GryOprogramowanie

Przegląd Google Chromecast (2020): wynaleziony na nowo – a teraz z pilotem

Nowy Chromecast to znacznie inny produkt niż oryginalny odtwarzacz strumieniowy za 35 USD, który okazał się nieoczekiwanym hitem sprzętowym dla Google już w 2013 roku. Zamiast interfejsu szkieletowego, który wymaga odtwarzania i kontrolowania treści za pomocą smartfona lub komputera, model 2020 Chromecast ewoluował, aby oferować bogatsze, w pełni funkcjonalne przesyłanie strumieniowe, znacznie bardziej zbliżone do Roku, Amazon Fire TV lub Apple TV.

Ma zupełnie nowy interfejs użytkownika zaprojektowany przez Google (i zbudowany na Android TV), który jest zgodny z treściami z popularnych usług, takich jak Netflix, Prime Video, Disney Plus i HBO Max. Poruszasz się po tej zawartości za pomocą zwykłego pilota zdalnego sterowania, który znajduje się w pudełku. Jako gadżet do przesyłania strumieniowego, Chromecast sprawdza prawie wszystko, co ważne: obsługuje 4K, obsługuje Dolby Vision i Dolby Atmos oraz ma ogromny wybór gotowych aplikacji.

„Chromecast z Google TV”, jak to się w pełni nazywa, jest dostępny od dziś w cenie 49,99 USD, cenie, która stawia Google na równi z Roku Streaming Stick Plus i Amazon Fire TV Stick 4K. To także 20 USD mniej niż Chromecast Ultra Google, który nie ma pilota ani własnego interfejsu TV.

Po kilku dniach spędzonych z nowym Chromecastem byłem najbardziej zadowolony z nowego oprogramowania Google TV, które kładzie ogromny nacisk na odkrywanie i pomaganie Ci znaleźć coś do obejrzenia. A zmiany nie wynikają z poświęcenia funkcjonalności; nadal możesz przesyłać treści do Chromecasta z telefonu, tabletu lub komputera – powiedzmy, jeśli przyjdzie znajomy i będzie chciał pokazać Ci wideo lub odtworzyć piosenkę ze swojego telefonu.

Podobnie jak jego niedawni poprzednicy, ten Chromecast to klucz sprzętowy, który podłącza się do portu HDMI telewizora, ale ma bardziej miękki owalny kształt z matowym wykończeniem. W przeciwieństwie do starszych modeli, które czasami mogą uzyskać wystarczającą moc z portu USB telewizora, ten musieć być podłączony do dostarczonego 7,5-watowego zasilacza. Ale hej, przynajmniej Google przeszedł na USB-C na samym Chromecaście.

Chromecast obsługuje teraz Android TV jako system operacyjny, co oznacza, że ​​masz do wyboru szeroką gamę aplikacji. Oprócz aplikacji Apple TV Plus, która obecnie nie istnieje na platformach Google, nie ma żadnych oczywistych dziur w liście usług przesyłania strumieniowego Chromecasta. HBO Max i Peacock są już dostępne, podobnie jak Netflix, Prime Video, Hulu, Disney Plus, Vudu, Plex i prawie wszystko, czego będziesz szukać.

Pilot Chromecast może sterować telewizorem zarówno przez podczerwień, jak i HDMI-CEC.

Och, jaką różnicę robi dobry pilot. Nowy pilot zdalnego sterowania Chromecasta wygląda i wygląda jak minimalistyczny, dobrze zaprojektowany pilot Roku (niestety bez gniazda słuchawkowego). Jest kompaktowy, wygodny, a przyciski pod padem kierunkowym są dobrze rozstawione. Jest przycisk Asystenta Google, który można nacisnąć i przytrzymać, aby wyszukiwać głosowo, a także skróty do YouTube (oczywiście) i Netflix. Pilot wykorzystuje zarówno HDMI-CEC, jak i IR, więc ma przyciski zasilania i głośności. Jest też przycisk wejściowy do przełączania telewizora na Chromecasta, więc nie musisz też sięgać po innego pilota, aby to zrobić. Jest zasilany dwiema bateriami AAA, które są wygodnie dołączone do pudełka.

Wyszukiwanie głosowe za pomocą pilota prawie zawsze działa niezawodnie. Był jeden przypadek, w którym szukałem „filmów z Tomem Hanksem” i wypłynął on ponad wszystko inne nielegalne ripy na YouTube, ale nigdy więcej nie napotkałem tego zabawnego błędu. Dzięki Asystentowi Google możesz na przykład powiedzieć „oglądaj” Dylemat społeczny w serwisie Netflix ”lub„ oglądaj ” Mandalorianin na Disney Plus ”, a przejdziesz od razu do tych treści. Wyszukiwania hasła „pokaż mi filmy nagrodzone Oscarem” działają zgodnie z oczekiwaniami, ale „pokaż mi filmy z 90-procentową lub lepszą oceną w serwisie Rotten Tomatoes” to wciąż zbyt wiele, by Asystent mógł się zorientować. Womp womp.

Możesz zanurzyć się w swoich ulubionych aplikacjach do przesyłania strumieniowego i używać ich tak jak zwykle, co robię dużo. Ale wielką nowością w tym Chromecast – i czymś, czego nie oferuje żadne inne urządzenie Android TV – jest oprogramowanie „Google TV”, które całkowicie zastępuje zwykły ekran główny Android TV. Doświadczenie użytkownika, które wymyślił Google, wygląda dość znajomo. Wizualnie jest zbliżony do interfejsu Amazon Fire TV. Funkcjonalnie ma na celu taką samą, wszechstronną agregację, jak aplikacja Apple TV.

Google TV próbuje zburzyć ściany między platformami streamingowymi i umieszcza wszystkie swoje filmy i programy obok siebie. Jest podzielony na różne sekcje – Dla Ciebie, Filmy, Programy, Aplikacje i Biblioteka – i możesz przełączać się między nimi na górnym pasku nawigacyjnym. Przejrzyj pierwsze trzy, a znajdziesz układ podobny do Netflixa z rzędami treści pogrupowanymi według gatunku lub innej kategorii, która je łączy. (Programy akcji, filmy nagrodzone Oscarem, programy przedstawiające prawdziwe kryminały… masz pomysł). Każdy wiersz łączy zawartość wszystkich dużych usług, których można się spodziewać, i sprawia, że ​​jest bardzo oczywiste, skąd pochodzi każdy tytuł. Zobaczysz również średnią dla Rotten Tomatoes większość programy i filmy podczas ich przewijania.

Możesz dostosować kolejność rzędu aplikacji na ekranie głównym. (W tym przykładzie platforma Stadia została załadowana bocznie).

Google TV nada priorytet rekomendacjom dla aplikacji, które już subskrybujesz.

Możesz wskazać Google TV, za które aplikacje do transmisji strumieniowej płacisz, a te będą miały priorytet w Twoich rekomendacjach. Ale to nie znaczy, że będziesz nigdy otrzymywać sugestie z aplikacji, których nie subskrybujesz; Nie mam HBO Max, ale Google TV wciąż opiera się na nim dość mocno w sekcji Filmy. Płatne wypożyczenia i zakupy są również uwzględnione w tych karuzelach treści. Jeśli nie subskrybujesz usługi lub jeśli Google TV naciska na wypożyczenie, zobaczysz ikonę kłódki pod treścią, aby to wyjaśnić. (Blokada znika po zalogowaniu się do każdej aplikacji). Zobaczysz również sporadyczne rekomendacje z bezpłatnych usług z mi, takich jak Tubi TV lub Crackle.

Nie ma sposobu, aby nakazać Google TV, aby całkowicie przestał włączać określoną usługę, ale możesz długo nacisnąć środkowy przycisk na pilocie, aby polubić lub nie lubić poszczególnych treści, lub dodać coś do listy obserwowanych. Kliknięcie każdego elementu powoduje wyświetlenie strony szczegółów z informacjami o obsadzie i powiązanymi zaleceniami. A jeśli istnieje wiele sposobów przesyłania strumieniowego czegoś, zobaczysz to również na tym ekranie; darmowe opcje lub istniejące subskrypcje zawsze mają wyższą rangę.

Oprogramowanie Google TV wydaje się bardzo dobre w agregowaniu treści z dowolnego miejsca. Może to być zaskakująco pomocne w przypadku usług takich jak Sling TV. Zwykle używam go tylko do strumieniowego przesyłania telewizji na żywo, ale oprogramowanie Google podkreśla, ile treści na żądanie zawiera moja subskrypcja. A propos usług telewizyjnych, jeśli jesteś klientem YouTube TV, zobaczysz zakładkę „na żywo” dodaną do głównego interfejsu Google TV, która przeniesie Cię bezpośrednio do przewodnika po kanałach. To miły akcent. Google twierdzi, że interfejs API karty telewizji na żywo jest dostępny dla innych usług i że już działa z Slingiem.

Podczas korzystania z Google TV nie znajdziesz żadnych rażących reklam – przynajmniej nic takiego jak banery reklamowe w Roku OS lub wyraźny wiersz „sponsorowany” w Fire TV. Ale niektóre rekomendacje wydają się płatne. Nie mogłem być mniej zainteresowany oglądaniem Disney Plus ” Tajne stowarzyszenie drugich rodzin królewskich, ale jest jednym z obracających się typów z gigantyczną grafiką u góry karty Dla Ciebie. Jeśli to najgorsze, mogę z tym żyć. Istnieją również wiersze „Na czasie w Google” i „Filmy polecane przez YouTube”, ale jest to produkt Google. Czego się spodziewałeś? Och, ale zakładka Biblioteka wymaga dużo pracy. Masz dużą bibliotekę Movies Anywhere? Teraz pokazuje wszystko w jednym poziomym rzędzie. Naprawdę nie mogłeś uczynić tego mniej wydajnym, Google.

Jeśli bardzo nie lubisz Google TV, istnieje „tryb tylko aplikacji”, który można włączyć w ustawieniach, który powoduje ukrycie wszystkich rekomendacji na ekranie głównym. Jest to jednak drastyczny krok, ponieważ całkowicie wyłącza również wyszukiwanie i Asystenta Google. Utyka Chromecasta tak bardzo, że naprawdę nie ma sensu tego robić – zwłaszcza, że ​​jest to ten sam ekran główny, tylko bez rekomendacji pod rzędem aplikacji. Lepiej byłoby po prostu kupić coś innego.

Ale jeśli zdecydujesz się na Chromecasta, będziesz zadowolony z jego jakości przesyłania strumieniowego. Konsekwentnie pobierał doskonałe strumienie 4K HDR bez zauważalnych artefaktów lub przerw w buforowaniu. Wydajność jest ogólnie responsywna podczas przeglądania, ale napotkałem kilka przypadków spowolnienia – i co jakiś czas zobaczysz pusty ekran główny z animacją ładowania, gdy Chromecast działa, aby wypełnić wszystko.

Android TV nadal prowadzi program pod tym wszystkim, więc możesz pobierać aplikacje, przeglądać ustawienia programisty i próbować zhakować Chromecasta, aby robił, co chcesz. Możesz sparować gamepady Bluetooth (takie jak kontroler Xbox One) z Chromecastem i spróbować uruchomić na nim strumieniowanie gier Stadia lub Xbox. Nikt cię nie powstrzyma, nawet jeśli odpowiednie wsparcie Stadia pojawi się dopiero na początku przyszłego roku. (Potwierdziłem, że Chromecast zaakceptuje przewodowe połączenie internetowe z niektórych koncentratorów USB-C z Ethernetem). Jak zawsze, Asystent Google może sterować inteligentnymi gadżetami domowymi lub informować o pogodzie. Możesz też ustawić Chromecasta, aby przełączał się między biblioteką Zdjęć Google w trybie otoczenia, zmieniając telewizor w gigantyczną ramkę na zdjęcia.

Google dokonuje wielkiej zmiany dzięki nowemu Chromecastowi, a to nie jest pozbawione błędów i frustracji. Oprócz wspomnianej już opieszałości, oprogramowanie wymaga niewielkiej nauki; Kliknięcie dowolnego prostokąta o normalnym rozmiarze dla filmu lub programu przenosi Cię do strony szczegółów Google TV, ale kliknij jeden z większych banerów u góry i natychmiast zostaniesz przeniesiony do aplikacji do przesyłania strumieniowego. Funkcja „kontynuuj oglądanie” Google obsługuje tylko wybrane aplikacje – Netflix tak, Prime Video nie – więc nie zawsze można szybko wznowić to, co właśnie oglądałeś. Wreszcie, chociaż potrafię docenić skupienie się na treściach w Google TV, byłoby miło mieć trochę poziom dostosowania ekranu głównego przypomina to, na co zwykle pozwala Android TV. Oprócz porządkowania szeregu ulubionych aplikacji tak, jak chcesz, wszystko inne zostało odrzucone na korzyść prostszego doświadczenia.

Chromecast podłącza się do dowolnego portu HDMI w telewizorze.

Mimo to oceniam nowego Chromecasta z Google TV jako duży sukces. Kiedy po raz pierwszy zadebiutował, Chromecast wyróżniał się jako wyjątkowe, nieodparcie tanie urządzenie do przesyłania strumieniowego. Ale czasy się zmieniły. Ponieważ Roku i Amazon pakują tak wiele wartości do własnego niedrogiego sprzętu, Google nie mógł już trzymać się tej samej formuły przekazywania treści z telefonu do Chromecasta. Zamiast tego na nowo odkrył Chromecasta jako doskonały streamer 4K, który jest znacznie łatwiejszy w użyciu – okazuje się, że rzeczywiste menu i pilot naprawdę mają znaczenie – nie tracąc z oczu tego, co sprawiło, że oryginał był świetny.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook