Nowości

Praca w domu z częstotliwością 25 MHz: Mogłabyś zrobić gorzej niż Quadra 700 (nawet w 2020 roku)

Szkoda, gdyby coś stało się z tymi bramami dla dinozaurów, więc dobrze, że Sam Jackson może monitorować tę sytuację za pomocą swojej Quadra 700.
Powiększać / Szkoda, gdyby coś stało się z tymi bramami dla dinozaurów, więc dobrze, że Sam Jackson może monitorować tę sytuację za pomocą swojej Quadra 700.

Uprawy komputerów osobistych dostępnych w ostatniej dekadzie XX wieku były znacznie szybsze, bardziej wydajne i lepiej połączone niż ich prymitywni przodkowie. Szybkość zegara i liczba tranzystorów szybko rosły, a malejący koszt pamięci i pamięci masowej otworzył nowe możliwości dla komputera osobistego, aby przekształcić się z drogiego akcesorium biurkowego w narzędzie do projektowania multimediów i profesjonalnej grafiki.

W 1991 roku Intel i486DX był jednym z najgorętszych procesorów na rynku – dosłownie. Był to jeden z pierwszych, który wymagał tylko radiatora, a wentylator chłodzący był dobrym rozwiązaniem dla procesorów z wyższymi częstotliwościami zegara. Jednak dla Apple architektura PowerPC wciąż była poniżej horyzontu, pozostawiając tylko jeden wybór dla wysokowydajnych komputerów Macintosh na początku lat 90.: mikroprocesor Motorola 68040.

Co za bestia. Model ‘040 był znaczącym ulepszeniem w stosunku do modelu’ 030, który był wcześniej używany przez Apple. Zawierał 1,2 miliona tranzystorów, ponad czterokrotnie więcej niż jego poprzednik. Ten procesor zwiększył rozmiar pamięci podręcznej L1 o współczynnik od ośmiu do 4096 bajtów i był pierwszym procesorem 68k, który miał wbudowaną jednostkę zmiennoprzecinkową (FPU). Chociaż procesor ‘040 nie był pozbawiony wad, był wówczas oczywistym kandydatem na następną linię stacji roboczych klasy premium firmy Apple. Linia ta stała się znana jako „Quadra”, począwszy od modeli Quadra 700 i 900 pod koniec 1991 roku.

Podczas gdy wolnostojąca wieża Quadra 900 była crème de la crème pod względem ogólnej wydajności i możliwości modernizacji, jej rozmiar fizyczny i cena były dla niektórych barierą wejścia. Jego brat wielkości komputera stacjonarnego, znany jako Quadra 700, i tak był prawdopodobnie bardziej imponujący z tych dwóch komputerów. W końcu to Quadra 700 pojawiła się w reklamie telewizyjnej Apple Quadra, a następnie pojawiła się w pewnym hicie kinowym ze Speilberga.

Oba komputery zostały skierowane do profesjonalistów poszukujących komputera do pracy w domu lub biurze, idealnego do zastosowań naukowych, biznesowych i projektowych.

Prawie 30 lat później Quadra 700 jest jednym z najbardziej poszukiwanych starych komputerów Macintosh. Częściowo może to wynikać z roli drugoplanowej obok Jeffa Goldbluma, ale są też inne powody.

700 jest jednym z niewielu starych komputerów Apple, w których zastosowano kondensatory tantalowe na płytce logicznej, a nie elektrolityczne. Z tych ostatnich kondensatorów nieuchronnie wycieka płyn elektrolityczny, powodując niestabilność elektryczną i korodujące ślady na płytce logicznej. Kondensatory tantalowe nie mają wycieków elektrolitycznych i nie są podatne na awarie.

Inne ulepszenia jakości życia w porównaniu z innymi rozwiązaniami obejmują dedykowaną wideo RAM (VRAM) Quadry, która jest ściśle sprzężona z procesorem. Bezpośredni dostęp do bufora ramki znacznie poprawia wydajność wideo w Quadra w porównaniu z innymi modelami, takimi jak IIsi. Zwiększono również możliwości rozbudowy pamięci, z 700 obsługującymi łącznie do 68 MB pamięci RAM. Kwota ta nie była możliwa w momencie premiery, ponieważ opracowanie modułów SIMM obsługujących tę gęstość pamięci zajęłoby kilka miesięcy. Pamięć VRAM można rozbudować nawet do 2 MB.

Wiem to wszystko, ponieważ jestem beznadziejnym majsterkowiczem, któremu zdarzyło się natknąć na Quadrę 700 na początku 2020 roku. W przeciwieństwie do mojego testu drogowego IIsi dla Ars w 2018 roku, Quadra 700 stanowiła kuszącą okazję, aby naprawdę przesunąć granice komputerów stacjonarnych z początku lat 90. Czy ten liczący od dziesięcioleci koń roboczy mógłby trzymać świecę dla wielordzeniowych behemotów lat dwudziestych? IIsi okazał się zadziwiająco zdolny; A co z Quadrą 700 ze specyfikacją z najwyższej półki z wczesnych lat 90-tych?

Projekt Quadra 2020 (czyli jak spędzam czas podczas pandemii)

700 został mi sprzedany w stanie roboczym, ale poza tym „taki, jaki jest”. Było kilka rzeczy, które wymagały natychmiastowej uwagi, między innymi napęd dyskietek. Lepkie, owłosione, brudne – to wszystko były typowe objawy napędów dyskietek Apple z ich konstrukcją bez drzwi. Z biegiem lat ta decyzja projektowa w naturalny sposób pozwoliła na nagromadzenie się wszelkiego rodzaju kurzu i brudu. Pełne przywrócenie dysku musiałoby jednak poczekać kolejny dzień, ponieważ w międzyczasie miałem mnóstwo zapasowych dysków do wykorzystania.

W połowie zmontowany, potwierdziłem, że Quadra działa dobrze. Apple nie zaleca uruchamiania 700 przez dłużej niż 20 minut ze zdjętą obudową, w przeciwnym razie biernie chłodzony procesor 68040 stopi się. Nie jest to najlepszy projekt, ale działa dobrze przy zamkniętej obudowie.

Klasyczne komputery Mac zwykle wymagają pełnego rozebrania i wymiany kondensatora, zanim będzie można je bezpiecznie włączyć. Wspomniany płyn elektrolityczny i słabo działające kondensatory mogą powodować różnego rodzaju spustoszenie elektryczne, jeśli nie zostanie przeprowadzone dokładne czyszczenie i wymiana kondensatora. W przypadku kondensatorów tantalowych na płytce logicznej jedynym prawdziwym problemem, jaki pozostał, był zasilacz. Dobre odkurzenie sprężonym powietrzem zdmuchnęło większość dużych kawałków kurzu. Większe kondensatory wewnątrz zasilacza będą w końcu wymagały wymiany.

W tym momencie mieliśmy działający system ze skromną ilością pamięci RAM i VRAM, przyzwoitym dyskiem twardym i trzema pustymi gniazdami rozszerzeń. Jeśli chodzi o uzupełnienia, wszystko poszło bardzo gładko. Bez przeciekających kondensatorów lub niesprawnych baterii litowych, Quadra była w doskonałym stanie. Byłoby to więcej niż wystarczające do rozegrania kilku rund Bolo.

Myślę jednak, że możemy zrobić to lepiej.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook