Nowości

Oto, jak wygląda oprogramowanie Google TV nowego Chromecasta

Wszystko wskazuje na to, że Google ogłasza swojego najnowszego Chromecasta podczas jutrzejszego wydarzenia sprzętowego. I udało mi się wczoraj kupić jeszcze przed „oficjalnym” odsłonięciem. Mogę więc teraz potwierdzić, że zgodnie z plotkami i przeciekami w ciągu ostatnich kilku tygodni, to nie jest Chromecast, który zna większość konsumentów.

Zamiast prostego klucza telewizyjnego, który odtwarza treści przesyłane z aplikacji na telefonie lub komputerze, nowy Chromecast ma wreszcie odpowiedni system menu i znajomy interfejs użytkownika – a teraz jest wyposażony w rzeczywisty pilot.

: Chris Welch / The Verge

: Chris Welch / The Verge

To Chromecast z nazwy, ale najnowsze urządzenie do przesyłania strumieniowego Google jest w rzeczywistości zasilane przez Android TV, który bardziej przypomina Roku lub Amazon Fire TV w sposobie, w jaki z niego korzystasz. Aplikacje takie jak Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus, HBO Max i wiele innych można pobrać na samego Chromecasta. Możesz przeglądać je za pomocą pilota i rozpocząć odtwarzanie bez konieczności przesyłania tego z innego urządzenia. To wszystko jest bardzo intuicyjne i łatwe w użyciu.

Ale chociaż Android TV jest podstawą nowego Chromecasta, całe doświadczenie wydaje się zupełnie nowe. Ponieważ w przeciwieństwie do telewizorów Sony i dekoderów Nvidii i innych marek, które obsługują tradycyjną wersję Android TV, Google utworzył nową warstwę „Google TV” na szczycie systemu operacyjnego, która całkowicie zastępuje stary ekran główny.

Każdy wiersz na ekranie głównym Google TV łączy treści z wielu aplikacji do transmisji strumieniowej.

Zamiast pozwalać na dostosowywanie ekranu głównego (Android TV daje niektórym aplikacjom, takim jak Netflix i YouTube, własne dedykowane wiersze, które można poruszać lub się ich pozbyć), w Google TV chodzi o agregację. Łączy treści ze wszystkich subskrybowanych usług przesyłania strumieniowego i wyświetla je wszystkie obok siebie w rzędach rekomendacji podobnych do Netflix.

Istnieją dedykowane zakładki dla filmów i programów telewizyjnych (wraz ze spersonalizowaną sekcją „Dla Ciebie”, która łączy je ze sobą), ale Google wyraźnie stara się przełamać mury między platformami streamingowymi. To jest to samo, co Apple próbował zrobić z aplikacją Apple TV. Na powyższym zrzucie ekranu zwróć uwagę, jak w aktywnym wierszu Google TV wyświetla grafikę dla każdego programu – ale prawie umieszcza więcej ważne jest, aby było jasne, z jakiej usługi pochodzą.

Możesz przełączać, za które aplikacje płacisz, a za które nie, aby mieć wpływ na to, jakie treści przesyła do Ciebie Google. Ale nawet wtedy czasami zobaczysz przedmioty z HBO Max, niezależnie od tego, czy usługa jest odznaczona. Jeśli rekomendacja pochodzi z aplikacji, której aktualnie nie subskrybujesz (lub jeśli do jej obejrzenia wymagane jest wypożyczenie lub zakup), obok tego tytułu zobaczysz małą ikonę kłódki jako wizualną wskazówkę, że zajmie to więcej czasu niż kilka kliknięć, aby rozpocząć przesyłanie strumieniowe; będziesz musiał coś zapłacić.

Jeśli obecnie nie subskrybujesz usługi, zobaczysz ikonę kłódki.

Więc tak, ekran główny przeszedł radykalną zmianę, ale wciąż jest tu mnóstwo Android TV. Możesz wyszukiwać głosowo, przytrzymując przycisk Asystenta Google na pilocie i mówiąc. Uniwersalne wyszukiwanie zwraca wyniki ze wszystkich dużych usług przesyłania strumieniowego, a tutaj z pomocą nadal będziesz widzieć te dedykowane wiersze dla aplikacji takich jak Netflix. Tak jak poprzednio, Asystent Google może sterować gadżetami inteligentnego domu lub sprawdzać pogodę.

Zaawansowane wyszukiwanie Android TV jest nadal obecne.

Jeśli możesz pobrać aplikację na Android TV, możesz ją pobrać na nowego Chromecasta. Nadal możliwe jest sideload oprogramowania (właśnie udało mi się to z Stadia), a zaawansowani użytkownicy nadal mają swobodę korzystania z opcji programistycznych i zobaczenia, jak daleko mogą wcisnąć nowy klucz Google za 50 USD. Ale nie ma sposobu na całkowite wyłączenie Google TV i przywrócenie zwykłego korzystania z Android TV, a przynajmniej takiego, którego nie mogłem znaleźć. I tak, nadal możesz przesyłać filmy, programy i dźwięk z innych urządzeń do Chromecasta. Zachowuje więc tę podstawową część odwołania od swoich poprzedników.

Wkrótce będę miał dużo więcej do powiedzenia na temat nowego Chromecasta z Google TV. Ale było wiele nieporozumień co do tego, czym dokładnie to jest i co robi. To Chromecast, który faktycznie obsługuje Android TV, z całkowicie nowym interfejsem oprogramowania „Google TV”, który jest dostępny wyłącznie dla tego urządzenia, przynajmniej na razie.

…Ma sens?

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook