GryNowości

Recenzja Amazon Fire TV Stick (2020): po prostu zdobądź model 4K

Nowy Fire TV Stick firmy Amazon to klucz sprzętowy do przesyłania strumieniowego za 39,99 USD, przeznaczony dla osób, które nie dokonały jeszcze aktualizacji do telewizora 4K – i nie zamierzają tego robić w najbliższym czasie. Maksymalnie osiąga rozdzielczość wideo 1080p, ale oferuje wsparcie dla nowoczesnych sztuczek, takich jak dźwięk przestrzenny HDR i Dolby Atmos. To dziwna strefa, w której konkurencyjne produkty, takie jak Chromecast z Google TV, idą all-in w 4K za niewiele więcej pieniędzy.

Nawet Amazon Fire TV Stick 4K, który działa dobrze ze starszymi telewizorami, kosztuje tylko 10 dolarów więcej za 49,99 USD. Tak więc Fire TV Stick (i tańszy Fire TV Stick Lite) są naprawdę zalecane tylko wtedy, gdy masz pewność, że Twój telewizor HD nie będzie nigdzie wybierany przez kilka lat.

Jeśli taka jest Twoja sytuacja, na pewno otrzymujesz potężniejszy streamer niż wcześniej. Amazon twierdzi, że nowy Fire TV Stick jest o 50 procent szybszy niż poprzednia wersja – ale na zewnątrz wygląda identycznie. Nadal jest to matowa czarna pałeczka, którą podłącza się do jednego z portów HDMI telewizora. Podłączasz do niego kabel Micro USB w celu zasilania, wrzucasz trochę baterii do pilota głosowego Alexa i jesteś uruchomiony. Jest to ten sam pełnoprawny pilot, który jest dostarczany z droższymi urządzeniami do przesyłania strumieniowego Amazon, więc oprócz sterowania odtwarzaniem i nawigacją otrzymujesz dodatkowe przyciski (zasilanie i głośność) do sterowania telewizorem za jego pomocą. Pilot Fire TV Stick Lite nie zawiera tych.

Pilot Fire TV Stick ma przyciski do sterowania zasilaniem i głośnością telewizora.

Poprawiona wydajność jest zauważalna. Starszy Fire TV Stick firmy Amazon mógł czasami zawieszać się lub zwalniać podczas przewijania lub otwierania aplikacji, ale rzadko spotykałem się z czymś podobnym w tym nowym modelu. Pod względem szybkości działa na równi z produktami Fire TV o wyższej jakości obsługującymi 4K. Wyszukiwanie głosowe za pomocą pilota Alexa było równie szybkie, niezależnie od tego, czy szukałem określonego programu, czy pytałem o pogodę.

Spodziewaj się mieszanych rezultatów, jeśli chodzi o obsługę HDR i Dolby Atmos. W moich testach Prime Video i Disney Plus wykonały dobrą robotę, maksymalnie wykorzystując specyfikacje wideo i audio Fire TV Stick i regularnie dostarczały zarówno HDR, jak i Atmos, ale przekonasz się, że nie wszystkie usługi będą obsługiwać te ze strumieniem 1080p . Zarówno HDR10, jak i HDR10 + są obsługiwane przez Fire TV Stick i Fire TV Stick Lite, ale Dolby Vision nie. Obsługiwane są teraz szybkości klatek wideo do 60 klatek na sekundę, w porównaniu do pułapu 30 klatek na sekundę na poprzednim sprzęcie. To niezłe ulepszenie dla sportu i oglądania transmisji z gier wideo na Twitchu.

Fire TV Stick podłącza się bezpośrednio do dowolnego dostępnego portu HDMI.

Wybór aplikacji Amazona jest doskonały, chociaż istnieje jedno istotne pominięcie: usługa Peacock NBCUniversal wciąż nie została udostępniona na platformie. Wszystko inne, w tym Apple TV Plus, HBO Max i inne aplikacje, można łatwo pobrać. Po skonfigurowaniu Fire TV Stick Amazon sugeruje kilka aplikacji do przesyłania strumieniowego do zainstalowania od razu, chociaż lista nie zawiera wszystkich popularnych ulubionych. (Po fakcie wszystko jest łatwe do pobrania). Konfiguracja pilota z regulacją głośności i zasilania telewizora również jest prosta.

Nowe doświadczenie Fire TV

Być może bardziej interesujące niż nowy sprzęt jest odnowione oprogramowanie, które po raz pierwszy debiutuje na kiju Fire TV przed pojawieniem się na innych urządzeniach firmy. Oprócz czyszczenia i uproszczenia nawigacji w menu głównym – oprócz ulubionych aplikacji są teraz tylko cztery zakładki – wprowadza także profile dla wielu użytkowników. Możesz utworzyć maksymalnie sześć profili i można je wyznaczyć jako profile dzieci, które są ograniczone do treści strumieniowych odpowiednich dla wieku. Każdy użytkownik otrzymuje własną, spersonalizowaną historię oglądania, rekomendacje, listę oglądania i preferencje dotyczące telewizji na żywo. Jeśli chodzi o aplikacje, możesz wybrać sześć aplikacji, które pojawią się w menu głównym i łatwo dostać się do innych jednym kliknięciem.

Nowa wersja Fire TV nadal zawiera reklamy, które nie mają nic wspólnego z transmisją strumieniową.

Na karcie Biblioteka znajdziesz swoje zakupy, wypożyczenia i listę obserwowanych. Dom jest zasadniczo taki sam jak poprzednio, dając duże pierwszeństwo wszystkim rzeczom Prime Video (i IMDb TV, którego właścicielem jest również Amazon). Kolejność wierszy będzie się dynamicznie dostosowywać w zależności od Twojego nawyku oglądania, ale nie do tego stopnia, że ​​będzie to zagmatwane: Twoje „następne” i ostatnie aplikacje pozostają na samej górze. Dzięki nowej karcie Znajdź możesz dokładniej zagłębić się w dedykowane obszary filmów, programów telewizyjnych, gatunków lub innych kategorii, takich jak „bezpłatne”, które wyróżniają kanały strumieniowe sponsorowane przez reklamy. (Ta sekcja jest teraz również miejscem, w którym znajduje się sklep z aplikacjami). Ostatnia zakładka dotyczy telewizji na żywo, która integruje się z usługami takimi jak Hulu, Sling TV i YouTube TV, aby wyświetlać tradycyjny przewodnik po kanałach na ekranie, w którym można szybko uzyskać dostęp do transmisji na żywo programowanie.

Nowa funkcja profili umożliwia utworzenie zablokowanego konta dla dzieci w domu.

W każdym Fire TV można utworzyć do sześciu profili.

Ale główna frustracja nowego oprogramowania Fire TV pozostaje taka sama jak wcześniej: jest zbyt wiele sponsorowanych treści. Po kilku kliknięciach na karcie głównej zobaczyłem baner reklamowy o pełnej szerokości dla ciężarówek i SUV-ów Hondy. W miarę postępów w karuzelach treści staje się jasne, że wiele z nich jest sponsorowanych. Oto kilka, które zobaczyłem po przejściu w dół karty Strona główna:

  • Pluto TV – darmowe filmy i programy telewizyjne – sponsorowane
  • Sponsorowane: Prime Video Cinema
  • Sponsorowane: w tym tygodniu w Fire TV
  • Sponsorowane: aplikacje i gry

Treści Amazona wciąż są mocno rozpowszechniane w oprogramowaniu.

Ten spon-con przeplata się z naprawdę przydatnymi wierszami, takimi jak „filmy, które naszym zdaniem lubisz” i „najwyżej oceniane programy telewizyjne”, więc nie jest to rażące ani wystarczające, aby zepsuć ogólne wrażenia. Możesz również argumentować, że Amazon jest po prostu bardziej przejrzysty i oczywisty dzięki swoim sponsorowanym sekcjom, w porównaniu z konkurentami, którzy mogą je łączyć z ogólnymi zaleceniami algorytmów. Ale wciąż pozostawia ci wrażenie, że w czasie trwania Fire TV jest dużo nieruchomości reklamowych na sprzedaż.

Nowa karta Znajdź działa lepiej niż karta Strona główna w gromadzeniu programów telewizyjnych i filmów z różnych subskrypcji – podobnie jak Google, które próbuje osiągnąć za pomocą oprogramowania Google TV. Amazon był jednym z pierwszych, którzy przestawili pomysł nadawania priorytetów treściom nad układem bardziej zorientowanym na aplikacje (na przykład na Roku lub Apple TV), ale pod pewnymi względami Google już się rozwinął. W Fire TV nigdy nie jest jasne, przez którą usługę będziesz oglądać zawartość, dopóki nie klikniesz tytułu. Google wykonuje lepszą robotę, wyjaśniając, co pochodzi z menu głównego. Ale na szczęście dla Amazona istnieją pomocne filtry dla rzeczy, takich jak „darmowe dla mnie” i „wypożycz lub kup”, które pomogą Ci zawęzić wybór.

Zupełnie nowa karta Znajdź pozwala szybko znaleźć treści, które można oglądać bezpłatnie.

Kiedy przeglądasz, ta nowa funkcja Fire TV wydaje się bardzo znajoma. Amazon mógł przełączyć ekran główny, ale ogólnie rzecz biorąc, nie jest to drastyczna zmiana. Podoba mi się, jak na stronie tytułowej dowolnego programu lub filmu jest bardzo szybkie i wygodne przewijanie innych rzeczy, w których pojawiła się obsada. I nadal masz przydatne „więcej sposobów oglądania”, aby zobaczyć, gdzie jeszcze możesz coś przesyłać strumieniowo , przy istniejących subskrypcjach i usługach sponsorowanych przez reklamy, które mają pierwszeństwo przed opcjami płatnymi.

Jednak niektóre obszary interfejsu nadal wymagają dopracowania. Na przykład otrzymałem powiadomienie z informacją, że „niektóre treści są dostarczane przez Verizon” z zastrzeżeniem, że firma może gromadzić dane dotyczące oglądania – bez wskazania, której aplikacji dotyczyło to powiadomienie. Zakładam, że był to jeden z serwisów informacyjnych na żywo, ale nie było potwierdzenia, że ​​tak.

Nowa wersja Fire TV pojawi się w innych produktach w marcu. To zdecydowanie poprawa w stosunku do tego, co było wcześniej, a opcje profilu okażą się przydatne dla rodziców i osób ze wspólną przestrzenią życiową. Jest dostępny najpierw na Fire TV Stick, ale nie sądzę, że to wystarczający powód, aby zdobyć odtwarzacz Amazon za 40 USD.

Jestem pewien, że Amazon ma wszystkie dane na świecie, aby pokazać, że ten produkt ma sens, ale zakup urządzenia do przesyłania strumieniowego 1080p w 2021 roku wydaje się nierozsądny. Wydaje się, że Amazon powinien po prostu rozdawać subskrybentom Prime jako freebie. Byłoby znacznie lepiej, jeśli chodzi o zabezpieczenie przyszłości, wydając dodatkowe – tak naprawdę niewiele więcej – za Fire TV Stick 4K, jeśli stale przesyłasz strumieniowo z Prime Video i wykorzystasz możliwości Alexy pilota. Jeśli nie jesteś wielki w ekosystemie Amazona, coś takiego jak nowy Chromecast lub streamer Roku byłoby bardziej rozsądnym zakupem. Najnowszy Fire TV Stick jest szybszy niż wcześniej i zawiera bardziej eleganckie oprogramowanie, ale nadal nie jest przystosowany do przesyłania strumieniowego 4K.

Zdjęcia: Chris Welch / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook