GryRTV

Recenzja Asus ROG Zephyrus Duo 15: laptop do gier, który nie potrzebuje dwóch ekranów

W większości przypadków, jeśli czytasz recenzję laptopa z dwoma ekranami, prawdopodobnie zależy Ci tylko na jednej funkcji: dwóch ekranach. Poprzednie modele Asusa Duo, ZenBook Duo i ZenBook Pro Duo, były przyzwoitymi urządzeniami, ale dodatkowy ekran był główną atrakcją i głównym uzasadnieniem ich ceny premium.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 jest jednak inny. To pierwszy laptop do gier, który Asus wypróbował z konfiguracją z dwoma ekranami. Oprogramowanie jest wreszcie w punkcie, w którym drugi ekran jest uzasadniony. Ale Duo to także stacja robocza wyposażona w najlepsze chipy, które mogą konkurować z najlepszymi przenośnymi laptopami do gier na rynku. Nie licząc ekranu, to bardzo wydajny komputer.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 otwiera się od góry.

Asus twierdzi, że Duo jest skierowane do „graczy, streamerów i twórców”.

Ale jest też dość drogi jak na 15-calowy laptop do gier – zdecydowanie płacisz dodatkowo za dwa ekrany. I chociaż ScreenPad z pewnością ma swoje zastosowania, Asus nie do końca wymyślił, jak odblokować pełny potencjał. Wstrzymałbym się z kupowaniem tego, dopóki nie zrobią.

Testowany przeze mnie Duo kosztuje – przygotuj się – 3699 USD. Jest wyposażony w procesor Intel Core i9-10980HK, 32 GB pamięci RAM (DDR4) i 2 TB pamięci. Gwiazdą programu jest RTX 2080 Super Max-Q firmy Nvidia, jej najwyższej klasy procesor graficzny RTX do cienkich laptopów do gier.

Zephyrus jest skonfigurowany podobnie do innych modeli Duo. Moje urządzenie ma 15,6-calowy wyświetlacz główny 4K UHD. Możesz także kupić panel FHD 300 Hz, który byłby lepszym wyborem, jeśli kupujesz go głównie do grania w gry. Poniżej tego ekranu znajduje się ScreenPad, panel dotykowy o szerokości 14,1 cala, 3840 x 1100 wbudowany w tylną połowę klawiatury, który unosi się nieznacznie z obudowy i pochyla do Ciebie pod kątem 13 stopni. W przedniej części obudowy jest wciśnięta klawiatura RGB z malutkim touchpadem po prawej stronie.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 od lewej strony.

Możesz ładować za pomocą USB-C, za pomocą adaptera 65 W.

Asus ROG Zephyrus Duo 15, otwarty, z prawej strony.

Dwa gniazda audio zapewniają więcej miejsca na przesyłanie strumieniowe za pomocą zewnętrznego mikrofonu.

ScreenPad jest zbyt mały, aby naprawdę wykonać jakąkolwiek pracę (chociaż pochylenie oznacza, że ​​nie musisz wyciągać szyi, aby czytać go tak, jak robisz to na ZenBookach). Ale w ustawieniu produktywności jest to narzędzie, którego można używać w taki sam sposób, w jaki można korzystać z małego wyświetlacza zewnętrznego.

Zamiana okna z jednego ekranu na drugi jest tak prosta, jak kliknięcie i przeciągnięcie go. Gdy to zrobisz, pojawi się małe menu z opcjami wysłania okna na drugi ekran, przypięcia go do Launchera lub rozszerzenia go, aby zajmował oba ekrany.

Możesz załadować ScreenPad z rozrywkami – Slack, Twitter, Facebook, Spotify itp. – aby były dostępne, ale na uboczu. Możesz przechowywać dokumenty referencyjne na dole, gdy pracujesz na górze. Możesz robić notatki na dole podczas strumieniowego przesyłania wykładu na górę. (Zephyrus obsługuje rysik, ale nie jest dostarczany z rysikiem).

Asus ma kilka przydatnych funkcji, które pomogą Ci wszystko uporządkować. W menu Launcher, dodatkowej stacji dokującej, która znajduje się po lewej stronie ScreenPada, możesz szybko uzyskać dostęp do wielu aplikacji, w tym klawisza numerycznego (wirtualna klawiatura numeryczna), pisma ręcznego (gdzie możesz pisać na ScreenPadzie, a tekst będzie pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajduje się kursor) i klawisz szybkiego dostępu (gdzie można dotykać różnych poleceń, takich jak wycinanie, kopiowanie i wklejanie). Możesz dodać dowolne programy. Jest też przycisk, który natychmiast zamienia karty dwóch ekranów i automatycznie zmienia ich rozmiar, aby pasowały, oraz przełącznik, który blokuje i odblokowuje klawiaturę. Możesz też tworzyć „grupy zadań” aplikacji lub kart, które możesz później otworzyć jednym kliknięciem.

Asus naprawdę rozpracował załamania ScreenPada od czasów ZenBook Pro Duo, pierwszego ujęcia z wymiany pulpitu OLED z dwoma ekranami. Wszystko działało zgodnie z reklamą. Okna odpowiednio zmieniły rozmiar i zachowały przypisane im szerokości. Rzeczy zamykały się i otwierały, kiedy tego potrzebowałem. Podsumowując, jak widzieliśmy w przypadku ZenBook Duo, ScreenPad działa dobrze w codziennym użytkowaniu.

Ale czy dobrze nadaje się do gier, to inna kwestia.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 do połowy otwarty od tyłu.

GPU jest sparowany z 8 GB pamięci VRAM DDR6.

Od razu: to prawdziwy laptop do gier. To biegło Shadow of the Tomb Raider w 1080p przy średnio 87 klatkach na sekundę. To było na najwyższych ustawieniach, z ray tracingiem na Ultra. To nie jest najlepszy wynik, jaki zobaczysz, ale jest tylko trochę gorszy niż Razer Blade Pro 17, który osiągał średnio 95 klatek na sekundę. Na Civilization VI, gra, w której widzę, że konfiguracja dwóch ekranów jest całkiem przydatna, Zephyrus średnio 145 klatek na sekundę przy najwyższych ustawieniach. Oczywiście ten model jest zablokowany do wyświetlania 60 klatek na sekundę, więc nie będziesz w stanie zobaczyć tych szybkości klatek. Zalecałbym, aby poważni gracze wybrali konfigurację 300 Hz (zwłaszcza, że ​​zauważysz znaczny spadek liczby klatek na sekundę, jeśli spróbujesz zmaksymalizować te tytuły w 4K – to duże pytanie nawet w przypadku nowoczesnych komputerów stacjonarnych).

Łatwo zobaczyć, jak drugi ekran może być świetnym dodatkiem do sprzętu do gier. Podczas gry możesz trzymać czaty Discord i sterowanie strumieniowe na pokładzie, śledzić samouczek YouTube, przełączać się między listami odtwarzania Spotify, dostosowywać ustawienia w locie w aplikacji Asus Armoury Crate lub obserwować zegary w MSI Afterburner. Jestem pewien, że masz własne pomysły. Niektóre z tych sztuczek działają, ale niektóre nadal sprawiają więcej kłopotów niż są warte. To zależy od gry.

ScreenPad z góry.

Overwolf ma kilka aplikacji zaprojektowanych dla Duo, w tym do gier League of Legends, Dota 2, i CS: GO.

Na przykład, jeśli biegasz Tomb Raider w trybie pełnoekranowym i spróbuj kliknąć czat Discord na dole, minimalizuje grę. Możesz rozwiązać ten problem, używając trybu okienkowego, ale majstrowanie przy ScreenPadzie nadal Cię wyklucza. Civ VI był bardziej przyjazny dla ScreenPada; gra pozostawała otwarta i działała dalej, gdy przeskakiwałem między ekranami, ale pisanie na moim czacie Discord na dole nadal przerywało dźwięk, więc nie chciałbym robić tego często. W obu grach korzystałem głównie z ScreenPada, aby mieć oko na Afterburner podczas gry i od czasu do czasu wprowadzać poprawki w Armoury Crate.

Tak więc, ponownie, forma Duo ma swoje zastosowania w grach – szczególnie w grach turowych, takich jak Civ gdzie od czasu do czasu możesz mieć ochotę na krótką przerwę. Ale powinieneś zarządzać swoimi oczekiwaniami, ponieważ nie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich przypadków użycia, o których możesz pomyśleć. (A jeśli kupuję laptopa do gier, naprawdę wolałbym nie uruchamiać niczego w trybie okienkowym).

Asus twierdzi, że współpracuje z twórcami gier nad włączeniem drugiego ekranu do niektórych nadchodzących tytułów. W Dying Light 2, na przykład, mówi, że będziesz mógł przechowywać swoje rozmowy w trybie współpracy, ekwipunek i dziennik misji na drugim ekranie. Z pewnością byłaby to ogromna pomoc w takiej grze Civ VI gdybyś mógł przenieść niektóre statystyki i nakładki na ScreenPad i zarezerwować główny wyświetlacz do rozgrywki. Tych funkcji jeszcze nie ma, a to zmniejsza korzyści wynikające z konfiguracji z dwoma ekranami.

Gdzie indziej powinno być oczywiste, że Core i9 i 32 GB pamięci RAM mogą obsłużyć duże obciążenie pracą biurową (Twitch, Discord, Slack, Spotify, edycja zdjęć, wywołania Zoom i stos kart Chrome). Oczywiście tak jest w przypadku większości laptopów do gier premium. Nie potrzebujesz niczego zbliżonego do tych specyfikacji, aby uzyskać taką wydajność. Bardzo dobrze poradził sobie z pracą twórczą, kończąc eksport 5-minutowego, 33-sekundowego wideo 4K w dwie minuty i 56 sekund. To szybciej niż Dell XPS 17, Alienware m15 r3 i MSI GS66 Stealth wymagały wykonania tego samego zadania. Blade Pro 17 był tylko trochę szybszy, zajmując dwie minuty i 42 sekundy.

Touchpad Asus ROG Zephyrus Duo 15.

Powodzenia, jeśli jesteś leworęczny!

Należy pamiętać, że należy oczekiwać, że Zephyrus Duo będzie mieszkał na biurku – i to nie tylko dlatego, że waży 5,29 funta (2,39 kg). Uśredniłem około godziny i 48 minut pracy na baterii (test obejmował pełną pracę na obu ekranach, przeskakiwanie między tuzinem kart Chrome, Slack i Spotify, w profilu Oszczędzanie baterii, z ekranem głównym o jasności 200 nitów i drugi ekran na poziomie 50 procent.) Niekoniecznie jest to nieoczekiwane w przypadku laptopa do gier 4K z dwoma ekranami i klawiaturą RGB, ale nadal nie jest to świetny wynik – Blade Pro 17 miał dwie i pół godziny tego samego obciążenia.

Dodatkowo przygotuj się na upał. Duo wykorzystuje chłodzenie Asus AAS Plus, które obejmuje 28,5 mm otwór wentylacyjny za ekranem ScreenPad, pięć rurek cieplnych, cztery radiatory, unikalną pastę termiczną o nazwie Liquid Metal oraz kanał przeciwpyłowy, który ma usuwać zanieczyszczenia z obudowy, aby temu zapobiec. od gromadzenia się na żebrach wentylatora. (Nie martw się, nie rozpryskuje kurzu ani niczego innego.) System powstrzymywał procesor przed dławieniem, ale spód obudowy był tak gorący, że laptopa nie można było używać na kolanach, nawet gdy nie byłem uruchamiam gry.

ScreenPad z przodu.

Możesz podłączyć zewnętrzny procesor graficzny do portu Thunderbolt 3 lub wiele monitorów za pomocą złącza DisplayPort.

I wreszcie, możesz zapomnieć o używaniu tego touchpada, który jest malutką sprawą 2,3 x 2,9 z dyskretnymi klikaczami (chociaż może stać się NumPadem z ekranem dotykowym, co jest fajne). Ponieważ nie ma podpórki pod nadgarstki, klawiatura, choć kolorowa, nie jest zbyt wygodna w użyciu, ponieważ nie ma gdzie położyć dłoni. (Zephyrus jest dostarczany z gumową podpórką pod nadgarstki, co jest miłe, ale nie pomaga za bardzo.) Wyobrażam sobie, że każdy, kto to kupi, natychmiast podłączy mysz. Ponownie, nic z tego nie jest nieoczekiwane w przypadku 15-calowej stacji roboczej, ale jeśli szukasz czegoś, z czym mógłbyś czasami odpocząć na kanapie, policz Zephyrus.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​jeśli zdecydujesz się podłączyć urządzenia peryferyjne, masz duży wybór portów. Po lewej stronie znajduje się gniazdo zasilania, gniazdo mikrofonu i gniazdo słuchawkowe; dwa porty USB-A i USB-C z DisplayPort, Thunderbolt 3 i Power Delivery 3.0 po prawej stronie; oraz inny port USB-A, Ethernet i HDMI z tyłu.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 z góry, z Shadow of the Tomb Raider na ekranie głównym i Twitterze na ScreenPadzie.

Przeglądanie Twittera podczas biegu Tomb Raider.

Ogólnie rzecz biorąc, Zephyrus Duo 15 to sprawny laptop do gier. Ale ekran 60 Hz w tej konfiguracji ogranicza możliwości jej układów. (I bądźmy szczerzy: podczas gdy Asus może próbować sprzedać tego laptopa twórcom treści, jest to Zephyrus i większość ludzi kupi go do gier).

Biorąc pod uwagę, że możesz kupić modele takie jak Blade Pro 17, które zapewniają porównywalną liczbę klatek na sekundę za kilkaset dolarów taniej, to, za co płacisz duże pieniądze, to dodatkowa pamięć i drugi ekran.

ScreenPad zwiększa wrażenia z gry. Ale to go nie zrewolucjonizowało (przynajmniej jeszcze nie). Dopóki nie pojawią się tytuły, które są naprawdę zoptymalizowane dla tej konfiguracji, nie widzę, żebym używał jej zbyt często. Zephyrus Duo to imponująca technologia. W przyszłości może być wart 3699 USD – ale jeszcze nie jest.

Fotografia: Monica Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook