Różności i nowinki technologia

Podejście wolnego rynku do tej pandemii nie działa

Opieka zdrowotna Ameryki system zawsze był dziwaczny. Podczas pandemii Covid-19 stało się to absurdalne. Jestem lekarzem medycyny laboratoryjnej i jedną z najtrudniejszych części mojej pracy jest stawianie pacjentom złych diagnoz – złych nie tylko z powodu choroby, ale także z powodu zbyt wysokich kosztów leczenia, które często następują. Regularnie mam pacjentów, których stan postępuje bez kontroli, ponieważ nie mają środków, aby temu zaradzić. Jednak jako indywidualny lekarz nie kontroluję dystrybucji i kosztów opieki medycznej. Prawda jest taka, że ​​nikt nie kontroluje systemu opieki zdrowotnej. Amerykańska opieka zdrowotna to sprawa wolnego rynku. To niekończąca się walka między osobami, szpitalami i ubezpieczycielami o to, kto otrzymuje leczenie i kto za nie płaci.

SUBSKRYBUJ

Zasubskrybuj WIRED i bądź mądry dzięki większej liczbie ulubionych autorów pomysłów.

Wolne rynki to potężne narzędzia do efektywnej dystrybucji zasobów. Ale to nie jest magia – zwłaszcza teraz. Funkcjonalny rynek nie może pojawić się z dnia na dzień z powodu choroby, której nawet nie było w zeszłym roku. Co gorsza, rynki nie troszczą się o dobro publiczne. Amerykański system opieki zdrowotnej może być wolnym rynkiem, ale nie jest uczciwy. Covid wyjaśnia to strasznie jasno.

Weźmy na przykład testy. Liczba przeprowadzanych testów wzrosła o ponad rząd wielkości od zeszłej wiosny, ale my nadal nie wystarczy, aby zaspokoić popyt Jednak uprzywilejowani i połączeni nie wydają się mieć żadnych problemów. Niedawno miliarder Elon Musk tweetował że wykonał cztery szybkie testy na antygen w kierunku Covid z rzędu, a potem wysłane wiele testów PCR (z godnym pozazdroszczenia 24-godzinnym czasem) w celu potwierdzenia. Na początku laboratoria były utrudnione przez wolno reagującą Agencję ds. Żywności i Leków. Teraz problemem jest brak zasobów. Testy PCR – złoty standard w diagnostyce Covid – opierają się na drogich maszynach, wielu odczynnikach chemicznych, dobrze wyszkolonym personelu i stosie tanich plastikowych „materiałów eksploatacyjnych”. Wszystkich tych wciąż brakuje. Stany Zjednoczone mogą codziennie przeprowadzać miliony testów PCR Covid-19, ale to nie wystarczy, biorąc pod uwagę trwającą epidemię. Wiele z tych materiałów jest wykorzystywanych również do testowania innych chorób zakaźnych – więc opóźnienia nie ograniczają się do Covid.

Musk może być ekscentrycznym przykładem tego, jak bogaci i potężni przeszli na przód linii testowej, ale nie jest największym przestępcą. Bardziej niewygodne jest stosowanie powszechnych testów w celu utrzymania otwartości kampusów uniwersyteckich i profesjonalnych sportów. Szkoły takie jak University of Illinois mogą przeprowadzać ponad 10 000 testów dziennie, podczas gdy domy opieki – miejsca najbardziej dotknięte chorobą – walczą o utrzymanie akceptowalnych czasów realizacji. Oto amerykański wolnorynkowy system opieki zdrowotnej w pracy: jeśli możesz zapłacić więcej lub mieć odpowiednie kontakty, otrzymasz to, czego potrzebujesz; jeśli tego nie zrobisz, będziesz cierpieć.

Pandemia nie musiała tak przebiegać. Nie mając czasu na rozwój „mądrości rynkowej”, rząd mógł zająć się koordynacją i racjonowaniem zasobów testowych. Zamiast tego lista niedoskonałości rynku wydaje się rosnąć z dnia na dzień. Pojemność testowa nie jest równomiernie rozłożona, więc niektóre laboratoria pozostają bezczynne, podczas gdy inne są zmiażdżone. Ponieważ nikt nie jest pewien, jak długo potrwa pandemia, laboratoria nie chcą inwestować zbyt dużych pieniędzy w drogi sprzęt, który będzie bezużyteczny za rok lub dwa. Dostawcy są pozostawieni samym sobie, aby dowiedzieć się, gdzie wysłać testy. Wiele osób ma trudności z określeniem, które laboratoria zapewnią najszybsze efekty, najniższe ceny i najbardziej wiarygodne wyniki.

Rząd federalny podjął pewne połowiczne kroki w celu interwencji. Kiedy szybki test antygenowy firmy Abbott został autoryzowany, administracja Trumpa natychmiast zakupiła prawie całą dostawę. Od tamtej pory federalni próbowali rozpowszechniać te testy na podstawie potrzeb, a nie bogactwa (chociaż domy opieki nadal niechętnie ich używają). Rząd wykorzystał również ustawę o produkcji obronnej, aby przyspieszyć i skoordynować testy i wyposażenie ochronne, ale eksperci sugerują, że można to zrobić znacznie bardziej agresywnie, a nawet Służba Badawcza Kongresu określiła stosowanie tej ustawy przez Trumpa jako „sporadyczne i stosunkowo wąskie”.

Przeczytaj całe nasze pokrycie koronawirusa tutaj.

W pandemii wolnego rynku laboratoria, szpitale i pacjenci są w rzeczywistości konkurentami. Zysk może być ważniejszy niż potrzeba. Szpitale i laboratoria poniosły ogromne straty finansowe, gdy pandemia przerodziła się w lukratywne procedury planowe. Szybkie rozszerzenie testów Covid, pomimo wyzwań, przyniosło dochód na złagodzenie tych obrażeń, ale to nie wystarczy. Uniwersytety, obawiając się egzystencjalnej utraty dochodów z czesnego, zrobią wszystko, co możliwe, aby powstrzymać swoich studentów przed rzekomą zniewagą klas Zoom.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook