Gry

Pacjent umiera po ataku oprogramowania ransomware, który przekierowuje ją do odległego szpitala

Na karetce migają obrotowe światła.

Kobieta szukająca pomocy w nagłych wypadkach z powodu stanu zagrażającego życiu zmarła po tym, jak atak ransomware sparaliżował pobliski szpital w Duesseldorfie w Niemczech i zmusił ją do skorzystania z usług w bardziej odległej placówce.

Niemieckie władze prowadzą śledztwo w sprawie nieznanych sprawców w związku z podejrzeniem zabójstwa spowodowanego zaniedbaniem, donosi Associated Press, niemiecki serwis informacyjny NTV i inni. Śledztwo miało miejsce w zeszły piątek, kiedy niezidentyfikowana kobieta została odrzucona ze szpitala uniwersyteckiego w Duesseldorfie, ponieważ atak ransomware utrudnił jej normalne działanie. Kobieta została przewieziona do szpitala oddalonego o około 20 mil, co spowodowało około godzinne opóźnienie leczenia. Umarła.

Jak dotąd niewiele wiadomo publicznie o szczepie ransomware lub atakujących zaangażowanych w infekcję, która rozpoczęła się w ostatni czwartek, około 24 godziny przed śmiercią. W raporcie ministra sprawiedliwości w Nadrenii Północnej-Westfalii stwierdzono, że podczas ataku zaszyfrowano około 30 serwerów szpitalnych i pozostawiono wiadomość instruującą Uniwersytet im. Heinricha Heinego, z którym powiązany jest szpital w Duesseldorfie, aby skontaktował się z napastnikami.

W końcu policja w Duesseldorfie skontaktowała się z napastnikami i poinformowała ich, że atak uderzył w szpital leczący pacjentów w nagłych wypadkach, a nie uniwersytet. Atakujący podobno wycofali żądanie wymuszenia i dostarczyli klucz odszyfrowywania, aby odblokować serwery. W raporcie ministra sprawiedliwości stwierdzono, że napastnicy nie są już osiągalni.

Urzędnicy szpitala powiedział na Twitterze że infekcja nastąpiła po tym, jak atakujący wykorzystali lukę w „szeroko stosowanym komercyjnym oprogramowaniu dodatkowym”, której tweet nie zidentyfikował. Jak zauważyła ZD Net, urzędnicy powiedzieli również, że powiadomili władze niemieckie o ataku. Kilka godzin wcześniej niemiecka agencja odpowiedzialna za wydawanie ostrzeżeń cyberbezpieczeństwa, BSI, zamieścił link na Twitterze do tego poradnika od stycznia. W poradniku ostrzegano, że osoby atakujące aktywnie wykorzystują CVE-2019-19781, krytyczną lukę w kontrolerze dostarczania aplikacji Citrix, której klienci używają do równoważenia obciążenia przychodzącego ruchu aplikacji.

Citrix nie odpowiedział od razu na e-mail z pytaniem, czy luka w zabezpieczeniach jest początkowym wejściem do szpitala w Duesseldorfie. CVE-2019-19781 pojawiło się w wiadomościach w środę, kiedy prokuratorzy federalni powiedzieli, że była to jedna z kilku luk w zabezpieczeniach rzekomo wykorzystywanych przez hakerów wspieranych przez chiński rząd do włamań do twórców gier i oprogramowania.

Infekcja z zeszłego tygodnia to nie pierwszy przypadek, kiedy szpitale zostały sparaliżowane przez oprogramowanie ransomware. W ubiegłym roku 10 szpitali – trzy w Alabamie i siedem w Australii – zostało dotkniętych atakami, które również utrudniły ich zdolność przyjmowania nowych pacjentów. Kilka dni później trzy szpitale w Alabamie podobno zapłaciły okup, aby uzyskać klucz odszyfrowywania potrzebny do przywrócenia ich systemów.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook