FotoNowościOprogramowanieTelefony

Recenzja Fairphone 3 Plus: zrównoważony rozwój wiąże się z kompromisami

Trudno nie dać się oczarować smartfonowi ze śrubokrętem w pudełku, zwłaszcza gdy jest tak mały i zgrabny, jak ten, który jest dostarczany z Fairphone 3 Plus. W rzeczywistości to jedyne akcesorium, które dostajesz wraz z telefonem. W pudełku nie ma kabla USB, ładowarki ściennej i zdecydowanie nie ma słuchawek.

Ten mały śrubokręt to ważny wskaźnik tego, co otrzymujesz wraz z najnowszym urządzeniem od trwałego producenta smartfonów Fairphone. Po pierwsze, telefon został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej naprawialny. Jest to ulepszona wersja zeszłorocznego Fairphone 3, jednego z zaledwie dwóch urządzeń, które uzyskały doskonały wynik naprawy. naprawię to. Poza naprawami, Fairphone stara się również wykorzystywać materiały pozyskiwane w sposób etyczny tam, gdzie to możliwe, i zapewniać dobre warunki pracy ludziom produkującym telefony.

To wszystko są szlachetne cele i trudno nie chcieć, aby Fairphone odniósł sukces. Ale chęć odniesienia sukcesu przez producenta smartfonów oznacza utrzymywanie jego urządzeń na wysokim poziomie, ponieważ w ten sposób może przyciągnąć największą publiczność i wywrzeć największy pozytywny wpływ.

Jednak trzymanie Fairphone 3 Plus na tych wyższych standardach może być frustrujące. Przy cenie 469 € / 425 £ (Fairphone 3 Plus nie jest dostępny do kupienia w USA, ale to przelicza się na około 550 USD), konkuruje cenowo z Pixel 4A (349 € / 349 £) i tegorocznym iPhone SE (489 EUR / 399 GBP). To zatłoczony punkt cenowy, w którym Fairphone 3 Plus stara się być konkurencyjny.

Zanim przejdziemy do rozmowy o samym telefonie, warto poświęcić chwilę, aby porozmawiać o tym, jak jest wykonany. Po pierwsze, 40 procent plastiku użytego w jego konstrukcji jest poddawane recyklingowi, podobnie jak część miedzi. Wykorzystuje złoto z kopalni z certyfikatem Fairtrade, cynę z kopalni bezkonfliktowych, a Fairphone ma również inicjatywy mające na celu poprawę warunków pracy pracowników fabryk w Chinach. To wiele rzeczy, o których prawdopodobnie nie myślisz w przypadku innych telefonów, ale Fairphone stara się być etyczny w całym łańcuchu dostaw.

Jeśli chodzi o produkt końcowy, projekt Fairphone 3 Plus jest jednak podstawowy. To nie jest telefon, który został zaprojektowany, aby ukryć swoją technologię wewnątrz eleganckiej płyty ze szkła lub metalu. Naprawialność narzuca projekt, który jest nieco większy, ponieważ Fairphone zapewnia miejsce na wszystkie dostępne dla użytkownika śruby i plastikowe zatrzaski, których wymaga. Telefon nie jest również odporny na kurz ani wodę, ponieważ wymagałoby to użycia uszczelek lub kleju, które przeszkadzałyby w naprawach.

Te funkcje naprawcze są narażone na samo skonfigurowanie telefonu. Nie ma tacki SIM dostępnej z zewnątrz telefonu, więc zamiast tego musisz zdjąć plastikowy tył, wyjąć wymienną baterię, a następnie włożyć kartę SIM do wewnętrznego gniazda. Osobiście był to nostalgiczny proces, który przypomniał mi, jak to jest używać telefonów z internetem w latach 90., ale dla innych może się to wydawać nieco przestarzałe.

Zdejmij tył telefonu, a znajdziesz wyjmowaną baterię i zestaw łatwo dostępnych śrub.

Po odłączeniu telefonu możesz zobaczyć wszystkie cechy konstrukcyjne, które przyczyniły się do uzyskania doskonałego wyniku naprawy. Nie ma niewygodnego kleju ani zastrzeżonych śrubek trzymających telefon razem, tylko seria plastikowych zatrzasków i standardowych śrub z łbem krzyżakowym.

Jest czarujący w swojej prostocie, ale tworzy również staroświeckie urządzenie. W porównaniu do większości nowoczesnych smartfonów Fairphone 3 Plus to nieporęczna płyta z tworzywa sztucznego. Ma duże, grube ramki nad i pod ekranem oraz dziwnie widoczną słuchawkę i aparat do selfie. Jeśli lubisz technologię, która wygląda jak technologia, docenisz ją, ale nie jest elegancka.

Funkcjonalnie ten projekt może być również nieco niezręczny. Zauważyłem, że Fairphone 3 Plus ma irytujące dziwactwo projektowe, w którym położenie tylnego czujnika odcisków palców jest po prostu zbyt wysoko z tyłu telefonu, co zmusza mnie do ponownego ustawienia uchwytu, aby odblokować telefon. Jako osoba praworęczna czuł się również trochę dziwnie, mając przyciski głośności i zasilania po lewej stronie. Z drugiej strony, mój leworęczny współlokator to uwielbiał. Rób z tego, co chcesz.

Jest tylny czujnik odcisków palców, ale jest niewygodnie wysoko.

Tak, jest gniazdo słuchawkowe.

Pomijając zastrzeżenia projektowe, reszta wyglądu Fairphone 3 Plus nie jest wyjątkowa. Ma wyświetlacz LCD 1080p, który nie jest zbyt jasny, a kolory wyglądają na nieco wyblakłe. Jego pojedynczy głośnik jest średni iw przeciwieństwie do wielu innych telefonów jest umieszczony po lewej stronie urządzenia, a nie na dole. Lokalizacja oznaczała, że ​​przypadkowo zakryłem go nieco mniej, trzymając telefon w orientacji poziomej, aby oglądać filmy, ale więcej, gdy trzymałem go w pionie. Niezależnie od tego, będziesz chciał tutaj używać słuchawek, więc na szczęście istnieje gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, które Ci to ułatwi.

Jeśli chodzi o wydajność, Fairphone 3 Plus dusi. Jest zasilany przez Snapdragon 632 z 4 GB pamięci RAM, co przekłada się na dwuletni chip z taką ilością pamięci RAM, z której tylko budżetowe telefony z Androidem próbują uciec w dzisiejszych czasach. W przypadku Fairphone 3 Plus zacinanie się jest faktem, niezależnie od tego, czy aktywujesz Asystenta Google, aby wykonać szybkie zadanie, przerzucasz aplikacje, czy otwierasz szufladę aplikacji.

Podczas korzystania z telefonu napotkałem również kilka irytujących błędów. Najbardziej irytujące było to, że nie mogłem znaleźć sposobu na zaimportowanie moich kontaktów WhatsApp lub kopii zapasowej czatu. Za każdym razem, gdy próbowałem to zrobić, aplikacja utknęła w pętli ładowania, która nie kończyła się nawet po pozostawieniu jej na pół godziny. Używam oprogramowania WhatsApp na Androida w wersji beta, ale mimo to nigdy nie doświadczyłem tego na innych urządzeniach. Po przełączeniu Androida na nawigację gestami zauważyłem również, że elementy interfejsu użytkownika na ekranie głównym nakładałyby się na siebie. To sprawia, że ​​telefon wydaje się trochę tani.

Włącz sterowanie gestami, a elementy interfejsu użytkownika telefonu mogą czasami się nakładać.

Ramki Fairphone’a są duże.

Żywotność baterii w Fairphone 3 Plus nie jest niczym wyjątkowym. Przez większość dnia kończyłem dzień z około 40 procentami naładowania, ale to ja pracuję w domu, więc nie robię nic wymagającego baterii, jak nawigacja. Czas wyświetlania na ekranie wahał się od najniższego poziomu wynoszącego trzy do najwyższego wynoszącego pięć i pół godziny. Myślę, że przy normalnym użytkowaniu jest to telefon, który wystarczy na jeden dzień, ale niewiele dłużej.

Przynajmniej część tego przestarzałego sprzętu można obwiniać za to, że Fairphone 3 Plus to zasadniczo ten sam telefon, co zeszłoroczny Fairphone 3. Jest to zgodne z projektem, ponieważ oznacza, że ​​każdy posiadacz Fairphone 3, który chce skorzystać z Fairphone 3 Plus ” zmodernizowane aparaty można kupić osobno jako moduły aktualizacyjne do istniejącego telefonu, zamiast kupować cały nowy telefon. To ciekawa odpowiedź na krytykę firm takich jak Apple, które co roku wypuszczają na rynek nowe telefony, co zdaniem krytyków zachęca do niepotrzebnych corocznych aktualizacji. To godna podziwu cecha konstrukcyjna, ale stwarza niefortunne kompromisy dla końcowego urządzenia.

Te konkretne ulepszenia aparatu w Fairphone 3 Plus koncentrują się na nowych czujnikach o wyższej rozdzielczości. Tylny aparat wzrósł z 12 do 48 megapikseli, podczas gdy aparat do selfie ma teraz 16 megapikseli, w porównaniu z 8 megapikselami w zeszłym roku. Nadal masz tylko jedną tylną kamerę, ale biorąc pod uwagę, jak niska rozdzielczość i niepotrzebne jest wiele kamer pomocniczych, jest to prawdopodobnie akceptowalny kompromis.

Jednak pomimo poprawy rozdzielczości, ogólna jakość zdjęć zrobionych przez Fairphone 3 Plus jest tylko w porządku. Może nie być wyceniony jak okręt flagowy, ale nadal jest o 75 funtów droższy niż Pixel 4A, telefon średniotonowy, który oferuje bardzo podobną wydajność do droższego rodzeństwa.

W świetle dziennym Fairphone 3 Plus ma tendencję do tworzenia szczegółowych obrazów z dużym kontrastem. Mają moc, ale czasami może to odbywać się kosztem szczegółów w cieniach, a obrazy mogą czasami wyglądać zbyt ostre. Połączenie to może tworzyć hałaśliwe zdjęcia.

Jest to szczególnie widoczne w warunkach słabego oświetlenia, gdzie szczegóły mogą zostać zmiażdżone z ciemniejszych obszarów obrazu. Oznacza to, że gdy robi się naprawdę ciemno, możesz całkowicie stracić szczegóły.

Generalnie podobały mi się jednak zdjęcia, które zrobiłem z aparatu do selfie Fairphone 3 Plus.

Pomimo ulepszeń aparatu, Fairphone 3 Plus nadal oferuje przeciętny aparat w smartfonie. Jest dobrze w świetle dziennym, ale nie zapewnia dużej elastyczności, a przy słabym świetle obrazy mogą wyglądać na ziarniste i pozbawione szczegółów.

Ulepszone moduły aparatu w telefonie zapewniają tylko przeciętne zdjęcia.

Krytykowanie Fairphone 3 Plus za pomocą tych samych wskaźników, których używamy do oceniania innych smartfonów, wydaje się niewłaściwe, ponieważ podejmuje takie wysiłki w obszarach, którymi nie interesuje się wielu innych producentów. To naprawdę niezwykłe, jak łatwo to zrobić. poza tym telefonem, a wysiłki Fairphone’a, aby pozyskiwać materiały z niego w sposób etyczny, należy pochwalić.

Ale wszystkie te wysiłki, bez względu na to, jak cenne, mają swoją cenę. Jeśli chodzi o urządzenie, które pod koniec dnia leży w twoich rękach, płacisz więcej za mniejszą funkcjonalność. Wydajność może być wadliwa i powolna, a żywotność baterii i wydajność aparatu są przeciętne. To telefon z wdziękiem, ale daleki od stylowego, eleganckiego ani żadnego innego komplementu, jaki rzucamy na temat telefonów innych producentów.

Jeśli jesteś kimś, kto chce bardziej etycznej i zrównoważonej alternatywy dla urządzenia z budżetem 200 funtów, to Fairphone 3 Plus zapewnia. Będzie służyć Twoim potrzebom w taki sam sposób, jak smartfon z budżetem w 2020 roku, ale za wyższą cenę, która odzwierciedla etycznie pozyskiwane materiały i możliwość naprawy. Ale nie oczekuj, że będzie to konkurować z innymi telefonami o podobnej cenie. Fairphone ma różne priorytety i aby kupić jeden z jego telefonów, musisz je udostępnić.

Fotografia: Jon Porter / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook