RTV

Recenzja Acer Aspire 5: laptop za 549 USD, który nie jest całkowicie do niczego

Acer Aspire 5 to bardzo funkcjonalny laptop. Używałem go jako głównego kierowcy w pracy przez ponad tydzień, wliczając w to wir, który był weekendem w Czarny piątek. Ładuje strony, do których go potrzebuję. Obsługuje dużą liczbę kart i aplikacji bez wypalania się. To nie jest siedem funtów. Zasadniczo jest to laptop za 549 USD, który nie jest całkowicie do niczego.

Był czas, kiedy to uczyniłoby to najlepszym budżetowym laptopem, jaki można kupić. Ale ten czas dobiegł końca, a powód rymuje się z „bay-MD”.

Ten model Aspire 5 ma czterordzeniowy procesor Intel Core i5-1035G1, ten sam budżetowy i średniotonowy procesor, który zasila Surface Laptop Go firmy Microsoft. Pod względem wydajności wykonuje swoje zadanie – ale jego żywotność baterii jest katastrofalna, a zintegrowana grafika jest w tym momencie w tyle. Moja rada: jeśli możesz dostać w swoje ręce jeden, zamiast tego kup model AMD z sześciordzeniowym AMD Ryzen 5 4500U w tej samej cenie.

Zawias Acer Aspire 5 z nadrukowanym słowem Aspire.

Acer twierdzi, że Aspire 5 jest przeznaczony dla „szerokiego grona klientów, którzy chcą uzyskać jak największy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki”.

Czytnik linii papilarnych Acer Aspire 5.

Możesz użyć czytnika linii papilarnych, aby zalogować się bez hasła.

Zaczynając od projektu, który jest taki sam w obu modelach. Powiedziałbym, że Aspire 5 wygląda dobrze – to nie jest Dell XPS, ale nadal jest szanowany ze wszystkich stron. Występuje w kilku kolorach, w tym srebrnym i czarnym. (Mam srebrną, chociaż wydaje mi się, że czarna wygląda trochę bardziej wyszukana.) Większość z nich jest plastikowa, ale górna pokrywa (ta część, którą ludzie najczęściej widzą) jest aluminiowa. Klawiatura i ekran są trochę wygięte, ale nie na tyle, żebym się martwił, że przełamie coś na pół. Nie jest ani ultraprzenośny, ani zbyt nieporęczny, waży 3,7 funta (1,8 kg) i mierzy 14,3 x 9,9 x 0,7 cala. Uczniowie powinni pamiętać, że chociaż Aspire nie jest strasznie ciężki, jego szerokość sprawia, że ​​zmieszczenie się w plecaku o standardowym rozmiarze wraz z mnóstwem książek i segregatorów jest trochę uciążliwe.

Kilka innych akcentów, które możesz zauważyć: Podobnie jak droższa linia Swift, Aspire 5 ma lśniący środkowy zawias z nadrukowanym napisem „Aspire”, co jest miłym akcentem. Ramki są jednak dość duże i bardzo plastyczne. Górna jest szczególnie mocna.

Wszystko w porządku. Za 549 dolarów wezmę to. Warto jednak zauważyć, że nie musisz wydawać dużo więcej, aby uzyskać znacznie wyższą jakość wykonania, jeśli chcesz pójść na kompromis w kwestii rozmiaru ekranu. Acer Swift 3 (jeśli weźmiesz 14-calowy) to ładniejsza, smuklejsza i wytrzymalsza maszyna. Jego model Ryzen 5 4500U jest tylko o 80 USD droższy niż ten Aspire 5 na stronie internetowej Acera (a nawet tańszy, gdy jest w sprzedaży).

Acer Aspire 5 od tyłu, do połowy otwarty.

Górna pokrywa to „piaskowane aluminium”.

Zaletą tak dużej obudowy jest jednak to, że jest miejsce na przydatny wybór portów. W sumie mamy jeden port USB 3.1 Type-C Gen 1, dwa USB 3.1 Gen 1, jeden USB 2.0, jeden HDMI 2.0 i jeden Ethernet, a także port zasilania. To wyczerpujące, ale jeśli szukasz wsparcia Thunderbolt, musisz szukać gdzie indziej, typowe pominięcie w tym przedziale cenowym.

Wyświetlacz jest trochę niewypałem na papierze. Zmierzyłem, że obejmuje zaledwie 66 procent przestrzeni sRGB i 50 procent AdobeRGB. Maksymalnie osiąga również 220 nitów jasności. Oba są przeciętne, jak na ekrany laptopów, chociaż nie są straszne w tej kategorii; Jeśli chodzi o kolorystykę, Aspire faktycznie uzyskał wyniki nieco lepsze niż panel IPS w Swift 3, a także Asus VivoBook 15.

Acer Aspire 5 do połowy otwarty z prawej strony.

3,97 funta, 0,71 cala grubości

Wrażenia z oglądania nie były tak złe, jak mogą wskazywać te wskaźniki. Matowy panel wykonał dobrą robotę, zmniejszając odblaski; nawet około 90 procent jasności, mogłem bez problemu korzystać z maszyny na zewnątrz. I chociaż Netflix i YouTube wyglądały szaro obok droższych ekranów, konsumpcja mediów jest nadal bardzo możliwa. (Zwłaszcza, że ​​dźwięk jest całkiem niezły. Ma dobrą jakość dźwięku przestrzennego i może z łatwością wypełnić pomieszczenie – postawiłbym go na równi z przyzwoitym głośnikiem zewnętrznym. Właściwie słyszałem bas i perkusję w mojej muzyce.)

Aspire ma ładną klawiaturę. Jest podświetlany i cichy z przyzwoitą podróżą. (Jest bardziej gęsty niż klikający, jeśli masz co do tego silne przeczucia). Po prawej stronie znajduje się klawiatura numeryczna, co jest fajną funkcją, ale przesuwa touchpad w lewo. To było dla mnie irytujące jako ktoś z małymi dłońmi. Obszar, który był dla mnie naturalny do dotknięcia prawą ręką, to obszar prawego kliknięcia. Musiałem celowo przeciągnąć się, aby kliknąć lewym przyciskiem myszy i nigdy się do tego nie przyzwyczaiłem – nawet po półtora tygodnia przez cały czas przypadkowo klikałem prawym przyciskiem myszy. W lewym górnym rogu touchpada znajduje się również wbudowany czytnik linii papilarnych, ale jego lokalizacja nie była dla mnie super wygodna i nigdy nie korzystałem z niego zbyt często.

Oczywiście wydajność jest tym, co naprawdę tworzy lub psuje budżetowy laptop. Podstawowa konfiguracja Aspire 5, wymieniona na 399,99 USD na stronie internetowej Acera, może być dostarczana z Core i3-1005G1 lub AMD Ryzen 3 4300U (oba z 4 GB pamięci RAM i 128 GB SSD). Istnieje wiele modeli w różnych przedziałach cenowych, w tym niektóre z ekranami dotykowymi. System, na który patrzymy, kosztuje 549,99 USD na Amazon i ma czterordzeniowy procesor Intel Core i5-1035G1, 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci SSD. System z tymi samymi specyfikacjami i sześciordzeniowym procesorem Ryzen 5 4500U jest obecnie notowany na stronie internetowej Acera za tę samą cenę (chociaż trudno go znaleźć i wygląda na wyprzedany na Amazon w chwili pisania tego tekstu).

Acer Aspire 5 do połowy otwarty od góry.

Touchpad obsługuje gesty Microsoft Precision.

Należy tutaj zastrzec, że jeszcze nie wypróbowałem systemu AMD – ale sześciordzeniowy 4500U to imponujący układ. W 799 USD HP Envy x360 13 (który ma również 8 GB pamięci RAM), z łatwością zapewnił fantastyczną wydajność, jakiej oczekiwałbym od Core i7, a nawet mógłby działać Overwatch na wysokich ustawieniach przy ponad 60 klatkach na sekundę. Nie popełnij błędu: Intel Aspire 5 nie sprawiał mi żadnych problemów podczas różnych prac biurowych, mediów społecznościowych, wysyłania e-maili i tym podobnych. Ale wydajność nie była tak szybka, jak w AMD Envy. I miałem wrażenie, że to dławi – prawie zawsze słyszałem wirujące wentylatory, nawet gdy uruchamiałem tylko kilka kart Chrome. Nie chciałbym próbować niczego bardziej intensywnego (iw przeciwieństwie do nowej grafiki Intel Iris Plus, jej grafika UHD nie jest dobrym wyborem do niczego poza najlżejszymi grami).

To zanim jeszcze porozmawiamy o żywotności baterii. Ten Aspire 5 zajmował średnio cztery godziny i 49 minut mojego codziennego obciążenia (12-15 kart Chrome, Slack, streaming Spotify i sporadyczne wywołania Zoom w profilu oszczędzania baterii przy jasności 200 nitów). To niedobrze, a zwłaszcza uczniom, którzy są poza domem przez cały dzień. Z drugiej strony procesory AMD zabijają go na baterii: Envy z zasilaniem 4500U może wytrzymać osiem godzin mojego typowego obciążenia, podczas gdy Swift 3 z Ryzen 7 4700U wytrzymuje do siedmiu godzin, a zasilany 4800U IdeaPad Slim 7 osiągnął monstrualne 13 i pół godziny.

Ostatnia uwaga: jest trochę nadużyć. Otrzymałem irytujące wyskakujące okienka Nortona i sporadyczne powiadomienia z różnych innych programów, które zostały załadowane do Aspire. To nie koniec świata w tym przedziale cenowym, ale pamiętaj, że odinstalowanie może zająć trochę czasu, jeśli przeszkadzają Ci alerty.

Acer Aspire 5 otwiera się od przodu.

Do komputera Aspire 5 dołączony jest zestaw instalacyjny, za pomocą którego można dodać dysk twardy.

Więc spójrz, Aspire 5 wykonuje swoją pracę. To działa. Robi to, czego potrzebujesz (przynajmniej do wyczerpania baterii). Jest nawet kilka obszarów, w których przewyższa swoją klasę wagową – dźwięk jest świetny i fajnie jest mieć czytnik linii papilarnych.

Ale jeśli możesz uzyskać wszystkie te korzyści oraz sześciordzeniowy procesor AMD za tę samą (lub porównywalną) cenę, nie widzę powodu, aby nie iść tą drogą, jeśli jesteś zwolennikiem 15-calowego systemu. Systemy AMD są trudne do znalezienia, ale polecam poszperać lub poczekać, aż jeden będzie dostępny. A jeśli chcesz wydać nieco więcej na Swift 3 z procesorem Ryzen, zauważysz zauważalną różnicę w jakości wykonania i przenośności, a także wiele dodatkowych godzin pracy na baterii. Myślę, że dla studentów i pracowników mobilnych jest to więcej niż warte swojej ceny.

Acer Aspire 5, zamknięty, od lewej strony.

Dostajesz to, za co płacisz (ale inne modele mogą dać ci więcej).

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook