GryRTV

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: więcej zdobyczy niż Predator

Acer Predator Triton 300 SE goni za szumem, który Asus zbudował z zeszłorocznym znakomitym Zephyrusem G14. Jest podobny pod kilkoma kluczowymi względami: jest to wyrafinowany laptop do gier, który graniczy z terytorium ultrabooka pod względem eleganckiej i stosunkowo cienkiej konstrukcji. Ma 14-calowy wyświetlacz 1080p z dużą częstotliwością odświeżania i przyzwoitymi możliwościami graficznymi. Nawet jego cena osiąga podobny poziom, wynosząc 1399 USD.

Najnowszy G14 Asusa nie trafił jeszcze do nas w celu przeglądu, więc nie wiemy dokładnie, jak będzie się on porównywał z tym pod wszystkimi istotnymi względami. Ale w międzyczasie nowy model Acera ma już kilka wyraźnych zalet, takich jak wbudowana kamera internetowa i port Thunderbolt 4. Osiąga również godną pochwały wydajność w grach dzięki karcie graficznej Nvidia GeForce RTX 3060, ale nie daj się zwieść podobieństwom (a nawet kilku zaletom). Nazywanie nowego Tritona 300 SE Predatorem jest trochę mylące.

Zeszłoroczny G14 przeciwstawił się oczekiwaniom mojej koleżanki Moniki Chin co do tego, co laptop do gier może osiągnąć, jeśli chodzi o żywotność baterii. Dla porównania, nowy laptop Acera nie jest tak trwały, ale nie jest straszny. Triton 300 SE ma czterokomorową baterię 60 Wh, która wystarcza średnio na około sześć godzin przy stosunkowo niewielkim zużyciu. Więcej na ten temat później, ale można śmiało powiedzieć, że jest to znacznie mniej niż 10-godzinna żywotność baterii, którą twierdzi Acer. Możesz czuć się pewnie zabierając Triton 300 SE do kawiarni na kilka godzin popracować. Ale jeśli zamierzasz spędzać cały dzień poza domem lub używać go do grania, musisz zabrać ze sobą ładowarkę.

Acer Predator Triton 300 SE

Całkowicie metalowa obudowa spotyka się z raczej cienką plastikową pokrywą.

Acer Predator Triton 300 SE

Triton 300 SE wygląda bardzo ostro jak na laptopa do gier.

Niezależnie od tego, czy przeszkadza Ci ograniczona żywotność baterii, czy nie, są inne problemy, których nie mogłem nie zauważyć. Współgranie całkowicie plastikowego wieczka i całkowicie metalowej obudowy wygląda dobrze, ale wieczko wydaje się cienkie w sposób, który sprawia, że ​​martwię się o jego długowieczność. Przyłożenie zaledwie kilku funtów nacisku na logo Predator pod wyświetlaczem sprawia, że ​​kłania się bardziej niż powinien. W urządzeniu, które przesłał nam Acer, bardziej miękki plastik wbudowany w ramkę ekranu, który amortyzuje pokrywę, gdy się zamyka, ma małe szczeliny, w których nie jest idealnie przylegający. A w pobliżu klawiatury klawisz „Turbo”, który wzmacnia wentylatory, ma niewielką niedoskonałość. Na koniec wypchany Acer daleko zbyt wiele irytujących nadużyć do Tritona. Mniej więcej co godzinę pojawia się wyskakujące okienko z prośbą o zainstalowanie lub zasubskrybowanie czegoś.

Wszystko to sprawia, że ​​laptop nie wydaje się tak wysokiej klasy, jak wskazuje jego koszt.

W tej chwili jest tylko jedna konfiguracja tego modelu, zawierająca czterordzeniowy procesor Intel Core i7-11375H, 16 GB pamięci RAM DDR4, 512 GB pamięci NVMe SSD, a także wspomnianą kartę graficzną RTX 3060. Wydajność tego GPU zależy w dużej mierze od tego, ile mocy każdy producent chce pozwolić mu pobierać. W tym przypadku ma maksymalny pobór mocy 75 W i można go zwiększyć do 1382 MHz. Po spędzeniu czasu z kilkoma laptopami do gier wyposażonymi w RTX 3070 z większym zapasem mocy, nie spodziewałem się tutaj wiele. Jednak z przyjemnością zauważyłem, że wydajność gier w wielu tytułach osiąga około 60 klatek na sekundę bez konieczności wprowadzania kompromisów w ustawieniach.

Acer Predator Triton 300 SE

To zdjęcie podkreśla zmieniający kolor zawias, a także słabe kąty widzenia wyświetlacza.

Acer Predator Triton 300 SE

Oglądany bezpośrednio, 14-calowy wyświetlacz 1080p 144 Hz wygląda fantastycznie.

Horizon Zero Dawn, intensywna systemowo gra z otwartym światem, działała średnio 60 klatek na sekundę z włączonymi ustawieniami ultra. Testowanie kotletów śledzenia promieni Triton 300 SE z obsługą RTX, Shadow of the Tomb Raider na ustawieniach ultra z cieniami opartymi na ray tracingu ustawionym na średni uzyskano 61 klatek na sekundę. Ustawienie ray tracingu na ultra obniżyło go do 48 fps. Uruchamiając tę ​​grę z ray tracingiem ustawionym na ultra i włączoną techniką deep learning super sampling (DLSS) Nvidii, która obniża rozdzielczość renderowania, a następnie wykorzystuje sztuczną inteligencję do ulepszania tekstur, laptop Acera osiągnął 55 klatek na sekundę, dzieląc różnicę. Red Dead Redemption 2, kolejna wymagająca gra z otwartym światem, działała z szybkością 53 klatek na sekundę na ustawieniach ultra.

Nic dziwnego, że dzięki nowszym komponentom laptop Acera osiąga lepsze wyniki niż model 2020 G14 z RTX 2060. Wydajność w niektórych modelach Asusa z 2021 roku może się równać nieco lepsza pod względem wydajności 1080p, mimo że podobnie wykorzystuje RTX 3060. To dlatego, że jego układ graficzny ma nieco wyższy pułap mocy 80 W w porównaniu do 75 W w Triton 300 SE, nie wspominając o tym, że jego procesor AMD Ryzen 9 5900HS ma osiem rdzeni w porównaniu z czterema rdzeniami w tym procesorze Intel 11. generacji.

Metalowa obudowa Triton 300 SE skutecznie zamienia się w radiator, który rozprasza ciepło przy intensywnym użytkowaniu i zauważyłem, że nagrzewa się podczas gry. W przeciwieństwie do większości laptopów, ciepło sięgało aż do podpórki pod nadgarstki, ale nie było uciążliwe. Doceniam myśl, która trafiła do układu chłodzenia, który pobiera powietrze z tyłu, a następnie wypycha je z boków laptopa. Niektóre laptopy działają odwrotnie i może sprawić, że korzystanie z laptopów na kolanach będzie trochę zbyt przyjemne, nawet w przypadku zadań niezwiązanych z grami.

Nad głównym zestawem kluczy znajduje się przycisk „Turbo”, który przetaktowuje procesor i kartę graficzną, powodując głośne nadbieganie wentylatorów. Nie musiałem używać tego trybu, aby osiągnąć liczbę klatek na sekundę, o której wspomniałem wcześniej, a włączenie go nie wydawało się robić dużej różnicy podczas moich testów. Nie zauważyłem też znaczącej różnicy, używając go z Adobe Premiere Pro do eksportowania 5-minutowego, 33-sekundowego wideo 4K. Wykonanie testu zajęło 5 minut i 40 sekund. Biorąc pod uwagę cenę i rozmiar tego urządzenia, wyniki te plasują się wysoko wśród innych laptopów, które ostatnio testowaliśmy.

Acer wykorzystuje 14-calowy panel IPS 1080p o proporcjach 16: 9 z częstotliwością odświeżania 144 Hz i jasnością do 300 nitów. Podczas ogólnego użytkowania i rozgrywki nie mam żadnych skarg na dokładność kolorów lub jasność, chociaż zauważalne są duchy, prawdopodobnie przypisywane dłuższemu czasowi reakcji, który zwiększa opóźnienie. W rezultacie wskaźnik myszy nie przesuwa się po ekranie tak płynnie, jak widziałem na innych ekranach o wysokiej częstotliwości odświeżania, i rozciąga się na rozgrywkę, która czasami wygląda nieco rozmyta, banalizując techniczne osiągnięcie 60 klatek na sekundę. w grach, a przede wszystkim o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Pomimo wielu próśb o komentarz na temat czasu odpowiedzi, firma Acer nie przedstawiła specyfikacji.

Acer Predator Triton 300 SE

Czułem się jak w domu na klawiaturze Acera.

Acer Predator Triton 300 SE

Ten czytnik linii papilarnych działał u mnie o połowę krócej.

Ponadto kąty widzenia tego ekranu są znacznie bardziej ograniczone, niż oczekuję od panelu IPS. Jest dobrze widoczny od razu, ale mniej widoczny pod innym kątem, chyba że zwiększy się jasność. Oprócz nieziemskiej żywotności baterii, jest to poważny brak dla Acera, który może być trudniejszy do wybaczenia dla graczy.

Z klawiaturą Acera czułem się jednak jak w domu, zarówno jeśli chodzi o układ, jak i dotyk klawiszy. Ta klawiatura ma trójstrefowe podświetlane klawisze (możesz dostosować każdą strefę, aby miała inny kolor w jej oprogramowaniu Predator) i chociaż wiele funkcji wymaga przytrzymania klawisza „Fn” do użycia, układ jest intuicyjny i nie wydaje się zbyt ciasny .

Szklany gładzik obsługuje wszystkie gesty, których oczekuję od sterowników Windows Precision, ale nie reaguje na mój dotyk tak, jak powinien. Myślę, że jest to bardziej problem z czasem reakcji ekranu niż z gładzikiem. Skaner linii papilarnych, którego możesz użyć jako alternatywy dla kodu PIN, jest osadzony w lewym górnym rogu gładzika, ale odkryłem, że działa tylko przez połowę czasu. Przy takim wskaźniku niepowodzeń wolałbym mieć więcej gładzika.

Acer uwzględnił najważniejsze elementy portów. Istnieją dwa porty USB Type-A 3.2 Gen 2 – po jednym z każdej strony, a prawy port może ładować niektóre urządzenia. Gwiazdą pokazu jest port USB-C Thunderbolt 4, który można wykorzystać do przesyłania danych lub podłączenia wyświetlacza. Dodatkowo cieszę się, że widzę port HDMI 2.1, oferujący rozdzielczość do 4K przy 120 klatkach na sekundę. Jest też gniazdo słuchawkowe combo i port DC-in dla stosunkowo kompaktowej kostki mocy 180 W. Chciałbym, żeby Acer pozwolił na ładowanie tego laptopa przez USB-C, ale wszystko to jest obsługiwane przez zastrzeżony port ładowania DC.

Acer Predator Triton 300 SE

Po lewej stronie znajduje się wylot wentylatora, port ładowania, port USB typu A i port Thunderbolt 4.

Acer Predator Triton 300 SE

Po prawej stronie znajduje się kolejny wylot wentylatora, port HDMI 2.1, USB Type-A i gniazdo słuchawkowe.

Wracając do żywotności baterii, nie jest to największa wada, że ​​ten laptop może uzyskać tylko od pięciu do sześciu godzin pracy na baterii na jednym ładowaniu, korzystając z aplikacji takich jak Microsoft Edge, Spotify i Slack. Problem polega na tym, że Acer twierdzi, że potrwa do 10 godzin, ale na zewnątrz nie wspomina, że ​​uzyskasz taką długowieczność tylko wtedy, gdy robisz coś bardzo prostego, na przykład oglądanie wideo HD bez innych uruchomionych aplikacji . To dobrze, jeśli jesteś w samolocie przez wiele godzin, ale większość ludzi polega na laptopie na dłużej, więc nie jest to najlepsza metoda oceny wydajności baterii. Opierając się na moich testach, najlepsze wyniki, jakich można się spodziewać przy lekkim użytkowaniu, to maksymalnie około sześciu godzin. To nie jest złe jak na laptopa do gier, ale sprawia, że ​​Triton 300 SE nie zwisa z wydajnością baterii, którą można uzyskać z innych ultrabooków, a nawet Zephyrus G14.

Acer odważył się wskoczyć na ring przeciwko Zephyrusowi G14 Asusa, laptopowi do gier, który spełnia wiele wymagań (oprócz brakującej kamery internetowej) za cenę. To bardziej elegancko wyglądająca maszyna niż G14 i porównując bezpośrednio, trudno nie docenić jej portu Thunderbolt 4 i kamery internetowej. Jest także zdolnym wykonawcą gier. Ale Asus udowodnił, że laptop do gier może być czymś więcej niż tylko potężną maszyną. Może również mieć dobrą żywotność baterii do użytku przenośnego i odpowiednią jakość wykonania bez wielu nadużyć. Konkurencja jest zaciekła, ale Triton 300 SE to bardziej ofiara niż prawdziwy Predator.

Fotografia: Cameron Faulkner / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook