FotoGryNowościOprogramowanie

Oto prawdziwy powód, dla którego tęsknisz za telefonem Nokia 3310

Cegła. Jego nie jest to szczególnie pochlebny pseudonim, zwłaszcza dla czegoś, co zyskało status kultowy, zwłaszcza dla technologii. Jednak dwadzieścia lat po debiucie Nokia 3310 nadal dumnie nosi ten pseudonim. Ludzie kochali go za to, co potrafił. Ale może tęsknią za tym z powodu wszystkich rzeczy, których nie mógł.

Z technicznego punktu widzenia 1 września to rocznica, kiedy Nokia po raz pierwszy zaprezentowała model 3310, a nie kiedy trafił do sprzedaży; to tak jakby świętować USG zamiast urodzin. Mimo wszystko, to równie dobry moment, aby przypomnieć sobie mały niebieski zbiornik, niezniszczalny batonik, urządzenie, które sprzedało się w 126 milionach egzemplarzy – ponad 20 razy więcej niż iPhone pierwszej generacji. (Porównanie jest niesprawiedliwe na wielu poziomach: ceny, trwałość, dostępne rynki. Dobra zabawa!)

Pochwały Nokii 3310 były już szeroko śpiewane, ale wspomnienia są krótkie i ostatnie tygodnie w ostatnich latach, więc proszę wybaczyć krótkie podsumowanie. Tak, może przede wszystkim przetrwać upadek z dowolnej rozsądnej wysokości. Ale zrobiło to w niezgrabnym stylu: przyciski połączeń i strzałek wyginały się w subtelny uśmiech; ciało miało właściwy odcień granatu; klawisze numeryczne odpowiadały na każde naciśnięcie satysfakcjonującym kliknięciem. W epoce, w której panował olśniewający charakter, był zdecydowanie minimalistyczny. Bateria wytrzymała co najmniej tydzień bez ładowania. A potem było Snake II, elitarna gra, która wyczerpała czas w grze, która niezawodnie dała Ci coś do oglądania na telefonie prawie dziesięć lat przed debiutem iOS App Store.

OK, jeszcze kilka przypomnień o jego wielkości. Możesz zamienić obudowę na inny kolor lub wzór i wyjąć lub wymienić baterię. To nie do końca liczy się jako modułowe, ale jest bliżej niż w przypadku większości dzisiejszych smartfonów. Jego funkcja czatu na nowo wymyśliła wiadomości tekstowe, umożliwiając wymianę danych w wątkach i zwiększoną liczbę znaków. Miał trzy mecze dalej Snake II, z których przynajmniej jeden, Space Impact, był przyzwoity. Umożliwia pobieranie dzwonków i ustawianie wygaszaczy ekranu, nowości w tamtym wieku.

W rzeczywistości łatwo jest zapomnieć, że posiadanie telefonu komórkowego było w tamtym czasie dość nowatorskie. Rok 2000 to pierwszy raz, kiedy Pew Research przeprowadził ankietę wśród dorosłych Amerykanów na temat posiadania telefonu komórkowego; 53 procent miało. Do 2006 roku liczba ta wzrosła do 73 procent. Biorąc pod uwagę popularność telefonu Nokia 3310 w tym okresie, szczególnie wśród młodszej grupy demograficznej, można śmiało powiedzieć, że była to pierwsza prezentacja telefonów komórkowych przez wiele osób, kropka.

Obraz może zawierać: tekst, etykietę, słowo, liczbę i symbol

Przewodnik WIRED po uzależnieniu od Internetu

To wyjaśnia nieustającą nostalgię, którą wywołuje. Co roku lub dwa ktoś pisze nowe upamiętnienie, rocznicę lub nie. W 2018 roku firma o nazwie HMD Global w pewnym sensie wskrzesiła nawet model 3310, tworząc telefon funkcjonalny, który przypomina kultowy design, dodając jednocześnie współczesne elementy – podstawową przeglądarkę internetową, aparat z niższej półki – aby pomóc mu funkcjonować w dzisiejszym świecie.

To ponowne odkrycie wydaje się pod pewnymi względami niewłaściwe. Jeśli tęsknisz za telefonem Nokia 3310, nie jest to z zastrzeżeniem, że chciałbyś móc zalogować się z niego do Facebooka. Tęsknisz za tym, ponieważ przypomina ci to o czasach, kiedy Facebook nie istniał. Internet zawsze był zły w częściach, ale w erze 3310 był to przynajmniej coś, co można było rozsądnie ignorować przez długi czas. 3310 nie mógł wiele zrobić, ponieważ po prostu nie było wiele do zrobienia: żadnych tweetów do wysłania, żadnych kanałów wiadomości do odświeżenia, żadnych filtrów fotograficznych do przeglądania. Twój telefon był przede wszystkim telefonem, a nie celowo uzależniającym portalem do nieskończonej wiedzy i wagi egzystencjalnej.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook