Różności i nowinki technologia

Plan Wikipedii, aby oprzeć się dezinformacji w dniu wyborów

Napisała, że ​​w Noc wyborczą Wikipedia prawdopodobnie nałoży jeszcze ostrzejsze ograniczenia, ograniczając prawo do opublikowania zwycięzcy konkursu prezydenckiego – oczywiście w renomowanych mediach, takich jak Associated Press lub duże sieci informacyjne – do najbardziej doświadczonych , najbardziej zaufani administratorzy projektu.

Jeden z administratorów, który posługuje się pseudonimem Muboshgu, porównuje czujność, która będzie potrzebna, aby zapewnić wiarygodność i dokładność relacji politycznych z pracą, którą wykonuje, podbijając redaktorów skupionych na baseballu, którzy chcą „podzielić się wiadomościami” ze zgłoszonych transakcji. „Staramy się wyjaśnić, że chociaż te raporty są często dokładne, są one również na tyle niedokładne, że zasługują na ostrożność” – napisał w e-mailu. „W razie potrzeby planuję zastosować tę samą logikę do stron związanych z wyborami w 2020 roku”.

Powolne poruszanie się stało się supermocarstwem Wikipedii. Dzięki nudnemu przestrzeganiu zasad uczciwości i pozyskiwania zasobów oraz często powolnym rozważaniu zawiłych kwestii dokładności i uczciwości, zasób stał się mniej interesujący dla osób nastawionych na kampanie dezinformacji, przynoszące natychmiastowe korzyści.

Obraz może zawierać: tłum, publiczność, człowieka, osobę i mowę

Przewodnik WIRED po teorii spiskowych online

Wszystko, co musisz wiedzieć o George’u Sorosie, Pizzagate i niedźwiedziach Berenstain.

Na przykład artykuł Wikipedii na temat 86 został natychmiast ponownie przeanalizowany, gdy został użyty do wzmocnienia argumentów kampanii Trumpa przeciwko Whitmerowi. Początkowo redaktor wziął odniesienie do zabicia z artykułu, zauważając, że nie ma wiarygodnego źródła podanego dla tej definicji. Inni sprzeciwiali się, argumentując, że tak szybka odpowiedź sprawiła, że ​​wydawało się, że Wikipedia była tak zdeterminowana nie pomagając kampanii Trumpa, że ​​zmieni nawet dokładne artykuły.

Ostatecznie zabijanie wróciło do artykułu, ale nie w pierwszej linijce. Zamiast tego ujęto go w ten sposób: „Termin jest teraz bardziej ogólnie używany do pozbycia się kogoś lub czegoś. W latach 70. jego znaczenie rozszerzyło się na morderstwo ”. Trudno sobie wyobrazić, że kampania Trumpa opublikowałaby teraz zrzut ekranu zmienionego artykułu, z wyjaśnieniem, że 86 oznacza głównie to, do czego Whitmer najwyraźniej zamierzał, nawet jeśli czasami jest używany w inny, brutalny sposób.

Podobnie artykuł Wikipedii na temat skrajnie prawicowej teorii spiskowej QAnon jest prosty i oparty na dowodach, przedstawiając twierdzenia kliki czczących szatana pedofilów spiskujących przeciwko Trumpowi i podsumowujących: „Żadna część teorii nie jest oparta na faktach”. To podsumowanie zaniepokoiło jednak libertariańskiego ekonomistę Tylera Cowena, który niedawno napisał w Bloomberg Opinion, że „sprawia mi to pewien dyskomfort”, ponieważ nie ma podobnego zastrzeżenia na stronach głównych światowych sekt i religii, czy też „Księgi Objawienie Biblii, w której QAnon ma apokaliptyczny duch ”. QAnon można najlepiej postrzegać jako nieartykułowany bunt przeciwko elitom, zaproponował.

Bycie zwolennikiem dokładności to opór. Wymaga robienia sobie wrogów i odpychania na bok osób lub instytucji, które nie działają w dobrej wierze. Dla niektórych możesz stracić poezję i wydajność polityki. W przypadku przedsięwzięć dochodowych, takich jak Facebook, YouTube i Twitter, możesz tracić użytkowników, którzy zarabiają pieniądze.

A w tle, szerząc dezinformację i teorie spiskowe, czają się ci, którzy postrzegają wybory jako bitwę między walczącymi kultami i odpowiednio naginają fakty. Wikipedia podkreśla jednak, że współczesna polityka może i nadal powinna być destylowana do rozsądku i wspólnych faktów, w tym tego, kto wygrał wolne i uczciwe wybory. Miejmy nadzieję, że mają rację.


Więcej świetnych historii WIRED

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook