Różności i nowinki technologia

Parler mówi, że powrócił bez „Big Tech” po tym, jak wyrzucono go z Amazon

Logo Parler na ekranie telefonu.

Parler.com powraca do trybu online po tym, jak wyrzucono go z usługi hostingowej Amazon, a kontrowersyjna sieć społecznościowa twierdzi, że nie polega już na „Big Tech” w zakresie infrastruktury sieciowej. W dzisiejszym ogłoszeniu Parlera stwierdzono, że jego ponownie uruchomiona strona internetowa jest „zbudowana w oparciu o zrównoważoną, niezależną technologię i nie jest zależna od tak zwanej„ wielkiej technologii ”w zakresie swoich działań”.

Amazon przerwał świadczenie usług hostingowych Parlera 10 stycznia, kilka dni po tym, jak podburzony przez Trumpa tłum zaatakował Kapitol Stanów Zjednoczonych, mówiąc, że „Parler nie może przestrzegać naszych warunków świadczenia usług i stwarza bardzo realne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”. Parler pozwał Amazon w odpowiedzi, ale sędzia federalny odrzucił wniosek Parlera o wydanie wstępnego nakazu, który zmusiłby Amazon do przywrócenia usług.

Teraz Parler korzysta z usług hostingowych firmy SkySilk. Parler powiedział, że jego strona jest dostępna w tym tygodniu tylko dla użytkowników, którzy mają już konta. Natomiast nowi użytkownicy będą mogli zarejestrować się w przyszłym tygodniu. Chociaż istniejący użytkownicy mogą teraz logować się do Parler, ich stare posty zostały usunięte z witryny, poinformował TechCrunch.

„Kiedy w styczniu Parler został wyłączony z sieci przez tych, którzy pragną uciszyć dziesiątki milionów Amerykanów, nasz zespół zebrał się, zdeterminowany, aby dotrzymać obietnicy złożonej naszej wysoce zaangażowanej społeczności, że wrócimy silniejsi niż kiedykolwiek. Cieszymy się, że możemy powitać wszystkich powrót ”- powiedział w komunikacie tymczasowy dyrektor generalny Parlera, Mark Meckler. „Parler jest prowadzony przez doświadczony zespół i pozostanie tutaj. Będziemy się rozwijać jako główna platforma mediów społecznościowych poświęcona wolności słowa, prywatności i dialogowi obywatelskiemu”. (Meckler, który był współzałożycielem Tea Party Patriots w 2009 roku, zastąpił niedawno zwolnionego dyrektora generalnego Johna Matze na stanowisku szefa Parler.)

Amazon powiedział w sądzie, że odciął Parlera z powodu „wykazanej niechęci i niemożności usunięcia z serwerów treści Amazon Web Services, które zagrażają bezpieczeństwu publicznemu, na przykład poprzez podżeganie i planowanie gwałtu, tortur i zabójstwa urzędnicy publiczni i prywatni obywatele.

W dzisiejszych nowych postach Parlera oficjalne konto Parlera mówiło: „Nie zostaniemy odwołani”, podczas gdy Meckler napisał: „Parler jest na żywo i czuje się tak dobrze!” Oto zrzut ekranu:

Parler ruch na nowej ścieżce

Ruch Parler przechodzi przez centrum danych w Ohio obsługiwane przez CloudRoute, a stamtąd do centrum danych SkySilk w Los Angeles, gdzie SkySilk wymienia ruch internetowy z NTT. Potwierdzają to trasy śledzące z dziesiątek dużych miast rozsianych po obu Amerykach, Europie i Azji. Skontaktowaliśmy się z NTT dzisiaj i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli otrzymamy odpowiedź.

Wydaje się, że CloudRoute i SkySilk są w jakiś sposób połączone i ostatecznie mogą być częścią tej samej firmy. Dyrektor generalny CloudRoute, Andre Temnorod, odmówił lub bagatelizował jakiekolwiek połączenie, mówiąc The New York Times, że „SkySilk jest naszym klientem, a Parler jest klientem SkySilk”. Jednak informacje Whois wymienia adresy e-mail Temnorod i inne adresy e-mail CloudRoute jako kontakty dla SkySilk. Dyrektor generalny SkySilk, Kevin Matossian, „potwierdził NPR, że firma świadczy usługi hostingowe dla firmy Parler”, według reportera NPR Bobby’ego Allyna.

CloudRoute jest opisywane przez Scamalytics jako „dostawca usług internetowych o potencjalnie wysokim ryzyku oszustwa”, z około 56 procentami ruchu pochodzącego od dostawcy usług internetowych „podejrzewanych o potencjalne oszustwa”. Skontaktowaliśmy się dzisiaj z CloudRoute i SkySilk i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli otrzymamy jakąkolwiek odpowiedź.

CloudRoute rozlicza się jako partner Microsoft, ale to niekoniecznie oznacza, że ​​jakakolwiek zawartość Parler.com jest hostowana w usługach chmurowych firmy Microsoft. Parler był użytkownikiem Microsoft Office 365 do obsługi poczty e-mail, a pracownicy Microsoft podobno debatowali w zeszłym miesiącu, czy powinien przestać świadczyć tę usługę Parlerowi. Skontaktowaliśmy się dzisiaj z firmą Microsoft i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli otrzymamy odpowiedź.

Parler.com w zeszłym miesiącu przeniósł swoją domenę do Epik, rejestratora domen, który świadczy również usługi firmie Gab, która jest znana z hostowania treści antysemickich. Parler w pewnym momencie w zeszłym miesiącu korzystał z usług rosyjskiej firmy DDoS-Guard, ale najwyraźniej już nie jest.

Śledztwo Kongresu

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, kongresowa komisja nadzorcza bada, czy Parler ma powiązania finansowe z rosyjskimi podmiotami, mówiąc, że sieć społecznościowa „pozwoliła na rozkwit rosyjskiej dezinformacji” przed wyborami w USA w 2020 roku. Komisja Izby Reprezentantów ds. Nadzoru i Reform zajmuje się również raportem BuzzFeed, w którym Parler zaoferował Organizacji Trumpa 40 procent udziałów w zamian za ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, czyniąc Parlera swoją główną siecią społecznościową. Negocjacje „zostały ostatecznie zniweczone przez wydarzenia z 6 stycznia” – czytamy w raporcie.

Nowa wersja Wytycznych dla społeczności Parler mówi: „Wolimy, aby usuwanie użytkowników lub treści dostarczanych przez użytkowników było ograniczone do absolutnego minimum”, a zasady Parler są „neutralne z punktu widzenia”. Jednak wytyczne mówią, że „Parler nie pozwoli świadomie być wykorzystywanym jako narzędzie do popełnienia przestępstwa, czynów cywilnych lub innych czynów niezgodnych z prawem. Usuniemy zgłoszone treści użytkowników, które według rozsądnego i obiektywnego obserwatora stanowią lub dowodzą takiej działalności. Możemy również usuwać konta użytkowników, którzy korzystają z naszej platformy w ten sposób ”.

Reporter technologii Ars Jim Salter przyczynił się do powstania tego raportu.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook