RTVTelefony

Recenzja Acer Chromebook Spin 513: chip z nowego bloku

Acer Chromebook Spin 513 za 399,99 USD (obecnie kosztuje 349 USD) jest jednym z pierwszych Chromebooków wyposażonych w Snapdragon, które trafiły na rynek. W szczególności jest zasilany przez Snapdragon 7c Compute SC7180, typ układu, którego można się spodziewać po tablecie lub telefonie. Widząc tę ​​nazwę, niektórzy czytelnicy prawdopodobnie mogą dokładnie przewidzieć, jakie będzie to urządzenie: lekkie, przeciętne urządzenie z doskonałą żywotnością baterii.

Acer Chromebook Spin 513 otwarty, widziany z tyłu, na kamiennej ławce.

Powiedz cześć.

To prawie to, co to jest – ale otrzymujesz też kilka innych fajnych bonusów. Wyświetlacz jest o wiele ładniejszy niż te, które widziałem na innych Chromebookach w tej cenie. Jest przenośny i waży 2,65 funta, głośniki i mikrofony są sprawne i ma naprawdę gładki panel dotykowy Gorilla Glass.

Jeśli priorytetem jest wydajność, istnieją Chromebooki z lepszymi procesorami, które możesz kupić za tę cenę. Ale jeśli tak nie jest, Chromebook Spin 513 przyćmiewa nawet droższych konkurentów w kilku innych obszarach.

Acer Chromebook Spin 513 na kamiennej ławce, widziany z góry, otwarty.  Na ekranie ukazuje się krajobraz pasterski.

Możesz mnie oszukać, żebym pomyślał, że to 600 dolarów.

Przejrzyj Chromebooki dostępne w cenie 300-400 USD, a zobaczysz całą masę clunkerów. Spójrz na przykład na Chromebooka Lenovo Flex 3 o wartości 349 USD lub Chromebooka C340 za 309 USD. Są grubsze niż Spin 513, z dużymi ramkami i oba wyglądają, jakby zostały zbudowane w 2014 roku.

Ale Spin 513 wygląda i wydaje się, że należy do wyższej kategorii cenowej. Model Acera jest cieńszy niż oba te urządzenia, ma 0,61 cala i ma znacznie nowocześniejszy wygląd. Pokrywa jest wykonana z aluminium, a odblaskowe logo Acer dodaje szyku. Ramki po bokach i na górze są dość małe, a jednocześnie pozostawiają dużo miejsca na tablet. Jest również dość przenośny i waży 2,65 funta – łatwy do przenoszenia jedną ręką i wsuwania do plecaka lub teczki.

Acer Chromebook Spin 513 na kamiennej ławce, do połowy otwartej, patrząc z lewej strony.

USB-C, USB-A, gniazdo audio po lewej stronie.

Acer Chromebook Spin 513 na kamiennej ławce, zamknięty, widok z prawej strony.

I kolejny USB-C po prawej stronie.

Mówiąc o trybie tabletu, zawias jest solidny i potrzebujesz dwóch rąk, aby otworzyć pokrywę. Nie przeszkadza mi to jednak, ponieważ nie ma też prawie żadnego chybotania ekranu (a chybotanie ekranu jest najgorsze).

Podwozie ma inne cechy, których często nie widzisz w tym przedziale cenowym. Klawiatura jest podświetlana, co jest ogromnym zaskoczeniem. Oferuje również wygodne pisanie dzięki satysfakcjonującym klawiszom, które są nadal ciche. Jestem wybredny, jeśli chodzi o touchpady, ale ten jest dość pojemny, z gładką powierzchnią Gorilla Glass – wybrałbym go spośród wielu touchpadów, których używałem na laptopach z systemem Windows za wiele tysięcy dolarów. Otrzymujesz dobry, nowoczesny wybór portów, w tym dwa porty USB Type-C (obsługujące USB 3.2 Gen 1, DisplayPort i DC-in), jedno złącze USB 3.2 Gen 1 Type-A i kombinowane gniazdo audio 3,5 mm. Po obu stronach jest USB-C, z którego bardzo się cieszę, jeśli chodzi o wygodę ładowania.

Ale największą atrakcją dla mnie jest wyświetlacz. Generalnie spodziewam się zobaczyć złe panele w cenie 349 USD – Flex 3 i C340 są zarówno małe (11,6 cala), o niskiej rozdzielczości (1366 x 768), jak i ciemne. Ale Spin 513 ma całkiem niezły ekran 1920 x 1080, który jest tak dobrą rozdzielczością, jaką kiedykolwiek zobaczysz na dowolnym laptopie w tej cenie. Zapewnia ostry obraz i jest wystarczająco jasny, aby można go było używać nawet na zewnątrz (jeśli jesteś w cieniu). Jeśli szukasz niedrogiego urządzenia Netflix, Spin jest świetnym kandydatem – zwłaszcza biorąc pod uwagę jego przyjazny dla filmów współczynnik proporcji 16: 9. Aha, i ma nawet obsługę rysika USI.

Moim jedynym rozczarowaniem był dźwięk. Spin jest wyposażony w dwa głośniki stereo oraz dwa mikrofony. Chromebook zapewniał przyzwoitą głośność – z pewnością wystarczającą do wypełnienia pokoju – ale perkusja była słaba, gdy słuchałem muzyki, i możesz całkowicie zapomnieć o basie. Słyszałem też sporadycznie zniekształcenia przy maksymalnej głośności.

Klawiatura Acer Chromebook Spin 513 widziana z góry, lekko pochylona w prawo.

Acer nazywa to klawiaturą „FineTip”.

Wewnątrz procesor 7c jest połączony z 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci. Niektóre modele będą obsługiwać łączność LTE, chociaż moja jednostka testowa nie.

7c z pewnością działa – ale doświadczenie było nieco powolne. Od tygodnia używam Spin jako głównego sterownika do pracy i udało mi się to zrobić większość rzeczy, których potrzebowałem – Dokumenty Google do pracy, wysyłanie e-maili, tweetowanie itp. Ale czasami się niecierpliwiłem. Na przykład zmiana rozmiaru okna lub wysłanie go do pełnego ekranu zajmuje trochę więcej czasu niż na urządzeniach za 600 USD. Zdarzały się sytuacje, w których mój dokument Google zawieszał się i musiałem poczekać kilka sekund, aby wznowić pracę.

W przeciwieństwie do maszyn ARM Windows, Spin 513 nie ma ograniczeń co do tego, które aplikacje na Androida można pobrać. Ale niektóre z nich były błędne. Na przykład Slack działał tylko w małym oknie wielkości telefonu i całkowicie zawieszał się, gdy próbowałem go wyświetlić na pełnym ekranie. Gmail czasami zawieszał się, gdy próbowałem zarchiwizować wiadomości przez przeciągnięcie, a czasami musiałem powtarzać tę czynność. Nie miałem żadnego problemu podczas korzystania z tych samych aplikacji na Intel Flex 3 w zeszłym tygodniu.

A niektóre rzeczy w ogóle nie działały. Spotkania Zoom w aplikacji Zoom nie były możliwe na tym urządzeniu – pomimo korzystania z tego samego połączenia internetowego, którego zawsze używam, mój dźwięk pozostawał tak daleko w tyle podczas rozmów, że ludzie nie mogli mnie zrozumieć. Edycja serii zdjęć w Zdjęciach Google była również powolnym i zacinającym się doświadczeniem, którego nie polecałbym. Trudno powiedzieć, czy można to przypisać problemom ze zgodnością Snapdragona, które z czasem ulegną poprawie, czy też wykraczają poza możliwości procesora.

Nic z tego nie oznacza, że ​​Spin 513 to zły laptop. Ale to znaczy, że nie jestem odbiorcą docelowym tego Chromebooka, a moje standardowe obciążenie pracą w biurze jest nieco powyżej idealnego pułapu. Z pewnością nie chciałbyś tego używać, jeśli robisz coś więcej niż to, co ja. Obejmuje to wszystko, co jest skomplikowane w Linuksie i wszystko, co wymaga zewnętrznego monitora.

Acer Chromebook Spin 513 widziany z lewej strony, do połowy otwarty, na kamiennej ławce.  W tle budynek mieszkalny.

Chcę tylko powiększyć, stary.

Prawy górny róg Acer Chromebook Spin 513 widziany z góry.

Brak czujnika odcisków palców na tym.

Dla porównania Spin 513 w dużej mierze konkuruje z maszynami Mediatek i Intel Celeron. Trudno jest porównać Snapdragon 7c z tymi chipsetami (pod względem mocy), ponieważ ich architektura jest zupełnie inna. Najlepsze, co mogę powiedzieć, to to, że anegdotycznie, miałem nieco szybsze wrażenia z Flex 3 z Celeron N4020. Połączenia z zoomem były bardziej wykonalne na tym komputerze (chociaż nadal były złe). Mając to na uwadze, nie sądzę, aby różnica była wystarczająco zauważalna, aby uczynić Flex 3 lepszym zakupem, chyba że jesteś naprawdę wybredny. Oba urządzenia są tak naprawdę przeznaczone tylko do podstawowych zadań. Pomyśl bardziej na poziomie szkoły podstawowej, a nie szkoły średniej lub college’u.

Wadą tej niskiej wydajności jest to, że żywotność baterii Spin jest naprawdę doskonała. Ładowanie trwało średnio 10 godzin i 15 minut. To było ciągłe użytkowanie, przy większym obciążeniu pracą, niż ktokolwiek powinien naprawdę przepuszczać tego Chromebooka, i jasnością ekranu na poziomie 50 procent. Jeśli twoja jasność będzie niższa, robisz łatwiejsze rzeczy niż ja i robisz sobie przerwy (prawdopodobnie ze wszystkich trzech powodów), wyobrażam sobie, że będziesz mógł wytrzymać kilka dni bez potrzeby korzystania z gniazdka. Ładowarka 45 W jest również dość mała i nie doda zbyt wiele wagi do Twojego plecaka.

Acer Chromebook Spin 513 stoi na kamiennej ławce, otwartej.  Na ekranie wyświetlana jest scena duszpasterska.

Nie ma tu blasku. (To było w cieniu.)

Ważnym pytaniem w przypadku Chromebooka, który kosztuje 399,99 USD, jest to, czy wady są rzeczy, z którymi można żyć. W tym przypadku dużą wadą (i dużym obszarem, w którym Spin 513 jest nieco w tyle za konkurentami) jest procesor i ograniczona pamięć RAM. Ważne jest, aby zrozumieć, co to za system nie jest do zrobienia.

Ale jeśli szukasz głównie YouTube i łatwego przeglądania, ten Chromebook jest zdecydowanie najlepszą wartością, jaką widziałem w jego cenie. Jeśli chodzi o klawiaturę, touchpad i ekran, a także solidną konstrukcję, zawiasy i nowoczesny wybór portów, jest to bardziej porównywalne z czymś takim jak Pixelbook Go za 649 USD niż z innymi budżetowymi Chromebookami, takimi jak Flex 3 i C340.

Bardziej interesujące porównanie to Chromebook Duet za 279 USD, który jest również wyposażony w 4 GB pamięci RAM i układ MediaTek. Jeśli jesteś otwarty na tablet, to urządzenie ma lepszą żywotność baterii, a jego procesor leci. Ale jest to również dość małe urządzenie (10,1 cala), więc nie będzie lepszym zakupem, jeśli szukasz pełnowymiarowego laptopa.

Chromebook Spin 513 nie będzie dla każdego. Ale z pewnością jest to urządzenie, którym się zapowiedział – trwałą, przenośną maszynę do lekkich obciążeń – a jeśli robisz zakupy w przedziale 399 USD, z pewnością warto zajrzeć.

Fotografia: Monica Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook