RTV

Potwierdzone: firma Fry’s Electronics wycofuje się z działalności i zamyka wszystkie sklepy

Fry's Electronics w Fremont, CA.
Powiększać / Fry’s Electronics w Fremont, CA.

Getty Images

Fry’s Electronics, działająca od dziesięcioleci sieć supermarketów z lokalizacjami w dziewięciu stanach amerykańskich, przestała istnieć. Stacja telewizyjna Bay Area KRON-4 była pierwszą prasą, która potwierdziła wiadomości we wtorek, mówiąc, że Fry’s zamknie wszystkie 30 swoich amerykańskich lokalizacji. Sprzedawca podążał za tymi wiadomościami kilka godzin później, oferując własne ogłoszenie w środę rano za pośrednictwem strony internetowej Fry.

Plotki zaczęły latać we wtorek w formie anegdot od rzekomych pracowników Fry’ego, z których wszyscy donosili, że zostali zwolnieni w trybie doraźnym wcześniej tego dnia bez uprzedzenia. Jeden anonimowy raport opublikowany w The Layoff wskazywał, że każdy pozostały sklep Fry’s w USA został „jutro na stałe zamknięty”, a to stwierdzenie zostało powtórzone kilka godzin później w społeczności Reddit związanej z Fry’s. Post na Reddicie zawierał zarzut, że pracownicy jednego ze sklepów mieli za zadanie odesłanie wszelkich pozostałych towarów do dostawców podczas ich ostatniego dnia w pracy.

Matthew Keys, niezależny dziennikarz Sacramento, podążył za tymi postami, cytując anonimowe źródło – kogoś, kto pracował w Fry’s do „tego tygodnia” – który twierdził, że sieć elektroniczna miałaby oficjalnie ogłosić „w tym tygodniu” zamknięcie wszystkich swoich sklepów i zlikwidowanie pozostałych aktywów. Gdy fala plotek wybuchła, oficjalna witryna Fry zaczęła publikować powiadomienia o niepowodzeniach – jednak niektóre treści jej podstron, zwłaszcza informacje prasowe sprzed lat, pozostały aktywne w subdomenach Frys.com. Gdy wtorek mijał, sklep detaliczny Fry’ego włączał się i wyłączał z normalnej usługi, pozwalając nawet klientom kupować produkty po opublikowaniu raportu KRON-4.

Wrzeciona oszczędności

Przez lata Fry’s Electronics była największym sprzedawcą detalicznym w Stanach Zjednoczonych zajmującym się prawie każdym urządzeniem komputerowym i elektronicznym, o jakim można pomyśleć, zwłaszcza poszczególnym komponentom komputerowym. W miarę jak sieć rozszerzyła się na kolejne sklepy w całych Stanach Zjednoczonych, w szczególności przejmując wiele nieistniejących już lokalizacji Incredible Universe, Fry’s przeżywał boom na komputery osobiste. Jeśli zbudowałeś swój własny komputer w ciągu ostatnich dwóch dekad i mieszkałeś w odległości krótkiej jazdy samochodem od Fry’s, ten sklep był prawdopodobnie miejscem, w którym zacząłeś szukać płyt głównych, napędów dysków optycznych, pamięci RAM wszystkich prędkości i gniazd oraz wrzecion nie mniejszych niż 200 CD -Rs.

Ponadto sprzedawca był znany jako wyłączny partner w sprzedaży niektórych dziwnych towarów, w szczególności niefortunnego odtwarzacza Pono od słynnego muzyka Neila Younga.

W pierwszej dekadzie XXI wieku przepływy pieniężne w prywatnej sieci Fry były najwyraźniej wystarczająco solidne, aby przetrwać niszczycielski wewnętrzny krach: kradzież ponad 65 milionów dolarów z kasy firmy przez jej ówczesnego wiceprezesa.

Ale wielkopowierzchniowi detaliści od dawna walczą w erze zakupów internetowych, a skupiający się na Kalifornii Fry’s nie wyglądał szczególnie silnie, ponieważ pandemia osłabiła apetyt na osobiste zakupy. Krótko przed tym, jak pandemia ogarnęła świat, sieć zamknęła swoją lokalizację w Anaheim w Kalifornii, po czym nastąpiło listopadowe zamknięcie sklepu w Campbell w Kalifornii.

Do 2020 roku sieć już przeszła na sprzedaż konsygnacyjną, co oznaczało niepłacenie producentom z góry za towar przed umieszczeniem go na sklepowych półkach. Ta praktyka sprawdziła się w niektórych sieciach z dziesięcioletnią przewagą w praktyce, zwłaszcza w Walmart. Ale w przypadku Fry’s zmiana ta spotkała się z producentami elektroniki, którzy w erze bogatego w Internet 2019 roku mieli znacznie mniejszą motywację do umieszczania swoich towarów nieopłaconych na półkach sklepowych. (Zmniejszy to również potencjał likwidacji nieistniejącej firmy, ponieważ towary konsygnacyjne muszą po prostu zostać zwrócone oryginalnym producentom – co mogło być ostatnim obowiązkiem dla pozostałych pracowników w tym tygodniu).

W związku z tym lokalizacje Fry zaczęły zyskiwać złą reputację dzięki jałowym półkom sklepowym. Teraz najwyraźniej ich podłogi również będą jałowe. Firma nie potwierdziła jeszcze formalnie zwolnień ani zamknięć sklepów na żadnym ze swoich kanałów w mediach społecznościowych – posuwając się do usunięcia swojego konta na Facebooku i „zablokowania” swój profil na Twitterze– natomiast pełne oświadczenie o zamknięciu łańcucha zostało umieszczone poniżej w „promowanym komentarzu”. Oświadczenie, podpisane przez „Fry’s Electronics”, obwinia „zmiany w branży detalicznej i wyzwania związane z pandemią COVID-19”.

Ten artykuł został zaktualizowany od czasu jego pierwotnej publikacji o oświadczenie firmy Fry’s Electronics.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook