, w której podczas pandemii Covid-19 spadła populacja naukowców i odpornych turystów. Brytyjscy urzędnicy rządowi monitorują górę lodową A-68A za pomocą dronów i samolotów z Falklandów, oddalonych o około 960 mil. Na wyspie South Georgia nie ma pasa startowego i jest za daleko na przelot helikopterem, więc niewielka załoga badaczy może tam obserwować i mieć nadzieję, że góra lodowa nie wyląduje również po ich stronie wyspy.

Denise Landau, prezes organizacji Friends of South Georgia Island, miała spędzić tam jesienią kilka miesięcy, wykonując prace konserwatorskie i prowadząc małe muzeum dla turystów. Zamiast tego obserwuje i czeka z daleka, aby zobaczyć, w którym kierunku podąży góra lodowa. Landau mówi, że większość pingwinów i fok ma swoje kolonie na północnym brzegu, który jest mniej więcej kształtem nowojorskiej Long Island.

„Sądzimy, że prawdopodobnie uziemi się, zanim zbliży się tak blisko do Georgii Południowej. Tak właśnie zrobili poprzednie ”- mówi Landau, który kieruje grupą ochrony przyrody z siedzibą w Carbondale w Kolorado. „Wtedy rozpadnie się na wiele kawałków i zacznie cielić mniejsze góry lodowe, tak jak robią to lodowce. To może, ale nie musi, wpływać na odległości, jakie pingwiny i foki muszą żerować na morzu ”.

Landau i współpracownicy mają duży udział w losach ptaków na wyspie. Brała udział w 10-letnim projekcie usunięcia z wyspy szczurów, które stanowiły jedno z największych zagrożeń dla ptasich jaj. Jak mówi Landau, wyspa jest wolna od szczurów od 2018 roku, w wyniku czego populacja ptaków wzrosła.

Dzięki uprzejmości BYU

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook