GryOprogramowanie

Oryginalna aplikacja Barcode Scanner jest bombardowana recenzjami oskarżeniami o złośliwe oprogramowanie

Jedna z pierwszych aplikacji na Androida – ZXing Team’s Barcode Scanner, aplikacja, która poprzedza pierwszą oficjalną wersję samego Androida – jest obecnie bombardowana recenzjami w sklepie Google Play. Setki użytkowników zostawiają 1-gwiazdkowe recenzje, twierdząc, że ostatnia aktualizacja wyrzuca niechciane reklamy, podczas gdy prawie 200 innych przybyło w obronie aplikacji z 5-gwiazdkowymi recenzjami.

Nie jest do końca jasne, co się tutaj dzieje, ale dominuje teoria, że ​​100 milionów pobrań jest mylona z inną o tej samej nazwie – może być klonem aplikacji ZXing i taką, która zrobił dodać złośliwe oprogramowanie w najnowszej aktualizacji, według firmy zajmującej się bezpieczeństwem cyfrowym MalwareBytes.

Wydaje się, że MalwareBytes zdaje sobie sprawę z tego zamieszania; zaktualizował wczoraj swój post, aby było wyjątkowo jasne, że zła aplikacja do skanowania kodów kreskowych to ta, która pochodzi od firmy o nazwie Lavabird. Google usunęło tę aplikację ze Sklepu Play, więc nie byłoby zaskoczeniem, gdyby wściekli użytkownicy szukali jej i znaleźli niewłaściwą.

Nagła uwaga zaskoczyła współtwórcę aplikacji, Sean Owen, który opowiada The Verge że nie martwi się o swoją reputację – po prostu z powodu tego, jak niedorzeczne są jego twierdzenia.

„[T]jest to tak stara, dobrze znana aplikacja, że ​​myślę, że każdy poinformowany mógłby odgadnąć, że nie może to być ta aplikacja: po pierwsze jest to open source. Nie był aktualizowany od lat. I po prostu nie ma motywu, aby tworzyć aplikację przez 13 lat tylko po to, by w końcu umieścić złośliwe oprogramowanie, to nieprawdopodobnie długa gra – mówi. Sklep Google Play pokazuje, że aplikacja była ostatnio aktualizowana w lutym 2019 r.

Ale nie wyklucza również możliwości, że jego kod jest w jakiś sposób manipulowany, być może poprzez przejęcie systemu intencji, którego używa Android, aby pozwolić jednej aplikacji na przekazywanie zadań innej. „Wiele osób twierdzi, że to„ zdecydowanie ”ta aplikacja w sposób, którego wcześniej nie widziałem – i przez lata czytałem tysiące komentarzy – więc kto wie?

Owen mówi, że on i jego współautor, Daniel Switken, żałują teraz swojej decyzji o udostępnieniu aplikacji jako oprogramowania typu open source, ponieważ cały czas była klonowana przez firmy próbujące szybko zarobić, dodając reklamy lub skórki. „Przez pewien czas zajmowaliśmy się niektórymi z większych problemów z licencją / znakiem towarowym OSS, ale było to mniej niż 10 na 100, które widziałem nawet wiele lat temu” – mówi Owen.

Mówi, że to nie pierwszy raz, gdy jego aplikacja została pomylona ze złym klonem. „W pewnym momencie w artykule badawczym stwierdzono, że ta aplikacja przesyła dane osobowe do strony trzeciej, co wywołało kolejną falę [of bad reviews], ale oczywiście autorzy stwierdzili, że pomieszali dwie podobne aplikacje ”.

Po raz pierwszy od wielu lat ponownie pobrałem aplikację OG Barcode Scanner. Kiedy ją uruchomiłem, aplikacja ostrzegła mnie, że „została stworzona dla starszej wersji Androida i może nie działać poprawnie” i zauważyłem, że działa tylko w orientacji poziomej. Ale nie widziałem żadnych reklam, z pewnością szybko zeskanował kody kreskowe i nie widziałem jeszcze żadnych wyskakujących okienek ani porywania przeglądarki.

Testowanie oryginalnej aplikacji Barcode Scanner na nowoczesnym telefonie z systemem Android.
Zrzut ekranu: Sean Hollister / The Verge

W tej chwili aplikacja skanera kodów kreskowych ZXing Team ma solidne 4,0 gwiazdki i prawie 640 000 recenzji. Firma Google nie odpowiedziała na prośby o komentarz na temat tego, jak poradzi sobie z negatywnymi recenzjami.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook