Różności i nowinki technologia

Poznaj mikroby żyjące na kultowych szkicach Da Vinci

„Oczywiście znaleźliśmy wiele bakterii związanych z mikrobiomem skóry” – mówi Piñar. „Więc kiedy go dotykasz, zostawiasz tam swój własny mikrobiom”. Możesz pomyśleć: Czy to oznacza, że ​​teraz wiemy, co czołgało się na rękach da Vinci, kiedy rysował te arcydzieła? Niestety nie, ponieważ rysunki były obsługiwane przez wielu, wielu innych ludzi w ciągu pięciu stuleci, odkąd mistrz je naszkicował. I żeby było jasne, to sekwencjonowanie genetyczne nie powiedział naukowcom, czy wszystkie te bakterie są martwe, czy żywe – tylko że były obecne w jakiejś formie.

: Pinar, et al./Frontiers in Microbiology

Wśród drobnoustrojów ludzkiej skóry naukowcy odkryli wysoki poziom bakterii z rodzaju Moraxellaszczególnie Moraxella osloensisktóry jest odpowiedzialny za smród brudnej bielizny. Ponadto wykryli niesławne bakterie Salmonella i E coli., z których oba powodują zamieszanie w ludzkich jelitach. Znaleźli również gatunki bakterii charakterystyczne dla wnętrzności zwykłych much i muszek owocowych, co oznacza, że ​​robaki bezczelnie wypróżniały się z bezcennych dzieł sztuki – przynajmniej do czasu, gdy ktoś włożył je do nieskazitelnie czystych szuflad do przechowywania lub za szkłem, gdzie są wystawione zamknięte i przechowywane w idealnej temperaturze i wilgotności. „Ponieważ rysunki są obecnie konserwowane, nie ma możliwości, aby owady mogły wejść do środka i, wiesz, zrobić tam swoje rzeczy” – mówi Piñar. „To już nie jest możliwe. Musisz więc pomyśleć, że mogło to pochodzić z czasów, gdy rysunki nie były przechowywane tak, jak są teraz ”.

Piñar i jej koledzy również znaleźli Aspergillus, pleśń, której wdychanie jest niebezpieczne dla niektórych ludzi, i wykryto gatunki należące do rodzaju Penicillium, grzyb, który dał nam penicylinę. Co najbardziej niepokojące zarówno dla dzieł sztuki, jak i konserwatorów, którzy nimi zajmują się, analiza ujawniła grzyb Alternaria, zwany „spoilerem papieru” ze względu na swój zwyczaj… psującego się papieru. Jest to również alergen, którego wdychanie może być niebezpieczne.

Zespół odkrył również grzyby odpowiedzialne za „lisienie” papieru lub żółto-brązowe plamy, które tworzą się przez lata. Oprócz analizy DNA naukowcy przeszukali powierzchnię rysunków mikroskopem i zauważyli inkrustacje kryształów szczawianu wapnia wytwarzanych przez te grzyby. „Dzięki tej analizie mikroskopowej można więc wiele wywnioskować i bardzo dobrze uzupełnić analizę molekularną, którą tutaj wykonujemy” – mówi Piñar.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook