Nowości

Qualcomm ogłasza swój modem X65 5G nowej generacji, obiecuje prędkość do 10 Gb / s

Qualcomm ogłosił swój najnowszy modem 5G – Snapdragon X65, następcę zeszłorocznego Snapdragona X60, który właśnie zaczął trafiać do urządzeń jako część chipsetu Snapdragon 888. Qualcomm obiecuje, że nowy modem będzie znacznie, dużo szybszy, z obsługą prędkości do 10 Gb / s zarówno w autonomicznych, jak i nieautonomicznych sieciach 5G (zakładając, że obsługuje go Twój operator).

Prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim X65 trafi w jakiekolwiek urządzenia; jeśli historia jest jakąkolwiek wskazówką, prawdopodobnie nie pojawi się przed przyszłoroczną flagową wersją Snapdragona, która prawdopodobnie zostanie ogłoszona w grudniu.

Nowa maksymalna prędkość pobierania 10 Gb / s – z 7,5 Gb / s w porównaniu z zeszłorocznym modelem – to najbardziej błyskotliwa specyfikacja, nawet jeśli jest to w dużej mierze bez znaczenia, ponieważ praktycznie żadna sieć 5G nie może jeszcze zapewnić takiej przepustowości. Oznacza to jednak, że w specyfikacji sieci jest dużo miejsca na dane, kiedy tylko mogą dojść do tego punktu.

Ta elastyczność w zakresie przyszłych ulepszeń leży u podstaw jednej z innych ważnych funkcji X65: obsługi nadchodzącej specyfikacji 3GPP Release 16 (Qualcomm twierdzi, że jest to pierwszy modem, który to zrobi). To tak zwane „wdrożenie 5G w fazie 2”, które ma na celu poprawę takich rzeczy, jak ogromna łączność MIMO, zużycie energii i nie tylko. Wersja 16 ma również pomóc sieciom 5G w ekspansji od zastosowań konsumenckich do bardziej komercyjnych, dzięki lepszej obsłudze nielicencjonowanego widma i sieci niepublicznych.

W tym celu Qualcomm twierdzi, że architekturę systemu modemu X65 można aktualizować, co pozwala firmie z czasem dodawać nowe funkcje, zwłaszcza że 3GPP Release 16 jest nadal wdrażany, dzięki czemu urządzenia pozostają aktualne i aktualne przez dłuższy czas.

Wraz z nowym systemem modemu Qualcomm ogłasza również antenę Qualcomm 545 mmWave, swoją antenę mmWave czwartej generacji, która zachowuje rozmiar taki sam jak model trzeciej generacji, ale dodaje wyższą moc nadawania wraz z obsługą pełnego zakresu globalnych częstotliwości mmWave.

Wreszcie Qualcomm wprowadza coś, co nazywa „technologią dostrajania anten AI”, która, jak obiecuje, umożliwi duże skoki wydajności dzięki strojeniu opartemu na sztucznej inteligencji. Na przykład Qualcomm twierdzi, że nowy system jest o 30 procent dokładniejszy w wykrywaniu sposobu, w jaki trzymasz telefon w dłoni, co pozwala mu oferować lepszą łączność, szybsze prędkości danych i lepszą żywotność baterii dzięki wykorzystaniu bardziej wydajnego połączenia.

Oczekuje się, że Snapdragon X65 pojawi się w produktach pod koniec 2021 roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook