Nowości

Pierwsi Amerykanie są szczepieni. Teraz najtrudniejsza część

Kolejnych kilka tygodni będzie również okresem próbnym dla stanów systemów komputerowych, które planują wykorzystać do śledzenia i planowania szczepień. Idealnie byłoby, gdyby osoby zgłaszające się na szczepienia były powiadamiane o ich kwalifikowalności i rejestrowały się z wyprzedzeniem za pośrednictwem systemów powiązanych ze stanowymi rejestrami szczepień. Oznaczałoby to mniej papierowych formularzy na miejscu i mniej pracy ręcznej dla lokalnego personelu, który byłby proszony o codzienne zgłaszanie zaktualizowanych wyników szczepień. Umożliwi to stanom i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom monitorowanie postępów w przydzielaniu dawek. Oprócz powiadomień elektronicznych osoby otrzymujące szczepienia otrzymają również fizyczną kartę z datą szczepienia i przypomnieniem, aby wrócić po drugą dawkę za trzy lub cztery tygodnie, w zależności od otrzymanej szczepionki.

Te funkcje powiadamiania i śledzenia stanowią znaczną poprawę w stosunku do tych, które miały miejsce podczas poprzednich kampanii szczepień, takich jak H1N1 w 2009 roku, mówi Rebecca Coyle, dyrektor wykonawczy American Immunization Registry Association, które opowiada się za ulepszeniem systemów informatycznych szczepionek. Ale nowe systemy muszą mieć załamania, zwłaszcza na dużą skalę. Kolejnych kilka tygodni będzie testem dla tych systemów, zaczynając od systemów szpitalnych, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu rejestrów szczepień. „Łatwe przechwytywanie danych nastąpi najpierw”, mówi Coyle, „Zakładam, że będą możliwości poprawy”.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

Jedną z wad nieprzesyłania ludzi do swoich zwykłych lekarzy na zastrzyki może być śledzenie tych osób w dłuższej perspektywie, znacznie poza drugą dawką, mówi Hemi Tewarson, starszy naukowiec w Duke-Margolis Center for Health Policy, który państwowe plany szczepień. Ten długoterminowy nadzór jest konieczny, aby zbudować zaufanie do szczepionki. „Koncentruje się tak bardzo na oddaniu strzału ludziom w ramiona, że ​​stwierdza, że ​​nie miał czasu na przemyślenie tego utworu” – mówi Tewarson.

W hrabstwie Teton w stanie Wyoming, zamieszkałym przez 23 000 ludzi na obszarze 4200 mil kwadratowych, regionalny szpital otrzymał wstępną tackę z 975 dawkami szczepionki Pfizer, według stanu zdrowia. Na początku tego roku personel szpitala zignorował wytyczne CDC dotyczące zakupu zamrażarki zdolnej do przechowywania szczepionki. „Na szczęście to zrobili i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tak zrobili” – mówi Jodie Pond, dyrektor ds. Zdrowia w okręgu. W rezultacie szpital jest teraz miejscem przechowywania szczepionek Pfizera dla większości zachodniej części stanu.

Szczepionka na razie „przychodzi w kroplach i szaro”, mówi, ale hrabstwo jest przygotowane na większą kampanię na rozległym terytorium, na którym sensowna jest mobilność. Wcześniej tej jesieni urzędnicy wykorzystali coroczną szczepionkę przeciw grypie jako jazdę próbną. Wypożyczyli samochód kempingowy i podjęli wysiłek szczepień w całym regionie. Stół kuchenny RV, rozumował Pond, byłby miły dla ludzi, kiedy szczepionki Covid-19 były podawane w środku zimy w Wyoming. Zarejestrują dane ze szczepień, gdy wrócą do biura, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu w terenie.

Pond rozważał także inną potrzebę: wsparcie organów ścigania. Bezpieczeństwo było ścisłe w odniesieniu do przesyłek lotniczych i ciężarowych, a także w przypadku dystrybucji lokalnej będzie to prawdą, zwłaszcza jeśli podaż szczepionek jest ograniczona lub nierównomierna. W hrabstwie Teton niektóre pielęgniarki wspominały wpychanie i wpychanie linii po szczepionkę H1N1, kiedy problemy z produkcją powodowały niedobory. „To ludzka natura, gdy jest niedobór. Ludzie chcą tego, czego nie mogą mieć ”- mówi. Okręgowy wydział zdrowia otrzymywał telefony od osób pytających, jak mogą się ustawić w kolejce. Zapewnia ich, że zostaną powiadomieni, gdy nadejdzie ich kolej, gdy kolejność dziobania zostanie ustalona – i nie, wezwanie nie zwiększy ich priorytetu. Ale jest szczęśliwa, widząc zainteresowanie. Na razie jej głównym zmartwieniem jest ujawnienie, że te szczepionki są bezpieczne i dobrze przetestowane. Kiedy nadejdzie czas, chce, aby wszyscy dostali szansę.


Więcej od WIRED na Covid-19

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook