Różności i nowinki technologia

Propozycja masowego recyklingu wody może pomóc złagodzić suszę

Jezioro Mead, które dostarcza wodę dla 25 milionów ludzi na amerykańskim Zachodzie, skurczyła się do 36 procent swojej pojemności. Pewnej wiejskiej społeczności Kalifornii całkowicie zabrakło wody po tym, jak jej studnia pękła na początku czerwca. Pola leżą odłogiem, ponieważ rolnicy sprzedają swoje działki wodne zamiast uprawiać rośliny, narażając na niebezpieczeństwo krajowe zapasy żywności.

Gdy Zachód usycha pod ekstremalną suszą, ustawodawcy w amerykańskiej Izbie Reprezentantów wprowadzili HR 4099, ustawę, która poleciłaby sekretarzowi spraw wewnętrznych stworzenie programu finansowania projektów recyklingu wody o wartości 750 milionów dolarów w 17 zachodnich stanach. rok 2027. (Ustawa, która została wprowadzona pod koniec czerwca, jest obecnie rozpatrywana przez Komisję Zasobów Naturalnych Izby Reprezentantów).

„To zaczyna być naszą nową normą – 88 procent Zachodu jest dotkniętych suszą”, mówi przedstawicielka Susie Lee (D-Nevada), która przedstawiła projekt ustawy. „Jezioro Mead znajduje się na najniższym poziomie od czasu wybudowania zapory Hoovera. A rzeka Kolorado jest w suszy od ponad dwóch dekad”.

Przez cały czas populacja i gospodarka w zachodnich Stanach Zjednoczonych kwitły, wywierając ogromną presję na kurczące się zasoby wody. — Chyba mamy więcej ludzi — jednego. I jest wzrost powierzchni gruntów rolnych – dwa”, mówi przedstawiciel Grace Napolitano (D-California), która przedstawiła projekt ustawy. „A potem zmiany klimatyczne pogłębiają problem”.

Część rozwiązania, jak twierdzą ustawodawcy, polega na sfinansowaniu budowy większej liczby obiektów, które mogą przetwarzać ścieki wypływające z naszych zlewów, toalet i pryszniców. Możesz pomyśleć, że to obrzydliwe i niedorzeczne, ale technologia już istnieje – w rzeczywistości istnieje już od pół wieku. Proces jest właściwie dość prosty. Oczyszczalnia pobiera ścieki i dodaje drobnoustroje, które zużywają materię organiczną. Woda jest następnie pompowana przez specjalne membrany, które odfiltrowują takie szkodliwe jak bakterie i wirusy. Dla pewności woda jest następnie wydmuchiwana światłem UV, aby zabić drobnoustroje. Powstała woda może faktycznie być także czysty do spożycia przez ludzi: jeśli go wypijesz, może wypłukać minerały z organizmu, więc zakład musi je uzupełnić. (Kiedyś wypiłem finalny produkt. Smakuje jak… woda.)

Recykling H2O można wpompować pod ziemię do warstw wodonośnych, a następnie w razie potrzeby wypompować, ponownie oczyścić i wysłać do klientów. Lub zamiast tego może być używany do celów niezdatnych do picia, takich jak rolnictwo lub procesy przemysłowe.

Zasadniczo bierzesz ścieki, które normalnie byłyby oczyszczane i wypompowywane do morza – tak naprawdę marnując je – i umieszczasz je z powrotem w obiegu wody naziemnej, dzięki czemu są ponownie łatwo dostępne dla ludzi. „Częścią tego, co sprawia, że ​​jest tak ważnym elementem portfeli zaopatrzenia w wodę, jest jego niezawodność”, mówi Michael Kiparsky, dyrektor Wheeler Water Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „W zakresie, w jakim istnieją ośrodki miejskie i wytwarzają ścieki, można je oczyszczać. Daje niezawodne źródło dodatkowego zaopatrzenia w wodę – nawet w suche lata, kiedy podaż jest ograniczona, a opracowanie alternatywnych źródeł byłoby trudne lub niemożliwe”.

Obraz może zawierać: Wszechświat, Przestrzeń, Astronomia, Przestrzeń kosmiczna, Planeta, Noc, Na zewnątrz, Księżyc i Natura

Przewodnik WIRED dotyczący zmian klimatu

Świat się ociepla, pogoda się pogarsza. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co ludzie mogą zrobić, aby powstrzymać niszczenie planety.

Woda z recyklingu jest również w pewnym sensie dostępna w bankach: wstrzykiwanie jej pod ziemię w celu naładowania warstw wodonośnych przechowuje ją do wykorzystania podczas suszy. Jest to prawdopodobnie szczególnie ważne na amerykańskim Zachodzie, ponieważ zmiany klimatyczne powodują, że susze są bardziej dokuczliwe i wpadając w dynamikę deszczu. Modele opracowane przez klimatologów pokazują, że przyszłe burze będą bardziej intensywne, ale będą pojawiać się rzadziej. Przewiduje się, że do końca stulecia górski śnieg, który zwykle otacza większość wód Zachodu, dopóki nie roztopi się w wiosennym spływie, zmniejszy się o około połowę.

„Nasz cykl hydrologiczny stanie się bardziej nieprzewidywalny” – mówi Rafael Villegas, kierownik programu Operation NEXT w Departamencie Wody i Energii w Los Angeles, który od lat 70. XX wieku zajmuje się recyklingiem wody w celu jej ponownego wykorzystania. „W połączeniu ze wzrostem populacji, nie tylko tutaj w Kalifornii, ale także skąd pochodzi woda — Nevadzie, Arizonie i Północnej Kalifornii — można się spodziewać, że wzrośnie zapotrzebowanie na te systemy. Więc jesteśmy na końcu słomy, prawda? Musimy wtedy zacząć myśleć, jak możemy stać się bardziej wydajni dzięki wodzie, którą zrobić mieć?”

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook