FotoTelefony

Recenzja Asus Chromebook Detachable CM3: Duet redux

Podsumowując, Chromebook Odłączany CM3 firmy Asus to fajny pakiet. Jest to tablet o przekątnej 10,5 cala z magnetycznie mocowaną obudową z tkaniny i podpórką. W testach kosztuje 389,99 USD, co oznacza, że ​​jest wyceniany znacznie poniżej wszystkich rodzajów konwertowalnych Chromebooków. Nie jestem pierwszym, który robi to porównanie, ale jest to nieco droższa i nieco bardziej wymyślna wersja Lenovo Chromebook Duet za 269 USD (obecnie wyceniany na 269 USD), który zrobił na mnie ogromne wrażenie w zeszłym roku.

Myślę, że CM3 jest nieco gorszym zakupem niż Duet dla większości osób, które szukają dodatkowego urządzenia lub małego Chromebooka dla studenta. CM3 oferuje kilka zauważalnych korzyści w porównaniu z Duetem, ale nie jestem pewien, czy są warte 100 USD. Podczas gdy funkcje takie jak podwójna składana podpórka, garażowany rysik i gniazdo słuchawkowe są przyjemne, żadne z nich nie jest tak ważne dla użytkownika urządzenia, jak jego procesor. I chociaż 269 USD to akceptowalna cena za tablet z chipem MediaTek, 389,99 USD to pchnięcie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie mam wielu problemy z tym Chromebookiem. To tylko trochę dziwne miejsce.

Moja jednostka testowa zawiera 128 GB pamięci, 4 GB pamięci RAM, 10,5-calowy wyświetlacz 1920 x 1200 i procesor MediaTek 8183. Dostępna jest również wersja 64 GB, która kosztuje 369,99 USD. 64 GB to niewiele miejsca (i nie ma gniazda kart microSD do rozszerzenia na CM3), więc moja konfiguracja jest tą, którą poleciłbym większości ludzi.

Najważniejszą rzeczą do zrozumienia na temat CM3 przed zakupem jest rozmiar. Jest mały, ma zaledwie 10,5-calowy ekran. Przynosi to korzyści i wady. Z jednej strony jest dość smukły i przenośny, ma zaledwie 0,31 cala grubości i 1,1 funta (2,02 funta z dołączoną klawiaturą i statywem). To rodzaj rzeczy, które z łatwością mogłabym nosić w torebce.

Z drugiej strony 10,5-calowy ekran jest ciasny jak na komputerowy system operacyjny, taki jak Chrome OS (chociaż jest wystarczająco jasny, aby używać go na zewnątrz, i doceniam, że ma proporcje 16:10 — 16:9 byłoby dla mnie nie do zniesienia w tym rozmiarze). Ale był dla mnie za mały, abym mógł wygodnie używać go jako kierowcy roboczego. Musiałem daleko oddalić, aby zobaczyć wszystko, czego potrzebowałem w moich oknach Chrome.

Oznacza to również, że jest tylko tyle miejsca na klawiaturę, która jest również ciasna. W szczególności touchpad jest mały. Sama klawiatura jest jednak przestronniejsza niż w Duecie — ma zaskakującą odległość i satysfakcjonujące kliknięcie. Podczas gdy małe klawisze są trochę korektą, żadne nie są wystarczająco małe, aby nie nadawały się do użytku.

Mały nie znaczy tani, a konstrukcja CM3 jest dość solidna. Podpórki pod nadgarstki i zdejmowana klawiatura sprawiają wrażenie dość plastycznych, ale sam tablet jest aluminiowy (z „krawędziami wyciętymi w romby”, według Asusa). Magnetyczna okładka jest wykonana z tkaniny i wygląda bardzo podobnie do obudowy Chromebooka Duet. Obudowa jest wliczona w cenę CM3, co nie dotyczy niektórych odłączanych urządzeń (takich jak linia Microsoft Surface Go).

Rysik USI znajduje się w prawym górnym rogu obudowy — jest tam mocno, więc do jego wyciągnięcia potrzebny będzie gwóźdź. Jest mały i nie jest moim ulubionym rysikiem, którego kiedykolwiek używałem, ale jest i działa. Duet obsługuje rysiki USI, ale nie jest wyposażony w jeden, więc jest to jedna z zalet CM3.

Głównym powodem, dla którego CM3 jest wyjątkowy wśród innych odłączanych urządzeń, jest to, że podpórka składa się na wiele sposobów. Oznacza to, że możesz go złożyć na długi czas, gdy używasz tabletu jak laptopa, lub możesz obrócić tablet w pionie i złożyć podpórkę poziomo. To fajna funkcja, której wcześniej nie widziałem i działa — nigdy nie martwiłem się, że CM3 przewróci się w którąkolwiek stronę.

Z drugiej strony, jedynym prawdziwym przypadkiem użycia, jaki przychodzi mi do głowy dla pozycji poziomej, są rozmowy wideo, w których nie trzeba mieć podłączonej klawiatury i są w porządku, gdy kamera znajduje się z boku ekranu. Możesz mieć własne zdanie, ale wolałbym używać do tych celów iPada lub dedykowanego tabletu i mieć aparat we właściwym miejscu.

Moje urządzenie miało trochę postrzępienia na krawędziach klawiatury, co było rozczarowujące w przypadku zupełnie nowego urządzenia, nawet w tej cenie. Osłona podpórki również zsunęła się z tabletu kilka razy, gdy regulowałem wysokość, co nie zdarza się w przypadku Duetu.

Mówiąc o konwertowalności, CM3 ma dwumegapikselowy aparat z przodu, a także ośmiomegapikselowy aparat z tyłu. Oba aparaty dają zaskakująco rozsądny obraz. Nie byłem zbyt wyblakły, kiedy prowadziłem wideorozmowę na zewnątrz, ani nie byłem zbyt ziarnisty w przyćmionym świetle. To powiedziawszy, konfiguracja z dwoma kamerami to kolejna fajnie brzmiąca funkcja, która prawdopodobnie nie jest najbardziej pragmatyczna: tylny aparat nie jest wystarczająco dobry do rzeczywistej fotografii wszelkiego rodzaju, a najlepszym przypadkiem użycia jest prawdopodobnie robienie zdjęć tablica w klasie. Przełączanie między kamerami zajmuje CM3 również kilka sekund (nie jest to tak szybkie, jak na przykład na iPhonie), więc nie zaoszczędziłoby mi to mnóstwa czasu na samym wyrzuceniu telefonu .

Odłączany Chromebook CM3 firmy Asus jest zamknięty z kamerą skierowaną do góry, patrząc z góry.

Przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz zagięcie biegnące w obie strony.

Odłączana klawiatura Asus Chromebook CM3 widziana z góry.

Magnes w górnej części klawiatury przyczepia się do spodu tabletu, unosząc nieco platformę nad ziemię.

MediaTek MTK 8183 CM3 to hybrydowy układ, który jest używany głównie w tabletach z systemem Android. (To inny układ MediaTek niż ten, który był w Duecie w zeszłym roku, ale bardzo podobny do tego w nowym inteligentnym wyświetlaczu Amazon Echo Show 8.) Nie jest to najpotężniejszy procesor, jaki można znaleźć w Chromebooku, ale to jest zgodne z projektem — żywotność baterii będzie miała wyższy priorytet dla wielu ludzi, którzy rozważają urządzenie tak przenośne, jak CM3.

Żywotność baterii jest w rzeczywistości doskonała. Średnio 12 godzin i 49 minut ciągłego korzystania z CM3 przez moje regularne obciążenie kartami Chrome i aplikacjami na Androida, w tym Slack, Messenger, Twitter, Gmail, Spotify i okazjonalnym połączeniem Zoom z ekranem o średniej jasności – ponad godzinę dłużej niż widziałem z Duetu z takim samym obciążeniem. To już jest cięższe obciążenie, niż wiele osób chciałoby przełożyć CM3, więc możesz mieć jeszcze więcej czasu między ładowaniami. Adapter USB-C o mocy 45 W zapewnia dociążenie CM3 do 40 procent w ciągu godziny, co czyni go znacznie szybszym niż słaba 10 W ładowarka Duetu.

Żywotność baterii nie jest jednak bezpłatna, a wydajność CM3 była mieszana. Na przykład działa dobrze w Chrome, choć z malutkim spowolnieniem podczas zamiany kart i zmiany rozmiaru okien, a także w innych usługach Google, takich jak Gmail, Dokumenty, Dysk, Kalendarz i Meet (i jest objęty darmowym 12-miesięcznym pakietem 100 GB członkostwa w Google One do końca tego roku). Granie też jest w porządku — Odwracanie legend i Potwory były zarówno płynne, jak i pozbawione zacinania, niezależnie od tego, czy CM3 był podłączony, czy działał na baterii.

Myślę też, że tryb tabletu Chrome OS, który obsługuje CM3, stał się całkiem dobry. Wykorzystuje sterowanie gestami w stylu Androida, które może pomóc spłaszczyć krzywą uczenia się dla nowych użytkowników Chromebooków. Przesuwanie w górę przenosi na przykład do ekranu głównego i przesuwanie w prawo zamiany między stronami internetowymi. Możesz uzyskać dostęp do wersji Chrome przeznaczonej specjalnie dla tabletów, która pozwala łatwo otwierać, zamykać i zmieniać kolejność kart za pomocą przeciągnięć, przesunięć i dużych przycisków. Nie przypomina to używania iPada, ale myślę, że jest to płynniejsze działanie niż tryb tabletu w systemie Windows (szczególnie w Chrome).

Wszystko, co musisz zrobić, aby włączyć i wyłączyć tryb tabletu, to włączyć i wyłączyć klawiaturę — ​​zajmuje to sekundę, a moje okna nie zawsze wracają do tego, w jaki je ułożyłem, kiedy odkładałem klawiaturę włączony, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to dość gładka sprawa.

Ale CM3 nie radził sobie dobrze z każdym zadaniem, którego potrzebowałem. Czasami, gdy próbowałem użyć Slacka lub Messengera na stosie kart Chrome, coś się zawieszało. Połączenia Zoom były możliwe – co jest więcej, niż można powiedzieć o niektórych budżetowych Chromebookach – ale napotkałem opóźnienie między wejściami audio i wideo. Slack często się zawieszał i zawieszał, a Spotify również kilka razy się zawieszał.

Odłączany Chromebook CM3 firmy Asus jest otwarty i ustawiony pod kątem w lewo.  Ekran wyświetla animowaną scenę miasta na różowym tle.

Uzyskaj dostęp do wszystkich rodzajów aplikacji na Androida w sklepie Google Play.

Naprawdę miałem kłopoty z edycją zdjęć. Lightroom był w zasadzie bezużyteczny na CM3 z zaledwie kilkoma rzeczami działającymi w tle — próbowałem edytować partię około 100 zdjęć i konsekwentnie mogłem przejść tylko przez kilka, zanim program się zawiesił. Próbowałem przejść do Zdjęć Google, które również w końcu się zawiesiły, i skończyło się na tym, że musiałem zrobić wszystko w Galerii. Oczywiście nie każdy będzie edytować zdjęcia na swoim Chromebooku lub naciskać go tak mocno, jak ja naciskałem na tego, więc jest to kwestia poznania własnych potrzeb.

Mówiąc o spotkaniach Zoom, podwójne głośniki są w porządku dla połączeń Zoom, ale niewiele więcej. Piosenki, które grałem, miały silniejszą perkusję niż czasami słyszę z głośników laptopa, ale ogólnie były cienkie i metaliczne. Wygląda na to, że mikrofon działał dobrze i nie miałem problemów z odebraniem mojego głosu podczas połączeń.

To był trudny produkt do zdobycia punktów. Uważam, że CM3 to świetne urządzenie. I oferuje kilka korzyści w porównaniu z Chromebookiem Duet, które uzasadniają, że kosztuje nieco więcej. Prawdopodobnie kupiłbym go samodzielnie przez Duet na samą klawiaturę, gdybym szukał tego typu urządzenia – wszechstronna podpórka, wbudowany rysik i przyzwoita jakość wykonania to również miłe dodatki.

Ale „gdybym szukał tego typu urządzenia” to w tym zdaniu podnoszenie ciężarów. Nie szukam urządzenia MediaTek i jest powód, dla którego nie szukam. Żywotność baterii jest imponująca, oczywiście, ale to po prostu za mało mocy dla obciążenia, którego potrzebuję. A jeśli jesteś osobą, której potrzeby są dostosowane do tego energooszczędnego procesora (a jest ich mnóstwo na świecie), naprawdę uważam, że 389 USD to najwyższa granica tego, co powinieneś wydać.

Jasne, CM3 ma (w porządku) rysik, podpórkę z fajnym zgięciem, nieco lepszą żywotność baterii i jeden dodatkowy port. Ale jest też na równi lub wolniejszy niż Duet w większości zadań, które próbowałem, dźwięk jest gorszy, jest grubszy i cięższy. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie jestem przekonany, że zalety CM3 są warte 100 dolarów dla większości ludzi, którzy robią zakupy w tej kategorii.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook