Różności i nowinki technologia

Prototyp robota-lokaja Toyoty zwisa z sufitu niczym nietoperz

Populacja Ziemi szybko się starzeje, a osoby w wieku 65 lat i więcej stanowią najszybciej rosnącą grupę wiekową na świecie. Spowoduje to problemy dla wielu krajów, które mają trudności ze znalezieniem środków do opieki nad seniorami. Właśnie dlatego dział robotyki Toyoty koncentruje się na opracowywaniu mechanicznych pomocników do domu, aby starsze pokolenia były zdrowe i szczęśliwe wraz z wiekiem.

W tym tygodniu Toyota przedstawiła bliżej niektóre prototypy, które testuje w makietowych środowiskach domowych zbudowanych w laboratoriach w Kalifornii. Należą do nich „robot bramowy”, który zwisa z sufitu i jest w stanie wykonywać zadania, takie jak czyszczenie i ładowanie zmywarki.

Toyota twierdzi, że projekt robota został zainspirowany wycieczkami do japońskich domów, w których naukowcy odkryli, że ograniczona powierzchnia podłogi może ograniczać zdolność robota do pomocy. Ich rozwiązaniem było wyobrażenie sobie przyszłego domu zbudowanego z robotów bezpośrednio zintegrowanych z architekturą. Budowanie od podstaw nowych domów z robotem stworzyłoby oczywiście własne problemy, ale sam projekt rozwiązuje niektóre problemy.

„A jeśli zamiast potrzebować robota do poruszania się po zagraconej podłodze, mógłby zamiast tego przemieszczać się po suficie i schować go, gdy nie jest potrzebny?” – powiedział Dan Helmick, współprzewodniczący uczenia się floty robotyki w Toyota Research Institute (TRI), podczas wirtualnej prezentacji. TRI została założona w 2015 roku z inwestycją w wysokości 1 miliarda dolarów.

Laboratorium testuje również bardziej tradycyjnego robota pomocniczego opartego na podłodze.
: TRI

Oprócz robota bramowego, TRI zaprezentowało również „miękki chwytak bąbelkowy”, który wykorzystuje poduszki wypełnione powietrzem do delikatnego chwytania różnych obiektów, oraz robota mobilnego z podłogą, który ma te same podstawowe możliwości, co jego nietoperzowy towarzysz. Naukowcy z instytutu pokazali również, jak wykorzystują wirtualną rzeczywistość do szkolenia tych maszyn. Ludzie wykonują pożądane czynności, lubią wycierać blat za pomocą kontrolerów VR, a te ruchy są następnie programowane w robotach. Wiele firm zajmujących się robotami stosuje podobne techniki, aby sprostać wyzwaniom związanym z programowaniem fizycznych ruchów maszyn.

Te boty są jednak w dużej mierze tylko prototypami, a Toyota nie ma natychmiastowych planów komercjalizacji technologii. „Roboty, które dziś widzicie, są prototypami, które mają przyspieszyć nasze badania, ale nie zostaną w najbliższym czasie przekształcone w produkty” – powiedział Max Bajracharya, wiceprezes ds. Robotyki w TRI. TechRepublic.

Badania Toyoty obejmują wypełniony powietrzem chwytak bąbelkowy do podnoszenia artykułów gospodarstwa domowego.
: TRI

Toyota to tylko jedna z wielu firm rozwijających roboty domowe, ale dziedzina ta jest nadal niezwykle trudna. Chociaż wiele laboratoriów stworzyło maszyny, które mogą wykonywać prace domowe w laboratorium, okazało się, że trudno jest przenieść te umiejętności do prawdziwych domów, w których nie każdy aspekt nawet prostych zadań można zmierzyć, wymodelować i przewidzieć.

Mimo to podejście Toyoty jest uspokajająco empatyczne, a laboratorium koncentruje się na budowaniu na około potrzeby i oczekiwania ludzi, a nie ich przewyższanie. Gill Pratt powiedział dyrektor generalny TRI IEEE Spectrum, chodzi o wzmocnienie, a nie zastąpienie ludzkich zdolności. „Oznacza to budowanie technologii, która pozwala nam dalej żyć i pracować oraz odnosić się do siebie tak, jakbyśmy byli młodsi” – powiedział Pratt.

Możesz zobaczyć więcej tych maszyn w wirtualnej prezentacji 360 stopni poniżej:

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook