Różności i nowinki technologia

Podstępny, leżący kwiat, który udaje gnijącego żuka

To było motyle, które je uprzedziły. Thomas Rupp, doktorant ekologii na Uniwersytecie Parysko-Lodron w Salzburgu, szedł przez górski las z kolegami z drużyny w pobliżu Aten w Grecji, kiedy ich zobaczył: owady, które w postaci gąsienicy żywią się specjalnym gatunkiem rośliny o nazwie Mikrostomia Aristolochii. „Gdziekolwiek widziałem latającego motyla”, mówi Rupp, „wiedziałem, że musi być… Arystolochia rośliny dookoła.”

Rupp przykucnął i zobaczył niezwykłe kwiaty rośliny ukryte wśród skał i liści. Są ciemnoczerwone i wyglądają jak nadmuchana bańka podłączona do wąskiej rurki zakończonej małym porem zwanym stomią. Całość przypomina wejście do przewodu pokarmowego. To nie jest. To jeszcze dziwniejsze.

Ekolodzy od dawna podejrzewali, że te kwiaty wykorzystują sprytną sztuczkę, aby przyciągnąć odwiedzających, którzy przeniosą swój pyłek ze sobą do innych kwiatów tego samego gatunku, gdy odejdą. Większość kwiatów oferuje kolorowe płatki lub tony słodkiego nektaru w zamian za tę usługę. Ale nie A. mikrostomia. „Są kłamcami”, mówi Stefan Dötterl, doradca Ruppa i ekolog. „Oni coś obiecują. Wydają się oferować nagrodę, którą robią nie mieć. Więc oszukują zapylaczy do zapylania”.

Dzięki uprzejmości Thomasa Rupp

Nie jest niespotykana taktyka „oszukańczego zapylania” – niektóre storczyki wyewoluowały, by wyglądać i pachnieć jak robaki, które próbują się z nimi kojarzyć, a słynny trupi kwiat przyciąga owady szukające gnijącego mięsa. Ale w badaniu opublikowanym w maju w czasopiśmie Granice w ekologii i ewolucji, zespół odkrył, że rośliny te wabią zapylacze, wykorzystując inny odór śmierci: zapach martwych chrząszczy. To pierwszy raport o roślinie pachnącej jak rozkładające się bezkręgowce, a zespół Ruppa pokazuje, jak ta wyjątkowa strategia ewolucyjna działa w celu łapania niczego niepodejrzewających much.

Trzeba powiedzieć, że muchy też są dziwne. Phoridae, rodzina much, która obejmuje „muchy trumienne”, składa jaja w ciałach gnijących chrząszczy. Borydy często też szczątki ludzkie. Mogą być wskaźnikami miejsca pochowania ciała, a naukowcy mogą ich użyć do oszacowania, jak długo dana osoba nie żyje. „To naprawdę ważne owady, których ludzie używają do entomologii sądowej, a tutaj odwiedzają kwiat, który miał naśladować zwłoki lub szczątki” – mówi Anne Gaskett, ekolog behawioralny z University of Auckland w Nowej Zelandii, zaangażowanych w pracę. Gaskett bada, w jaki sposób rośliny, głównie storczyki, oszukują zapylacze. „To piękne połączenie tego, co możesz przewidzieć i tego, co faktycznie znaleźli”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook