GryNowościRTV

Praktyczny zestaw MSI GS66 Stealth: gry są lepsze z RTX 3080 i QHD

Miałem nadzieję, że MSI GS66 Stealth na rok 2021 będzie wyglądać i czuć mało inny niż zeszłoroczny model – nie żeby wersja z 2020 roku została szczególnie zniszczona w jakikolwiek sposób. W rzeczywistości poprzedni model był kilka szczyptów i podciągnięć, aby osiągnąć wysoki poprzeczkę Razera w projektowaniu laptopów do gier. Ale chociaż zewnętrzna powłoka tegorocznego modelu jest dokładnie taka sama jak zeszłoroczna, mogę z tym żyć, ponieważ to, co jest w środku, jest w większości zupełnie nowe.

Jednostka recenzująca, do której zostaliśmy wysłani, została wyposażona w aktualny szczyt technologii mobilnej grafiki: nowy układ graficzny Nvidia RTX 3080 Max-Q z 16 GB pamięci wideo (Nvidia również oferuje wariant 8 GB). Firma MSI dodała również wspaniałe płótno wyświetlacza: 15,6-calowy ekran IPS G-Sync 1440p (QHD) z szybką częstotliwością odświeżania 240 Hz.

Inne specyfikacje w modelu recenzji też są dobre, ale niekoniecznie nowatorskie. Ma 16 GB pamięci RAM, 1 TB NVMe SSD i tę samą dużą, czterokomorową baterię o pojemności 99,99 Wh, która była w poprzedniej iteracji. Wyposażony jest w procesor Intel Core i7-10870H, który na papierze jest nieco niższy w porównaniu z Core i7-10875H w poprzednim testowanym przeze mnie modelu, ale nie zauważyłem różnicy w wydajności.

MSI GS66 Stealth

Wszystko, od gier i stron internetowych po tła pulpitu, wygląda tak ostro w QHD.

Inne drobne poprawki, o których warto wspomnieć, obejmują zwiększenie kompatybilności z Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2. Ten laptop ma port HDMI 2.0, więc jest ograniczony do przesyłania rozdzielczości 4K z prędkością do 60 klatek na sekundę. Spośród rzeczy zaktualizowanych przez MSI w tegorocznym GS66, port HDMI powinien znajdować się nieco wyżej na liście niż Wi-Fi 6E. Nowe Blade 15 i 17 Pro firmy Razer są wyposażone w HDMI 2.1, pozwalając na wyjście 4K z prędkością do 120 klatek na sekundę, aby naprawdę wykorzystać sprzęt po podłączeniu do zewnętrznego monitora.

Odświeżona linia GS66 Stealth z układami RTX z serii 30 i wyświetlaczem 1080p lub 4K będzie dostępna w lutym, ale niestety model z wyświetlaczem QHD będzie dostępny dopiero w drugim kwartale 2021 roku. MSI nie ma cena ustalona za konfigurację recenzji. Biorąc pod uwagę, że ocena wartości jest ważną częścią procesu przeglądu, rezerwujemy punktację do momentu, gdy koszt będzie dostępny.

Testowałem flagową konfigurację nowego GS66 Stealth od tygodnia. Ogólna wydajność poza grami była podobna do zeszłorocznego modelu. Duży stos zakładek w Microsoft Edge, obok Slacka i Spotify, nie spowolnił tego komputera. Jednak nie działał tak dobrze w naszym teście eksportu Adobe Premiere Pro. Zadanie polegające na wyeksportowaniu pięciominutowego, 33-sekundowego wideo 4K zajęło laptopowi sześć minut i 30 sekund, w porównaniu z trzyminutowym i 14-sekundowym czasem eksportu, który otrzymaliśmy w zeszłym roku. (Nie byłoby sprawiedliwe nie wspomnieć, że ta konfiguracja ma 16 GB pamięci RAM w porównaniu z 32 GB w zeszłorocznym modelu, ale planuję ponownie przetestować to po wydaniu ostatecznych sterowników dla GPU).

MSI GS66 Stealth

Cyberpunk 2077 wypadł najgorzej ze wszystkich ostatnich tytułów AAA, które testowałem, ale liczby wciąż robią wrażenie.

Ale prawdziwe pytanie brzmi: czy najnowszy wysokiej klasy układ graficzny Nvidii był wart czekania – i czy może nadążyć za wyświetlaczem QHD? Krótka odpowiedź brzmi: tak jak mój kolega Tom Warren widział w stacjonarnej wersji RTX 3080, ten mobilny wariant to duży skok w stosunku do tego, co może zapewnić RTX 2080 ostatniej generacji. Ponieważ jest to również pierwsza generacja laptopów do gier, które oferują ekrany QHD, trochę trudno jest je porównać, ale nie ma wątpliwości, że gry wyglądają świetnie.

RTX 3080 z 16 GB pamięci wideo jest w stanie uruchomić niektóre z najbardziej wymagających gier w rozdzielczości QHD znacznie powyżej 60 klatek na sekundę – z wszystkimi ustawieniami graficznymi dostosowanymi do maksimum oraz z włączonym ray tracingiem i innymi ustawieniami RTX, jeśli ma to zastosowanie. To niesamowite osiągnięcie. A jeśli jesteś kimś, kto nie zawsze gra w najnowsze gry w chwili ich premiery, te specyfikacje zapewnią Ci jeszcze więcej miejsca do obsługi zaległości, z fantastycznym wyświetlaczem, aby cieszyć się nimi po uruchomieniu. Ekran IPS, który zdecydował się użyć MSI, jest bogaty w kontrast i lepsze kąty widzenia niż się spodziewałem, a jego adaptacyjna synchronizacja G-Sync świetnie radzi sobie z utrzymywaniem grafiki bez artefaktów.

Mogłem spędzać czas grając Horizon: Zero Dawn, Cyberpunk 2077, Death Stranding, Shadow of the Tomb Raider, i Kontrolaz których większość posiada opcje graficzne ray tracingu i / lub DLSS (głębokiego uczenia się superpróbkowania), aby jeszcze bardziej wykorzystać ten potężny układ graficzny. Przetestowałem to, uruchamiając krótkie fragmenty tych gier w 1440p i 1080p, aby zobaczyć korzyści z grania w gry w nieco mniej wymagającej rozdzielczości.

MSI GS66 Stealth z wydajnością RTX 3080 (16 GB)

Benchmark (ustawione na najwyższe możliwe ustawienia) Średnie wyniki na poziomie 1440p Średnie wyniki w rozdzielczości 1080p
Benchmark (ustawione na najwyższe możliwe ustawienia) Średnie wyniki na 1440p Średnie wyniki w rozdzielczości 1080p
Horizon: Zero Dawn 76 fps 88fps
Red Dead Redemption 2 58 fps 72 fps
Shadow of the Tomb Raider (RT cienie i DLSS włączone) 62 fps 78fps
Cyberpunk 2077 (RT i DLSS w trybie jakości) 40 fps 56fps
Death Stranding (DLSS włączone) 100 fps 130 fps
Kontrola (Włączone RT i DLSS) 56fps 80 fps

Od Cyberpunk 2077, Death Stranding, i Kontrola nie są dostarczane z wbudowanymi testami porównawczymi, po prostu przeglądałem różne lokalizacje, aby przetestować sprzęt pod obciążeniem (inne gry mają skryptowe metody gromadzenia metryk wydajności). Jako ktoś, kto był przyzwyczajony do grania w gry na wyświetlaczu 1080p, byłem pod wrażeniem tego, że tak intensywne graficznie gry działają tak płynnie, szczególnie w wyższej rozdzielczości natywnej. (Jeśli jesteś graczem, który nie byłby w pełni zadowolony z niektórych z powyższych liczb, prawdopodobnie mógłbyś poprawić liczbę klatek na sekundę, wyłączając kilka ustawień graficznych).

Jak wspomniałem powyżej, projekt 2021 GS66 Stealth jest taki sam, jak w zeszłym roku. Ogólny wygląd jest jednak znakomity i chciałbym, aby każdy laptop do gier miał tak hojnie duży gładzik. Ma podświetlane klawisze, które można zaprogramować tak, aby oślepiały blaskiem RGB za pomocą oprogramowania SteelSeries, ale to naprawdę jedyny element, który to ujawnia, to laptop do gier.

Cóż, poza bardzo głośnymi fanami. Zauważyłem, że zeszłoroczny model był stosunkowo cichy, nawet pod presją. Słyszałem laptopy głośniej niż ta nowa wersja RTX 3080, ale poziom decybeli był na tyle wysoki, że czasami czułem, że potrzebuję słuchawek, aby usłyszeć wszystkie szczegóły w grze. Oczywiście różniło się to w zależności od gry. Cyberpunk 2077 sprawił, że ten laptop warknął najgłośniej z testowanych przeze mnie gier Kontrola faktycznie działał dość cicho w porównaniu.

MSI GS66 Stealth

Ten ekran QHD jest bardzo ostry, ale co ważne, jest naprawdę żywy, a kąty widzenia są duże.

Znalazłem inne wady w projekcie. Układ klawiatury jest nadal zatłoczony, a ważny klawisz funkcyjny umieszczony jest niezgrabnie obok klawisza sterującego, co utrudnia wykonywanie prostych czynności, takich jak regulacja głośności i jasności. Ponadto spód obudowy laptopa nadal wygina się w nieco niepokojący sposób. Nie sądzę, by pękł podczas normalnego użytkowania, ale w przypadku drogiej maszyny takiej jak ta konstrukcja nie budzi zaufania.

Nvidia twierdzi, że laptopy wyposażone w QHD z układami graficznymi z serii RTX 30 zaczną pojawiać się dzisiaj, a pierwsze będą systemy firm Razer, Asus i Eluktronics. Na przykład Razer Blade 15 z ekranem QHD 165 Hz i RTX 3070 będzie kosztować 2199,99 USD. Nie udało nam się go jeszcze zdobyć, ale spodziewamy się znaleźć podobną wydajność w modelach o podobnych specyfikacjach. Ponieważ jednak nie wszystkie panele QHD są tworzone jednakowo, interesujące będzie porównanie innych z doskonałym wyświetlaczem w jednostce testowej MSI.

MSI GS66 Stealth

Nie mogłem przestać trzymać oczu tak blisko ekranu.

Jeśli chcesz dziś kupić jeden z modeli MSI innych niż QHD, masz do wyboru kilka opcji. Możesz kupić system wyposażony w mniej wydajny chip RTX 3060, zaczynając od 1799,99 USD, jeden z RTX 3070 za 2399,99 USD lub z nowym chipem RTX 3080, zaczynając od 2699,99 USD. Specyfikacje zaczynają się od wyświetlacza IPS 1080p z częstotliwością odświeżania 240 Hz lub 300 Hz. Strona docelowa produktu MSI wskazuje, że będzie możliwa aktualizacja do wyświetlacza IPS 4K 60 Hz.

W międzyczasie, jeśli jesteś ciekawy, jak kształtuje się RTX 3070 podczas pracy z wyświetlaczem FHD, moja koleżanka Monica Chin ma naszą recenzję MSI GP66 Leopard. W nadchodzących tygodniach i miesiącach będziemy mieć znacznie większy zasięg dotyczący laptopów zbudowanych z najnowszym układem graficznym RTX.

Ale TL; DR polega na tym, że RTX 3080, pracujący w tandemie z wyświetlaczem QHD i wszystkim innym, co pakuje ten GS66 Stealth, ma fantastyczną wydajność graficzną, potwierdzając, że taki wyświetlacz naprawdę jest wart dodatkowych wydatków (jeśli możesz huśtać się to). Ostrość wyświetlacza 1440p sprawia, że ​​obrazy i tekst są przyjemniejsze i przyjemniejsze do oglądania – zarówno w grze, jak i podczas codziennych zadań.

Fotografia: Cameron Faulkner / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook