Różności i nowinki technologia

Protetyka dla zwierząt domowych zyskuje na popularności dzięki drukowaniu 3D

Rozważmy trójnożny pies. Może posiadasz jeden lub widziałeś je w parku lub w jednym z miliardów filmów Dodo o im. Krzywe, ale wytrzymałe, wywołują u nas, ludzi, rodzaj łaskawej sympatii, której nie ma typowy czworonożny pies.

„Ludzi przyciągają specjalnie upośledzone zwierzęta” – mówi Rene Agredano, współzałożyciel portalu pomocy Tripawds. „Myślę, że atrakcją jest to, że po prostu chcemy im pomóc. Chcemy tylko mieć pewność, że mają równe szanse na szczęśliwe życie ”.

Coraz częściej chęć pomocy przejawia się jako protetyka, szczególnie w przypadkach, gdy zwierzę straciło więcej niż jedną kończynę. Zwierzęta ze sztucznymi kończynami stały się gatunkiem własnych, poprawiających samopoczucie filmów. Kot z bionicznymi tylnymi łapami. Żółw z kołami. Klipy krążą na Facebooku, gdzie dodają odrobinę optymizmu do dobrego samopoczucia do skądinąd uciążliwego potopu, jakim jest Twój kanał informacyjny. Druk 3D pchnął przemysł do przodu. Drukowane protezy mogą być lekkie, niedrogie i nieskończenie konfigurowalne. Lekarze robią dzioby dla ptaków. Licealiści w wolnym czasie budują sztuczne psie nogi.

Ale nie wszystkie protezy dla zwierząt są sobie równe. Niektórzy weterynarze i ludzie ze społeczności statywów obawiają się, że mnożenie się łatwo wykonalnych przystawek może doprowadzić do niezamierzonych konsekwencji dla zwierząt, które je noszą.

Odległość spaceru

Psy mogą stracić kończynę z różnych powodów. Może urodzili się z nieprawidłową kończyną, zostali potrąceni przez samochód lub rozwinęli nowotwór, który wymagał amputacji. Powszechnym żartem wśród miłośników statywów jest to, że „psy mają trzy nogi i zapasową”. To prawda, do pewnego stopnia. Psy bardzo dobrze przystosowują się do utraty kończyny, mówi Theresa Wendland, która specjalizuje się w medycynie sportowej zwierząt i rehabilitacji w Colorado Veterinary Specialist Group. Ale mogą pojawić się komplikacje, gdy zwierzę kompensuje to, czego brakuje. U starszych psów i psów z zapaleniem stawów lub innymi problemami z poruszaniem się, dodatkowe obciążenie pozostałych kończyn może być dużym problemem.

: Dive Design
: Dive Design

„To naprawdę wpływa na ich ruchomość kręgosłupa” – mówi Wendland. „Muszą zmienić zakres ruchu w pozostałych kończynach. Muszą iść naprzód w bardzo nienaturalny sposób ”.

Poprawiona protetyka może przywrócić ten zakres ruchu. Ale gdy serce topnieje, gdy widzi się trójnożnego psa wracającego do biegania na czterech łapach, nie jest łatwo zbudować odpowiednią nogę dla szczenięcia. Wendland, który współpracuje z firmą ortopedyczno-protetyczną OrthoPets, pomagając psom przystosować się do ich nowych kończyn, mówi, że jest to proces wymagający czasu i wiedzy technicznej.

Podobnie jak w przypadku protetyki ludzkiej, proteza zwierzęca musi być indywidualnie dopasowana do budowy użytkownika. Oznacza to uwzględnienie wielkości, wagi, wzrostu, postawy i chodu zwierzęcia. (Zestaw dla dobermana nie będzie pasował do jamnika). Aby to zrobić, ortopedzi muszą badać ruchy zwierzęcia i próbować uformować kończynę, która zsynchronizuje się z innymi. Chociaż techniki są różne, standardowym procesem jest wykonanie odlewu gipsowego, zaprojektowanie protezy na podstawie zdjęć i wideo, a następnie zbudowanie jej z trwałych termoplastów i metalu. Stamtąd ręcznie poprawiają drobniejsze szczegóły, aż zadziała ze zwierzęciem. Proces może potrwać kilka tygodni.

Jest też kwestia ilości kończyny, którą trzeba wymienić. Wendland mówi, że idealne miejsce na założenie protezy znajduje się tak nisko na kończynie, jak to tylko możliwe. Ale jeśli cała kończyna zniknie i nie ma oczywistego powodu, aby przymocować protezę, staje się to znacznie trudniejsze.

A Leg Up

Druk 3D od dawna okrzyknięto rewolucją produkcyjną w wielu branżach, między innymi w protetyce. A teraz firma projektowa z siedzibą w New Jersey o nazwie Dive Design uważa, że ​​jest to rozwiązanie umożliwiające wymianę pełnej kończyny. Nawiązał współpracę z firmą o nazwie Bionic Pets, która tworzy dokładnie to, co sugeruje jej nazwa: technologię ułatwień dostępu dla zwierząt domowych. Derrick Campana, który prowadzi Bionic Pets, od dawna ręcznie buduje protezy dla zwierząt. (Ma nawet program o tym zatytułowany Czarnoksiężnik łap, który jest emitowany na kanale telewizyjnym Brighama Young University). Około rok temu zaprosił szefów Dive Design Alexa Tholla i Adama Hechta do swojego laboratorium w Wirginii, aby zastanowili się, jak mógłby ulepszyć ten proces.

„Coś, co ciągle się pojawiało, to potrzeba pełnego opracowania protezy kończyny” – mówi Tholl. Kończyny, które budowała Campana, zużywały zbyt wiele zasobów i wymagały zbyt wiele pracy, aby można było nimi zarządzać. Poza tym Tholl mówi: „Biorąc pod uwagę straty, które się z tym wiązały, po prostu nie miało to sensu finansowego. Dla nas wtedy koła zaczęły się obracać ”.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook