FotoOprogramowanie

Recenzja DJI Mini 2: najlepszy dron poniżej 500 USD

Kiedy pierwszy Mavic Mini został wprowadzony, został wyraźnie stworzony w jednym celu: zrobić drona z odpowiednim aparatem, który waży poniżej 250 gramów. Ten numer jest kluczową specyfikacją, ponieważ nic pod nim nadal nie wymaga rejestracji w FAA.

Nowy DJI Mini 2 trafia w ten sam cel poniżej 250 g, ale z mniejszą liczbą kompromisów niż pierwszy Mini. Podczas gdy oryginał był głównie skierowany do ludzi, którzy myśleli o zrobieniu tego pierwszego kroku w świecie dronów, DJI Mini 2 ma na celu zadowolenie nie tylko początkujących, ale także doświadczonych pilotów dronów, fotografów i kamerzystów.

Jako ktoś, kto spędza dużo wolnego czasu na przemierzaniu miasta z aparatem, robieniu zdjęć, zazwyczaj noszę ze sobą więcej sprzętu, niż naprawdę potrzebuję. Decyzja, czy warto zabrać ze sobą mojego drona, może być trudna. Kiedy tak jest, zwykle chwytam mojego DJI Mavic 2 Pro. Nadal jest to bardzo przenośny dron, ale w połączeniu z dwoma dodatkowymi bateriami i kontrolerem staje się trochę trudny do noszenia przez wiele godzin.

Tutaj pojawia się DJI Mini 2 za 450 USD. Jest lekki – w rzeczywistości jest malutki. I choć oczywiście ma gorszy aparat niż większe drony DJI, nadal jest to bardzo dobry aparat. Na początku nie doceniałem Mini 2, ale wkrótce odkryłem mnóstwo drobnych ulepszeń, które sprawiają, że ten nowy dron za 449 USD jest idealnym pakietem dla twórcy treści w podróży.

: Ryan Loughlin

Latanie DJI Mini 2

DJI Mini 2 ma dokładnie taki sam rozmiar i wagę jak jego poprzednik, więc nie wymaga rejestracji w FAA. Zgodnie z nowo zaktualizowanymi przepisami dotyczącymi dronów, drony poniżej 250 gramów nie będą poddawane transmisji lokalizacji pilota i drona.

Mini 2 jest również wyposażony w nowy, większy kontroler. Ten sam kontroler, który został wprowadzony w Mavic Air 2. Telefon znajduje się teraz na kontrolerze i jest o wiele łatwiejszy w użyciu. Inaczej niż wcześniej, nie musisz się też martwić, jeśli masz etui na telefonie.

Oprócz ulepszonego aparatu, najbardziej godnym uwagi nowym dodatkiem w DJI Mini 2 jest Ocusync. Zapewnia solidne i niezawodne łącze w porównaniu do starego połączenia Wi-Fi w oryginalnym Mini. Ocusync działa na częstotliwościach radiowych i już udowodnił swoją wartość w innych dronach DJI – ma niskie opóźnienia, może przesyłać podgląd wideo 1080p lub 720p do telefonu, aw idealnych warunkach może zapewnić absurdalny zasięg. Jest to największe ulepszenie między oryginalnym Mavic Mini a Mini 2 i sprawia, że ​​latanie tym dronem jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Kolejną rzeczą, która sprawia, że ​​latanie jest przyjemniejsze, są mocniejsze silniki. Dzięki temu dron jest w stanie wytrzymać silne wiatry na równi z niektórymi mocniejszymi dronami DJI, takimi jak Mavic 2 Pro i Zoom. W żadnym momencie podczas testów nie martwiłem się, że stracę kontrolę. Ponadto mniejsze drony są po prostu o wiele przyjemniejsze w lataniu, a ten właściwie nie brzmi zbyt głośno. Mniejsze drony mają zwykle bardzo wysoki dźwięk, ale w Mini 2 nie dostaniesz tego, dopóki nie latasz nim w szybkim trybie sportowym.

To, czego nie znajdziesz na tym dronie, to czujniki unikania przeszkód, więc musisz bardzo uważać na to, jak nim latasz. Ale pomimo braku czujników, tak naprawdę poczułem się bardziej odważny z Mini – jest tak mały, że można go łatwo przecisnąć przez ciasne przestrzenie. Odkryłem, że próbuję rzeczy, których normalnie bym nie próbował z cięższym i droższym dronem. Wadą braku czujników jest to, że oznacza to również, że nie znajdziesz wielu zautomatyzowanych, wstępnie zaprogramowanych trybów lotu. Nie ma tu autonomicznego trybu aktywnego śledzenia ani tworzenia hiperlaps.

Aby latać Mini 2, musisz użyć aplikacji Fly firmy DJI; jest to w zasadzie okrojona wersja aplikacji DJI Fly 4 przeznaczona dla bardziej zaawansowanych dronów. Posiada wszystkie niezbędne funkcje, których potrzebujesz – w tym kalibrację gimbala, na co wskazuję tylko dlatego, że musiałem go używać więcej niż raz. Bez kalibracji co kilka lotów horyzont wyglądałby skośnie, co mnie denerwowało.

Jest to również niewielkie, ale naprawdę doceniam to: aplikacja nie zatrzymuje automatycznie muzyki ani podcastów, dzięki czemu możesz słuchać swoich jam podczas lotu. Nie wiem, dlaczego tak nie jest w innych aplikacjach, ale niepokoi mnie to już od tak dawna i cieszę się, że DJI zajęło się tym tutaj.

Jestem też wielkim fanem huba ładującego, którą można kupić osobno za dodatkowe 39 dolarów. Mieści do trzech akumulatorów i ładuje je jeden po drugim, zaczynając od najmniej rozładowanego akumulatora.

Zwykle, gdy zabieram Mavic 2 Pro na wędrówki lub podróże, polegam na około trzech bateriach dziennie podczas filmowania. I bardzo się staram, aby zmaksymalizować wszystkie te baterie, starannie planując loty, ponieważ są szanse, że nie znajdę gniazdka ściennego, aby je doładować, ani opcjonalnej ładowarki samochodowej za 80 USD. Hub do ładowania, który był dostępny w oryginalnym Mavic Mini, ma również port USB-C. Oznacza to, że możesz łatwo zasilać go zewnętrznym akumulatorem w plecaku i ładować akumulatory drona podczas przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego.

Zdjęcia na DJI Mini 2

Aparat nadal ma tę samą, małą matrycę ,3 cala 12 MP, co oryginalny Mini, ale robi znacznie ładniejsze zdjęcia niż wcześniej. Pliki JPG, które dostajesz bezpośrednio z drona są fantastyczne i możesz je „ulepszyć” w aplikacji DJI. Wprowadza pewne subtelne poprawki do ogólnego kontrastu obrazu, usuwa cienie i ożywia ogólne kolory. Doceniam, jak subtelne i skuteczne są te korekty.

po lewej stronie pokazuje „zwykłe” zdjęcie bez poprawek, a zdjęcie po prawej pokazuje „ulepszoną” edycję z aplikacji DJI Fly

Zdjęcia wyglądają ostro, zachowują dobry poziom szczegółowości i kontrast do 1600 ISO. Poza tym wszystko zaczyna się nieco psuć. Obrazy stają się zamglone i tracą wyrazistość i kolor. I tak rzadko będziesz strzelać poza tę liczbę i myślę, że wszystko do 800 ISO wygląda naprawdę bardzo dobrze. Obsługa hałasu jest coraz lepsza we wszystkich dronach DJI, a Mini 2 nie jest wyjątkiem.

Większość pilotów dronów chce uchwycić oszałamiające krajobrazy lub widoki miast z czystym, mocnym i żywym wyglądem. Wadą mniejszych czujników jest to, że hałas jest bardziej wyraźny. Dodatkową zaletą mocniejszych silników jest to, że dron jest bardziej stabilny w powietrzu, więc możesz pozwolić sobie na spowolnienie czasu otwarcia migawki i obniżenie czułości ISO, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki.

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, gdzie chcesz wyświetlać swoje zdjęcia oraz w jakim formacie i rozmiarze. Osobiście prawdopodobnie nie zrobiłbym dużych odbitek z większości tych zdjęć, ale prawie wszystkie z nich opublikowałbym na mojej siatce na Instagramie. A jeśli nadal nie jesteś zadowolony z plików JPG, zawsze możesz edytować pliki RAW osobno i zobaczyć, jak daleko możesz je przesłać w poście.

Ale w ciągu ostatnich kilku tygodni z Mini 2 rzadko nawet przejmowałem się wykonywaniem dużej liczby post-processingu moich plików RAW. Zwykle jestem bardzo zadowolony z tego, co otrzymuję bezpośrednio z drona i w razie potrzeby mogę samodzielnie wprowadzić drobne poprawki.

To również jeden z powodów, dla których jest to idealny dron dla prawie każdego. Zwykle kiedy wyjmuję Mavica 2 Pro, martwię się o filtry ND, polaryzatory i staram się utrzymywać aperturę na tym najostrzejszym zakresie f / 5,6 – f / 8. Ale dzięki Mini 2 moje podejście zmienia się całkowicie. To prawie jak przejście od w pełni manualnej lustrzanki do aparatu typu „wyceluj i strzelaj”. Po prostu zostawiam wszystko w trybie automatycznym, nie będąc zbyt cennym, jeśli chodzi o techniczną stronę rzeczy, ufając, że wszystko, co dostanę, będzie naprawdę dobre. To miła zmiana tempa w moim ogólnym podejściu, której nie spodziewałem się, kiedy zaczynałem recenzję.

Wideo na DJI Mini 2

Mimo że czujnik pozostaje niezmieniony, jest teraz w stanie nagrywać wideo 4K z szybkością transmisji 100 Mb / s do 30 klatek na sekundę w porównaniu do 2,7 K przy 60 Mb / s, które było w oryginalnym Mavic Mini.

Materiał filmowy wygląda zaskakująco dobrze jak na czujnik tej wielkości. Materiał filmowy w świetle dziennym jest ostry, a kolor nie wygląda na nadmiernie przetworzony. Jest tam wystarczająco dużo informacji, abyś mógł dokonać drobnych edycji kolorów w postprodukcji, jeśli naprawdę chcesz, ale większość ludzi będzie zadowolona z filmów prosto z kamery. Niestety, nie znajdziesz dedykowanego, kinowego profilu kolorów, który zapewniłby nieco większą kontrolę nad procesem kolorowania i rozszerzył zakres dynamiczny. Dla kogoś takiego jak ja, który lubi manipulować kolorem podczas edycji, jest to duży minus.

DJI ma dobre doświadczenie w dostarczaniu przydatnych aktualizacji oprogramowania do swoich produktów. Pierwszy Mavic Mini otrzymał w zeszłym roku ogromną aktualizację, która umożliwiła takie rzeczy, jak profil kinowy i dodała możliwość robienia zdjęć RAW oprócz JPG. Mam nadzieję, że DJI będzie dodawać więcej funkcji do tego drona, ale jak zwykle nie powinieneś kupować sprzętu dzisiaj, mając nadzieję na aktualizację oprogramowania w przyszłości.

Podobnie jak to, co mówiłem o zdjęciach, mniejszy sensor naprawdę pokazuje swoje ograniczenia przy wyższych wartościach ISO, ale nie pozwoliłbym, żeby Cię to zniechęciło. Materiał filmowy nadal wygląda dobrze nawet w słabym świetle. Czernie i cienie utrzymują się bardzo dobrze, a ogólny obraz nadal wygląda bogato. W cieniach jest widoczny szum, ale radzę pochylić się w te cienie, przyciemnić je, a wiele z tego szumu zostanie usuniętych.

Jest jeszcze jedna wada tego aparatu, a mianowicie brak wsparcia dla filtrów ND. Widziałem online opcje innych firm, ale aparat nie jest do nich przeznaczony. W rzadkich przypadkach niektóre klipy wideo wyglądały na nierówne z powodu bardzo krótkich czasów otwarcia migawki, ale w większości było to zaskakująco znośne. Brak filtrów ND mówi bardziej o tym, o czym DJI miał na myśli jako potencjalny konsument. Większość ludzi nie ma kłopotów z nauką i używaniem filtrów ND, ale chciałbym, żeby była to opcja dla nielicznych z nas, którzy poświęcają więcej czasu na proces filmowania.

Wreszcie ten dron ma również 2x zoom. DJI nazywa to bezstratnym, ale to trochę hojne. Wygląda dobrze na mniejszych ekranach, ale gdy zaczniesz edytować materiał filmowy, od razu zauważysz jego wady. Piksele stają się większe, a materiał filmowy traci ostrość. Nie wygląda to inaczej niż kadrowanie oryginalnego materiału filmowego. To miła mała funkcja bonusowa, która mogłaby zadziałać w mgnieniu oka, ale nie polegałbym na niej zbytnio.

Mini 2 nie jest najbardziej efektownym dronem DJI. W rzeczywistości jest prawie odwrotnie. Udowodniło mi, jak wielu flagowych funkcji dronów nie brakuje mi, kiedy ich nie ma. Mini 2 to kulminacja niektórych z najlepszych rzeczy, które DJI może zaoferować w niewielkim pakiecie, zaczynając od zawsze niezawodnego i stabilnego połączenia, więcej niż odpowiedniej kamery i wspaniałego oprogramowania. Ten dron zapewnia niemal idealną równowagę między ceną, mobilnością i jakością obrazu.

Ale jako twórcy bardzo ważna jest dla mnie jakość obrazu. I chociaż chwaliłem tutaj ulepszenia, nadal musisz być świadomy ograniczeń mniejszych czujników, jeśli chodzi o stosunek szumu do gęstości pikseli, wydajność przy słabym oświetleniu i zakres dynamiczny. W 90% przypadków ten dron był świetny do tego, do czego go potrzebowałem, ale czasami żałowałem, że nie miałem przy sobie nieco lepszego aparatu z większą liczbą megapikseli, większym czujnikiem lub szerszym zakresem dynamiki.

Wszystkie te specyfikacje jakości obrazu naprawdę mają znaczenie – ale tak samo jak rozmiar DJI Mini 2. To dron, którego nigdy nie waham się wrzucić do torby na aparat. Stare powiedzenie, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie, jest równie prawdziwe, gdy kamera jest przymocowana do drona.

Fotografia: Vjeran Pavic / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook