GryNowości

Recenzja Amazon Echo (2020): muzyka sfery

Tegoroczny konkurs inteligentnych głośników jest najgorętszym, jaki kiedykolwiek był. Google w końcu odświeżył swój inteligentny głośnik średniotonowy z imponująco dobrym Nest Audio. Apple dostrzegł błąd swojego HomePod i wychodzi z dużo bardziej dostępnym HomePod mini.

A Amazon oczywiście nie stoi w miejscu. Ma zupełnie nowe echo z największą zmianą w zakresie projektu i jakości dźwięku od czasu pierwszego Echo, które zaskoczyło świat w 2014 roku. A wszystko to za tę samą cenę 99,99 USD, co trzecia w zeszłym roku. Gen Echo, Nest Audio i HomePod mini.

Amazon ma również zupełnie nową linię Echo Dot, która, cóż, odzwierciedla projekt większego modelu, zmniejszając go i przenosząc do jeszcze niższej ceny. Zakryję kropkę echa w osobnym kawałku, ale jeśli będzie podobna do większego echa, będzie imponująca.

Ponieważ nowe echo czwartej generacji brzmi niesamowicie.

Projekt Echo został całkowicie zmieniony – cylindryczny kształt został usunięty, teraz wszystko dotyczy kul. Nowe echo to w zasadzie 5-calowa kula z płaską stroną na dole, więc nie stacza się ze stołu. Z wyglądu przypomina trochę melona, ​​chociaż nie mogę też zaprzeczyć, że projektowane są wibracje Gwiazdy Śmierci.

Według Amazon kształt kuli ma na celu poprawę właściwości akustycznych głośnika i pozwala na większą elastyczność dzięki umieszczeniu przetworników wewnątrz. Oferuje również pełniejszą wnękę za głośnikiem niskotonowym dla lepszej odpowiedzi basowej.

I rzeczywiście, Echo jest fizycznie głębsze niż Nest Audio, które jest nieco wyższe. Ta głębokość pozwala Amazonowi na użycie dwóch głośników wysokotonowych (każdy 0,8 cala) w porównaniu do pojedynczego głośnika Nest, jednocześnie mieszcząc 3-calowy głośnik niskotonowy i wystarczająco dużo miejsca, aby promieniować basem.

Efektem netto jest to, że Echo ma większą scenę dźwiękową niż Nest i lepiej wypełnia dźwiękiem większe pomieszczenia. Ma też zauważalnie lepszy bas – można go poczuć w podłodze i po prostu go usłyszeć. To jest coś, czego wcześniej nie doświadczyłem w przypadku inteligentnego głośnika za 100 USD.

Górna połowa kuli pokryta jest tkaniną. Na pewno ma klimat Gwiazdy Śmierci.

Z boku widać, o ile głębiej jest echo w porównaniu z Nest Audio

Górna połowa piłki jest pokryta materiałem i możesz ją uzyskać w kolorze ciemnoszarym, jasnoszarym lub nowym jasnoniebieskim. Na samym szczycie znajdują się cztery przyciski: zwiększanie głośności, zmniejszanie głośności, wyciszanie mikrofonu i przycisk „akcja”, który przełącza głośnik w tryb słuchania bez konieczności mówienia „Alexa”. Z tyłu znajdziesz port zasilania i to samo gniazdo 3,5 mm, które znajduje się na wszystkich innych głośnikach Echo, aby podłączyć je do większego systemu dźwiękowego. Jest też wbudowane radio Bluetooth do bezpośredniego łączenia się z urządzeniem i odtwarzania dowolnego źródła dźwięku.

Ten nowy kształt wymaga przesunięcia charakterystycznego pierścienia świetlnego LED, który informuje, kiedy Alexa nasłuchuje polecenia głosowego, kiedy jest wyciszona, kiedy masz powiadomienie lub poziom głośności głośnika. Jest teraz na dole, co może być trudniejsze do zobaczenia z daleka. Ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​nie stanowiło to problemu: blask pierścienia świetlnego odbija się od powierzchni tego, na co włożysz Echo i jest wystarczająco jasny, aby zobaczyć go z drugiego końca pokoju.

Wreszcie projekt jest znacznie bardziej kierunkowy niż w poprzednich modelach. Zamiast próbować rozpryskiwać dźwięk we wszystkich kierunkach, głośnik niskotonowy Echo jest skierowany do przodu pod kątem 45 stopni w górę, podczas gdy dwa głośniki wysokotonowe znajdują się pod nim, skierowane nieco w lewo i nieco w prawo. Oczywiste jest, że podczas słuchania masz stać twarzą do mówiącego i nie oczekuje się, że będzie on umieszczony na środku pokoju.

Podsumowując, projekt jest radykalnym odejściem zarówno dla Amazona, jak i tego, czego wspólnie oczekujemy od inteligentnego głośnika. Lubię to.

Na górze znajdują się przyciski do kontrolowania głośności i odpowiedzi Alexy

Bardzo podoba mi się też dźwięk, który wychodzi z nowego Echo. Jak wspomniano, brzmi lepiej niż Nest Audio dzięki większemu rozmiarowi fizycznemu i unikalnemu kształtowi. Wykorzystuje również ten sam rodzaj aktywnego strojenia pokoju, który zwykle można znaleźć w droższych głośnikach Sonos, Apple, Google, a nawet samego Amazona.

Nowe Echo będzie używać wbudowanych mikrofonów do odsłuchiwania pomieszczenia i ciągłego oceniania jego wielkości i kształtu. Następnie odpowiednio dostosuje wyjście audio. To nie jest funkcja, która była wcześniej dostępna w głośnikach w tej cenie – ani Nest Audio, ani HomePod mini jej nie mają.

Trudno jest oszacować różnicę, jaką robi to strojenie pomieszczenia, zwłaszcza, że ​​nie mogę go włączać ani wyłączać do woli. Ale w połączeniu z trzema przetwornikami i większym rozmiarem, Echo wytwarza imponująco pełny dźwięk. Wygląda na to, że Amazon zaprojektował go do nieco większych pomieszczeń – firma zaleca siedzenie w odległości dziesięciu stóp (i nie bliżej niż sześć stóp) od niego, aby uzyskać najlepsze wrażenia. Jeśli jesteś w mniejszej przestrzeni, Echo Dot jest bardziej kompaktowy, ale podobny, prawdopodobnie lepiej pasuje.

Amazon twierdzi również, że Echo korzysta z dostrajania Dolby Audio, ale przestaje obsługiwać dźwięk 3D Atmos, do którego jest zdolne większe i droższe Echo Studio (bez większych strat).

Ogólnie rzecz biorąc, Echo ma szeroką scenę dźwiękową, głębszy bas niż zwykle w głośnikach w tej cenie i pewną separację stereo dzięki tym dwóm głośnikom wysokotonowym. Robi się też głośno – kiedy porównałem go obok Sonos One, głośnika, który jest dwa razy droższy, Echo było w stanie konkurować z Sonosem pod względem mocy.

Echo nie jest w stanie dorównać Sonosowi pod względem jakości dźwięku i ogólnie wolę dźwięk Sonosa. Ale różnice są niewielkie: Echo potrafi czasem brzmieć bardziej „przetworzone” i brakuje mu ciepła na środku pasma, w którym Sonos jest tak dobry.

Te różnice nie przeszkodziły mi jednak w czerpaniu przyjemności z muzyki wydobywającej się z Echo, niezależnie od tego, czy chodziło o akustyczne nagrania domowe z niedawnego ponownego wydania Toma Petty’ego. Polne kwiaty; napędzające, zharmonizowane gitarowe riffy na Spirit Adrift Oświeceni w wieczności; lub ambientowe bity Tycho, których zazwyczaj słucham podczas pracy. (Użyłem Spotify do moich testów, ale Echo obsługuje wszystkie główne serwisy muzyczne, z wyjątkiem YouTube Music.) Echo jest dobre w tym, że pozwala zabłysnąć każdemu instrumentowi w miksie, coś w czym wcześniejsze modele były strasznie słabe, bez zagłuszania wokale lub średnie ze zbyt dużą ilością basu. Wysokie tony nie nazwałbym „błyszczącymi”, ale są przyjemne i nigdy nie zgrzytają, nawet przy dużych głośnościach.

Nie spodziewałem się dużo basu od inteligentnych głośników, zwłaszcza w tej cenie, więc miłym zaskoczeniem był fakt, że czułem bęben basowy w podłodze. Nie zastąpi subwoofera na imprezie domowej, ale jest zdecydowanie bardziej basowy niż zapewnia Nest Audio, mimo że zarówno on, jak i Echo mają ten sam rozmiar woofera.

Możliwe jest sparowanie dwóch głośników Echo w konfigurację stereo, dzięki czemu powstaje ściana dźwięku, której można oczekiwać od znacznie większych lub droższych głośników. Zapewnia również znacznie bardziej oczywistą separację stereo, niż dwa głośniki wysokotonowe w jednym echu są w stanie sobie poradzić samodzielnie.

Ale nie sądzę, by większość ludzi uznała za konieczne kupienie dwóch i używanie ich w stereo – jedno Echo samo w sobie jest wystarczająco głośne, nawet w moim otwartym salonie z wysokim, pochyłym sufitem. (Dwa głośniki Echo w stereo zdecydowanie mają większy sens, jeśli połączysz je z FireTV do konfiguracji kina domowego).

Echo brzmi również dobrze w przypadku dźwięku mówionego, niezależnie od tego, czy jest to podcast odtwarzany przez Pocket Casts, czy książkę audio Audible. Pozostaje wszechstronnym głośnikiem do wielu różnych zastosowań.

Od lewej do prawej: Sonos One, Google Nest Audio, Amazon Echo 4th Gen, Amazon Echo Dot 4th Gen

Jako inteligentny głośnik, nowe Echo jest zdolne do wszystkich rzeczy, które głośniki Echo robią od lat. Możesz poprosić Alexę o kontrolowanie gadżetów inteligentnego domu, ustawianie timerów, podawanie prognoz pogody, dodawanie rzeczy do listy zakupów i tak dalej. Lista rzeczy, które Alexa może zrobić, rośnie z dnia na dzień, ale większość ludzi nadal używa inteligentnych głośników do podstaw – muzyki, alarmów, timerów itp. – a Echo jest w tym bardzo dobre.

Jest również bardzo dobry w wychwytywaniu słowa budzenia „Alexa” i nie muszę podnosić głosu, aby mnie usłyszał, nawet gdy gra muzyka. To nie jest coś, co mogę powiedzieć o Nest Audio, gdzie muszę świadomie mówić o muzyce, aby pominąć ścieżkę lub dostosować głośność. Będziemy musieli zobaczyć, jak wypada pod tym względem HomePod mini, kiedy będziemy mogli go przetestować.

Amazon używa nowego procesora AZ1 Neural Edge w nowym Echo, które ma przyspieszyć rozpoznawanie głosu. Niestety, zostanie to włączone dopiero pod koniec tego roku, więc nie mogłem tego przetestować. Ogólnie Alexa on the Echo reaguje stosunkowo szybko i szybciej niż Google na Nest Audio. Siri tradycyjnie reagował szybciej niż Alexa lub Asystent Google na oryginalnym HomePod – znowu będziemy musieli zobaczyć, jak działa HomePod mini, gdy będziemy mieli okazję go przetestować.

Jakby Amazon nie układał się wystarczająco w nowe Echo, aby uczynić go atrakcyjną opcją w porównaniu z konkurencją, zawiera również w sobie pełne centrum inteligentnego domu. Możesz podłączyć urządzenia Zigbee, takie jak żarówki, czujniki drzwi i inne, bezpośrednio do Echo bez potrzeby korzystania z dodatkowego koncentratora, a następnie zarządzać nimi i sterować nimi za pomocą poleceń głosowych lub aplikacji Alexa na smartfony. W Echo jest nawet czujnik temperatury, którego można użyć do wyzwalania procedur Alexa, takich jak włączanie wentylatora lub klimatyzatora.

Echo obsługuje również nową sieć Sidewalk firmy Amazon, ale dopóki to się nie uruchomi, trudno powiedzieć, co to będzie oznaczać i jak ważne będzie.

Świecący pierścień LED znajduje się teraz na dole, ale nadal jest dobrze widoczny z daleka

Rozwój głównego nurtu głośnika Echo firmy Amazon to długa podróż, od dziwnego kształtu Pringlesa z potwornym dźwiękiem, do lepiej wyglądających i brzmiących cylindrów, do tego, co mamy teraz, sferycznego głośnika, który słusznie brzmi dobrze. Przez długi czas, jeśli chciałeś mieć inteligentny głośnik, ale dbałeś nawet o jakość dźwięku, twoim wyborem było zapłacenie więcej za Sonos One, HomePod lub większe Echo Studio Amazona.

Ale teraz Amazon przyniósł doskonałą jakość dźwięku i mnóstwo funkcji w znacznie bardziej przystępnej cenie. Ta cena prawdopodobnie poprawi się, gdy częste i agresywne rabaty Amazon będą dostępne dla nowego Echo. Jeśli masz już głośniki Alexa w swoim domu, niezależnie od tego, czy jest to tani Echo Dot, czy starszy model Echo, nowe Echo jest zauważalnym ulepszeniem, które można wrzucić do miksu.

A jeśli przez ostatnie pół dekady przyglądałeś się światu inteligentnych głośników, ale jeszcze nie wskoczyłeś, nowe Echo jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia. To świetnie brzmiący głośnik, który zdarza się, że robi milion innych rzeczy.

Fotografia: Dan Seifert / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook