Nowości

Procesor Qualcomm 8cx Gen 2 5G obiecuje nową falę lepszych laptopów z procesorem ARM

Minęły prawie dwa lata, odkąd Qualcomm ogłosił Snapdragon 8cx, swój flagowy procesor ARM do laptopów z systemem Windows, ale na targach IFA 2020 firma prezentuje swojego następcę: Snapdragon 8cx Gen 2 5G, który obiecuje stopniowe ulepszenia w stosunku do oryginału.

Qualcomm nie był zbyt otwarty na temat tego, jakie konkretne ulepszenia wydajności 8cx Gen 2 zaoferuje w stosunku do swojego poprzednika, poza tym, że zapewni „generacyjną wydajność i wzrost wydajności”.

Jednak Qualcomm jest bardzo zainteresowany pokazaniem, że nowy chipset 8cx Gen 2 jest więcej niż zdolny do bezpośredniego współdziałania z tradycyjnymi systemami Intela. Twierdzi, że 8cx Gen 2 oferuje znaczny wzrost wydajności zarówno w porównaniu z porównywalnym układem Core i5 dziesiątej generacji firmy Intel, jak i układami Lakefield Intela (które mają bezpośrednio podważyć wysiłki laptopów Qualcomm, a nawet wykorzystywać podobny system z rdzeniem hybrydowym).

8cx Gen 2 oferuje również zwiększoną żywotność baterii, a Qualcomm obiecuje nie tylko całodniową pracę na jednym ładowaniu, ale ponad 25 ciągłych godzin użytkowania, wystarczającą na „wiele dni pracy na baterii” – imponujące osiągnięcie, zakładając, że faktycznie utrzymuje się w prawdziwym świecie.

Inne nowe funkcje 8cx Gen 2 obejmują wbudowaną obsługę Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1, technologię audio Qualcomm Aqstic (używaną do „eliminacji echa i tłumienia szumów”) oraz obsługę dwóch zewnętrznych monitorów 4K przy 60 fps . Istnieją również niejasne obietnice zwiększonych możliwości AI, które powinny pozwolić na więcej funkcji, takich jak funkcja kontaktu wzrokowego Surface Pro X, oraz ulepszone funkcje bezpieczeństwa dla klientów biznesowych i korporacyjnych.

Pomimo dodania „5G” do nazwy, 8cx Gen 2 nie ma tak naprawdę wielu iteracji na froncie łączności: będzie oferował te same opcje modemu X24 LTE i X55 5G, co oryginalny 8cx, ale będzie do producentów, aby zdecydowali, czy zaoferować.

Odświeżone chipy są dostarczane, gdy Qualcomm chce wykorzystać swoją przewagę dzięki laptopom 5G. Podczas gdy 8cx został ogłoszony w grudniu 2018 r., Pierwsze laptopy 5G zaczęły pojawiać się dopiero w tym roku i jak zauważył mój kolega Cameron Faulkner w swojej recenzji Lenovo Flex 5G, podczas gdy żywotność baterii w tych maszynach jest rzeczywiście fenomenalna, na przykład obsługa aplikacji nadal nie jest dostępna dla komputerów z systemem Windows opartych na architekturze ARM. Ponadto Qualcomm wkrótce będzie miał świeżą konkurencję: Samsung ogłosił już Galaxy Book Flex 5G, zasilany przez chipy Intel 11. generacji i zbudowany na własnym modemie 5G Samsunga.

Qualcomm mówi, że pierwsze urządzenia 5G 8cx Gen 2 pojawią się jeszcze w tym roku, począwszy od Acer Spin 7, który został ogłoszony wraz z nowym chipsetem (i będzie również pierwszym komputerem 5G firmy Acer).

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook