RTV

Raspberry Pi 400 to kompaktowa klawiatura z wbudowanym komputerem

Fundacja Raspberry Pi ogłosiła Raspberry Pi 400, kompaktową klawiaturę z wbudowanym komputerem z procesorem ARM. Wystarczy podłączyć ją do telewizora lub monitora za pomocą jednego z dwóch portów micro HDMI, włożyć kartę microSD, podłączyć przewód zasilający i myszy i masz podstawowy komputer do codziennych zadań, kodowania lub odtwarzania multimediów. Jest dostępny od dziś jako samodzielna maszyna za 70 USD lub w pakiecie zawierającym mysz, zasilacz, kartę microSD, kabel HDMI i przewodnik dla początkujących za 100 USD.

Istnieje nadzieja, że ​​forma Pi 400 oraz te opcjonalne elementy w pakiecie sprawiają, że jest on bardziej przystępny i przyjazny dla użytkownika. Jest to ważne, gdy sprzedajesz niedrogi komputer, a szczególnie ważne, gdy sprzedajesz łatwo dostępne urządzenie, aby pomóc dzieciom w nauce kodowania. Wygląda bardziej jak element elektroniki użytkowej niż podstawa projektu DIY.

„Może usiąść pod choinką i… jeśli otworzysz prezenty o godzinie 9, o godzinie 10 będziesz mógł siedzieć przed telewizorem z komputerem” – mówi mi założyciel Raspberry Pi, Eben Upton wywiad przed ogłoszeniem.

Forma Raspberry Pi 400 od razu przywodzi na myśl wczesne komputery domowe, takie jak BBC Micro lub ZX Spectrum, i to nie przypadek. Chociaż małe komputery Raspberry Pi stały się popularnym narzędziem dla hobbystów do robienia wszystkiego, od budowania niedrogich odbiorników AirPlay po automatyzację inteligentnych domów, w swej istocie zostały zaprojektowane jako dostępne komputery, aby pomóc dzieciom w nauce kodowania.

„Marzeniem zawsze związanym z Raspberry Pi jest nakłonienie ludzi do zakupu komputera, a następnie nakłonienie ich do zostania programistami” – mówi Upton. „To właśnie mi się przydarzyło. Zwabiono mnie do zakupu BBC Micro, a potem nagle zostałem inżynierem oprogramowania”.

Oprócz klawiatury i obudowy, Raspberry Pi 400 jest komputerem bardzo podobnym do zeszłorocznego Raspberry Pi 4. Ma nieco szybszy czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A72 1,8 GHz, w porównaniu z 1,5 GHz w Pi 4, 4 GB. pamięci RAM, Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 802.11ac. Istnieje para portów micro HDMI, z których każdy może wysyłać do 4K / 60 Hz, dwa porty USB 3.0 i jeden port USB 2.0. Zasilanie jest dostarczane przez port USB-C, jest gniazdo na kartę microSD do przechowywania i jest gniazdo GPIO do podłączania wielu bardziej niszowych urządzeń.

W górnej części urządzenia znajduje się wybór portów USB, HDMI i Ethernet.
: Raspberry Pi

Układ klawiatury Raspberry Pi 400 będzie znany większości użytkowników laptopów.
: Raspberry Pi

Podczas gdy elementy wewnętrzne są podobne do poprzednich urządzeń Raspberry Pi, wygląd zewnętrzny Pi 400 jest inny. W zależności od regionu, w którym go kupisz, komputer jest wbudowany w klawiaturę z 78 lub 79 klawiszami, która ma podobny wygląd do większości kompaktowych klawiatur do laptopów. Na początku dostępnych jest sześć różnych układów klawiatury – brytyjski, amerykański, niemiecki, francuski, włoski i hiszpański – a Upton mówi mi, że wkrótce będą dostępne dodatkowe warianty dla rynków norweskiego, szwedzkiego, duńskiego, portugalskiego i japońskiego.

Na szczęście nie jest to pierwsza klawiatura Raspberry Pi – wypuściła standardową klawiaturę bez wbudowanego w nią komputera w zeszłym roku. Mówię na szczęście, ponieważ wiele z tych komputerów domowych z początku lat 80. miało absolutnie okropne klawiatury, a produkcja klawiatury do ćwiczeń powinna pomóc Raspberry Pi uniknąć poważnych wpadek. Upton mówi mi, że podejście firmy zostało zainspirowane sposobem, w jaki producent komputerów PC Acorn Computers użył swojej samodzielnej klawiatury jako podstawy komputera Acorn Atom. W rzeczywistości, Upton mówi, że bystrzy obserwatorzy dostrzegliby wskazówki dotyczące rozwoju Pi 400 ukryte w jego samodzielnej klawiaturze, która ma nieco niepotrzebną ilość pustej przestrzeni wewnątrz niej, gdzie obecnie znajdują się wnętrza komputera Pi 400.

Zestaw za 100 USD zawiera sam komputer, a także akcesoria, takie jak mysz, kabel HDMI i podręcznik dla początkujących.
: Raspberry Pi

Nie tylko dzieci uczą się kodować, komu firma chce sprzedać Pi 400. „Komu to ma pomóc? Ma pomóc każdemu, kto potrzebuje komputera ”- mówi Upton. Co ciekawe, obejmuje to również firmy, a Upton powiedział mi, że firma widzi Raspberry Pi 400 jako komputery firmowe lub agentów call center. Co ciekawe, jest to jeden z powodów, dla których Raspberry Pi 4 i Pi 400 mają dwa wyjścia HDMI, ponieważ dwa monitory są domyślne dla wielu użytkowników biznesowych.

To powiedziawszy, Upton przyznaje, że różowo-biała kolorystyka Pi 400 nie przypadnie do gustu każdej firmie. „Będziemy musieli zrobić to w kolorze szarym i czarnym, a to złamie nam serca” – żartuje. „Robimy nasze produkty w kolorze różowym i białym i uważamy, że to właściwy kolor, a potem ciągniemy kopiąc i krzycząc do szarości i czerni ”.

Kilka lat temu może wydawać się nierealne, aby marzyć o biurze wypełnionym komputerami z procesorami ARM, kiedy procesory były w dużej mierze uważane za zbyt niskie dla czegokolwiek poza telefonami i tabletami, ale w roku, w którym Apple zaczyna zmieniać swoje komputery Mac dla architektury ta przyszłość nie wygląda tak niedorzecznie.

Upton nazywa nadchodzący przełącznik Apple „walidacją” statusu ARM jako prawdziwej architektury PC i twierdzi, że jest to dowód na to, że komputery PC nie są już synonimami procesorów x86. Mówi, że w dłuższej perspektywie zmiana powinna zachęcić więcej programistów do tworzenia lub optymalizacji oprogramowania, aby działało lepiej na ARM, i że cokolwiek dzieje się na macOS, prawdopodobnie przyniesie korzyści ekosystemowi open source i ostatecznie Raspberry Pi.

O ile nie chcesz zrobić poważnych poprawek, Raspberry Pi 400 zawsze będzie komputerem z systemem Linux. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli jesteś kimś, kto chce nauczyć się kodować, ale nadal będzie to niefortunna bariera dla wielu właścicieli systemów Windows i Mac, którzy szukają prostej maszyny do codziennych zadań komputerowych. Dla innych rodzaje przeglądania sieci, odpowiadania na e-maile i zadania związane z produktywnością, które Pi 400 jest wystarczająco wydajne, mogą być już dobrze obsługiwane przez smartfona.

Ale przy cenie początkowej 70 USD, Raspberry Pi 400 jest znacznie tańszy niż nawet najbardziej budżetowe telefony i jest wyposażony w klawiaturę, która jest wystarczająco duża, aby można było na niej prawidłowo pisać. Dla wielu ludzi, aw szczególności studentów, może to być dokładnie to, czego potrzebują w ciągu roku, kiedy wiele osób nadal pracuje w domu i potrzebuje komputera.

Raspberry Pi 400 jest dostępny od dzisiaj. Zestaw za 100 USD jest już dostępny w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Francji, a we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii będzie dostępny w przyszłym tygodniu. Tymczasem samodzielna wersja za 70 USD jest już dostępna w Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Niemczech, aw przyszłym tygodniu pojawi się we Włoszech i Hiszpanii. Wydania w Indiach, Australii i Nowej Zelandii pojawią się pod koniec roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook