Różności i nowinki technologia

Przeżuwające kable bobry wyładowują internet w mieście w „wyjątkowo kanadyjskiej” awarii

Bóbr w płytkiej wodzie, żujący gałąź.
Powiększać / Dziki bóbr pracuje wściekle w Parku Narodowym Grand Teton w Wyoming.

Getty Images | Jeff R. Clow

Około 900 internautów w Tumbler Ridge w Kolumbii Brytyjskiej straciło połączenie na 36 godzin, gdy bobry przeżuwały podziemny kabel światłowodowy w tym, co operator sieci Telus nazwał „bardzo dziwacznym i wyjątkowo kanadyjskim obrotem wydarzeń”.

„Nasz zespół zlokalizował pobliską tamę i wygląda na to, że bobry wykopały pod ziemią wzdłuż strumienia, aby dotrzeć do naszego kabla, który jest zakopany około trzech stóp pod ziemią i chroniony przez kanał o grubości 4,5 cala. Bobry najpierw przeżuwały kanał, a następnie go przeżuwały kabel w wielu lokalizacjach ”- czytamy w oświadczeniu Telusa, zgodnie z opublikowanym w niedzielę artykule CBC.

Najwyraźniej bobry użyły niektórych materiałów Telus do budowy swojej tamy. Zdjęcia zapory i uszkodzenia kabla można zobaczyć w tym artykule CBS News.

Serwis internetowy przestał działać około 4 rano w sobotę i został przywrócony przez Telus około 15:30 w niedzielę. Podobno doszło również do zakłóceń w usługach telefonii komórkowej w okolicy oraz w telewizji dla około 60 klientów. Tumbler Ridge ma około 2000 mieszkańców.

„Załogi sprowadziły dodatkowy sprzęt i techników, aby pomóc odsłonić kabel i określić, jak daleko trwają uszkodzenia” – napisał CBC. “Wyrok [from Telus] powiedział, że warunki były trudne, ponieważ ziemia nad kablem jest częściowo zamarznięta ”.

Skontaktowaliśmy się dzisiaj z firmą Telus i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli otrzymamy więcej informacji.

Jak zauważyła BBC w swoim reportażu z incydentu, bobry są „narodowym zwierzęciem Kanady”, ale „mają mieszaną reputację. Niektórzy kochają gryzonie jako najlepszych inżynierów środowiskowych, których umiejętności budowania tamy przynoszą szereg korzyści ekologicznych. Ale ich niewiarygodnie mocne zęby mogą powodować rozległe szkody, a rolnicy w szczególności martwią się o spustoszenie, jakie mogą spowodować w uprawach i drzewach ”.

Brak redundancji w liniach światłowodowych

Problem bobrów w Tumbler Creek był kolejnym przykładem tego, jak na różne sposoby można zakłócać działanie usług internetowych. W zachodnim stanie Massachusetts w zeszłym miesiącu około 2000 klientów w sześciu miastach straciło dostęp do usług, gdy „płonące drzewo przerwało światłowód w stanowej sieci średniej mili”, donosił wówczas The Berkshire Eagle.

„Nietrudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje na wiejskich obszarach Ameryki. W większości kraju światłowodowe linie szkieletowe obsługujące dostęp do Internetu w miastach wiejskich korzystają z tych samych tras, które zostały zbudowane lata temu do obsługi usług telefonicznych” – napisał konsultant ds. Telekomunikacji Doug Dawson. na swoim blogu wczoraj.

„Zła wiadomość jest taka, że ​​nikt nie próbuje rozwiązać problemu” – napisał również Dawson. „Istniejące wiejskie trasy światłowodowe są prawdopodobnie własnością zasiedziałych firm telekomunikacyjnych i nie są one zainteresowane wydawaniem pieniędzy na tworzenie redundancji. Redundancja w świecie światłowodów oznacza posiadanie drugiej trasy światłowodowej do danego obszaru, aby Internet nie zepsuł się jeśli włókno pierwotne zostanie przecięte. “

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook