GryNowościRTV

Recenzja Asus TUF Dash F15: wydajna, ale nie doskonała

Jeśli szukasz cienkiego laptopa do gier, Asus wyprodukował kilka, w tym doskonały ROG Zephyrus G14 z zeszłego roku i intrygujący ROG Flow x13 2-w-1, który niedawno sprawdziliśmy. TUF Dash F15 to najnowsza opcja dołączenia do pakietu i to ta, która może przyciągnąć twoją uwagę, jeśli szukasz laptopa wyposażonego w układ graficzny Nvidia RTX 3070 i procesor Intel Core z serii H 11. generacji w dodatek do innych korzyści, takich jak port Thunderbolt 4 i szybki wyświetlacz częstotliwości odświeżania.

Jako jedna z pierwszych maszyn z tym procesorem i GPU, TUF Dash F15 jest wizytówką tego, czego można oczekiwać od cienkiej obudowy, która kosztuje 1449 USD, czyli sugerowaną cenę detaliczną Asusa za konfigurację, którą do mnie przesłał. (Ten konkretny model ma zostać wydany 8 marca. Model 1699,99 USD z nieco lepszym procesorem jest już dostępny. Model 1099,99 USD zawierający RTX 3060 jest dostępny od 15 lutego 2021 r.)

Podobnie jak inne modele, o których wspomniałem, TUF Dash F15 to naprawdę solidny laptop – poza tym, że podobnie jak Zephyrus G14 nie ma kamery internetowej. Z tego powodu nie jest to idealna maszyna, jeśli często korzystasz z połączeń wideo w pracy, zajęciach lub w czasie wolnym. Jeśli chodzi o specyfikację, nie jestem przekonany, że ma dość kotłów, by stawić czoła kolejnej fali wymagających gier za rok lub dwa. Za chwilę wyjaśnię, dlaczego. Przynajmniej na razie może uruchamiać większość gier na najwyższych ustawieniach graficznych ze stosunkowo płynną liczbą klatek na sekundę i ma świetną żywotność baterii.

TUF Dash F15 ma nową konstrukcję obudowy, która wygląda na bardziej wyrafinowaną niż laptop do gier Asus TUF A15. Ten model ma smuklejszy, bardziej pewny siebie wygląd, który porzuca starszą wersję ze sztucznie szczotkowanym metalowymi detalami i jaskrawymi żółtymi podświetlanymi klawiszami. Jego pokrywa jest brązowoszara (Asus robi również wariant „Moonlight White”), a wnętrze jest czarne i całkowicie plastikowe.

Klawiatura jest podświetlana na kolor, który określiłbym jako Mountain Dew Baja Blast. To dziwny wybór koloru – ale go nienawidzę. Efekt jest bardziej subtelny niż się wydaje i można go wyłączyć lub dostosować jasność. Również obserwowanie światła przeświecającego przez przezroczyste klawisze WASD wygląda fajnie (oprócz tego, że pomaga ci szybko znaleźć te wszystkie ważne klawisze kierunkowe).

Asus TUF Dash F15

Ta klawiatura to marzenie do pisania.

Asus TUF Dash F15

Klawisze głośności mają swoje własne miejsce u góry.

Pochwalam firmę Asus za zaprojektowanie dobrej klawiatury, zarówno pod względem wyczucia klawiszy, jak i użyteczności. Wszystkie klawisze są ładnie rozmieszczone i szybko udało mi się przyzwyczaić do pisania na nich. Rozsądnie było również oddzielić klawisze głośności od rzędu klawiszy funkcyjnych, ponieważ są one tak powszechnie używane.

Kontynuując trend Asusa z Zephyrus G14, ta maszyna ma również fantastyczną żywotność baterii. W moich testach bateria TUF Dash F15 wytrzymała do początku drugiego dnia, zanim musiała zostać naładowana. To ponad osiem godzin użytkowania, co jest fantastyczną długowiecznością jak na laptop do gier. Odłączenie ładowarki automatycznie przełącza ją w tryb „Silent” w oprogramowaniu do śledzenia wydajności Asus Armoury Crate i obniża domyślną częstotliwość odświeżania 240 Hz do 60 Hz. W tym trybie system automatycznie przełącza się na zintegrowaną grafikę. (Układ graficzny Nvidii jest wyłączany po odłączeniu). To kompromis, ale podoba mi się to, że przełączanie nie jest konieczne, aby uzyskać takie dobre wyniki.

Z ciekawości przełączyłem się na 240 Hz podczas rozładowywania akumulatora. Trwało to większość mojego dnia pracy, ale nie cały. Nie jest tajemnicą, że wyświetlacze o wysokiej częstotliwości odświeżania mogą zabić żywotność baterii, więc nie sugerowałbym tego robić, chyba że masz w pobliżu ładowarkę.

Mówiąc o ładowarkach, laptop jest dostarczany z dużą kostką mocy 200 W, ale możesz go naładować za pomocą ładowarki USB-C o mocy do 100 W za pomocą portu Thunderbolt 4. (Thunderbolt 4 nie obsługuje mocy powyżej 100 W.) Oczywiście w ten sposób nie ładuje się tak szybko; w rzeczywistości, z mojego doświadczenia, laptop wyczerpuje się szybciej podczas grania, niż można go ładować przez USB-C.

Asus TUF Dash F15

Podoba mi się, że Asus pozwala ładować TUF Dash F15 przez port Thunderbolt 4 (do 100W).

Asus TUF Dash F15

Ale jeśli chcesz uzyskać najszybsze ładowanie, musisz podłączyć do niego dołączoną kostkę mocy 200 W.

Czterordzeniowy procesor Intel Core i7-11730H i 16 GB pamięci RAM DDR4 w TUF Dash F15 nie umknęły uwadze, gdy korzystałem z 10 zakładek w Google Chrome, a także Spotify (przesyłanie strumieniowe muzyki przez Bluetooth do słuchawek – wbudowany laptop) w głośnikach są okropne), Slack i Affinity Photo. W przypadku tych aplikacji to urządzenie jest wystarczająco zgrabne, aby używać go jako codziennego sterownika.

Jednak nie wydaje się to najlepszym wyborem, jeśli twoja praca obejmuje edycję i eksportowanie wideo lub innych projektów związanych z procesorem. Kiedy przeprowadziłem nasz test eksportu wideo (który przekształca projekt Adobe Premiere Pro w 5-minutowy, 33-sekundowy plik 4K), zajęło to 6 minut i 41 sekund, czyli wolniej niż się spodziewałem. Wydawało się, że wąskim gardłem był czterordzeniowy procesor 35W TDP maszyny, ponieważ statystyki wydajności Menedżera zadań systemu Windows wykazały, że był on w pełni lub prawie całkowicie wykorzystany przez cały czas.

Istnieje kilka starszych laptopów do gier klasy średniej, które sprawdziliśmy, które zapewniały szybsze wyniki Premiere Pro dzięki ich sześciordzeniowym i ośmiordzeniowym procesorom o mocy 45 W 10.generacji. Kilka z nich obejmuje zeszłoroczne Lenovo Legion 5i i 2020 MSI GS66 Stealth, a także maksymalny testowany przez nas Dell XPS 15. Jednak nie polecałbym wybierania tych, ponieważ Intel ma procesory 11-tej generacji o mocy 45 W w fazie rozwoju, które powinny pozostawić starsze chipy w kurzu. Ale nic z tego nie pomaga w przypadku tego laptopa.

Asus TUF Dash F15

Asus produkuje również wersję TUF Dash F15 w kolorze „księżycowej bieli”.

Asus TUF Dash F15

Gry wyglądają świetnie na panelu IPS o częstotliwości odświeżania 240 Hz.

TUF Dash F15 radził sobie bardziej średnio z grami high-end, niż się spodziewałem. Jego RTX 3070 z trudem sprostał wymaganiom płynnej rozgrywki w 60 klatkach na sekundę, kiedy uruchamiałem niektóre wymagające tytuły, takie jak Kontrola i Red Dead Redemption 2 przy najwyższych ustawieniach graficznych w 1080p. Tytuły i gry z otwartym światem z funkcjami śledzenia promieni były szczególnie dobre w doprowadzaniu tego laptopa do granic możliwości.

Gdy gry działają na najwyższych ustawieniach graficznych, narzędzie testowe w Horizon: Zero Dawn średnio 68 fps, podczas gdy Red Dead Redemption 2Benchmark to średnio 58 fps. Death Stranding radził sobie lepiej przy około 80 klatkach na sekundę z ustawieniami DLSS ustawionymi na tryb jakości. Kontrola osiągnął około 50 kl./s ze wszystkimi ustawieniami śledzenia promieni ustawionymi na maksimum i włączonym DLSS, chociaż wydajność różniła się znacznie w zależności od poziomu akcji lub środowiska. Są to bardzo grywalne liczby klatek na sekundę, chociaż liczby mówią mi, że będziesz musiał wprowadzić kilka poprawek graficznych, aby płynnie uruchamiać te gry. Być może gry, które zostaną wydane w ciągu najbliższego roku lub dwóch, mogą nie radzić sobie tak dobrze, jak te.

Spodziewałem się lepszej wydajności tego układu w tych testach, ponieważ MSI GP66 Leopard, również korzystający z RTX 3070, testował z wyższymi liczbami. Jednak istnieje dobry powód dla takich wyników. Asus wyjaśnia na swojej stronie produktu, że ustawił taktowanie chipa i całkowitą moc grafiki na najniższe możliwe wymagania dotyczące zasilania, prawdopodobnie ze względu na smukłą konstrukcję laptopa i utrzymanie wydajnej wydajności. Procesor graficzny TUF Dash F15 jest taktowany z częstotliwością 1290 MHz (z przyspieszeniem do 1390 MHz) i ma łączną moc graficzną 85 W; w porównaniu z 1620 MHz i 130 W w GP66 Leopard, która jest konfiguracją o najwyższej możliwej wartości.

Ten rodzaj zdarzenia nie jest nowy. Nowością (i przyczyną pewnego zamieszania) jest jednak niedawno wyewoluowany znak firmowy Max-Q firmy Nvidia, który poprzednio wskazywał na rozbieżność mocy opisaną powyżej, dołączając „Max-Q” do nazwy układu graficznego. Obecnie istnieje zamiast tego, aby powiedzieć ludziom, że laptop jest dostarczany z określonym zestawem narzędzi oprogramowania do zasilania i wydajności, co robi ten.

Asus TUF Dash F15

Ładna, smukła ramka, ale bez podstawowej kamery internetowej.

Krótko mówiąc, nowy Asus TUF Dash F15 zawiera zestaw specyfikacji, które oferują sporo mocy, gdy jest potrzebna, i długotrwałą wydajność, gdy nie jest. Ale chociaż laptop zapewnia dobre balansowanie i stosunkowo płynną grę, nie sądzę, że będzie idealny dla wszystkich, głównie dlatego, że tak naprawdę nie zapewnia oceny wielu rzeczy, do których używamy laptopów.

Nie tylko nie nadaje się do spotkań wideo (znowu nie ma kamery internetowej), ale prawdopodobnie nie spełnia wymagań bardziej wymagających zadań, takich jak produkcja wideo, a nawet codzienne ładowanie aplikacji, takich jak te, których używam. A jeśli chodzi o gry, ten smukły komputer RTX 3070 nie jest tak potężny, jak bym chciał przy takiej długoterminowej inwestycji, zwłaszcza, że ​​nie jestem przekonany, że ma dość kotłów, aby stawić czoła kolejnej fali wymagających gier za rok lub dwa.

Myślę, że wkrótce prawdopodobnie pojawią się maszyny zawierające te nowe komponenty, które mogą zadowolić każdego. Ale to nie to.

Fotografia: Cameron Faulkner / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook